VENÜS’ÜN RETRO SÜRECİ VE BURÇLARA ETKİLERİ

 

Koç burcunda ilerleyen Venüs, 3 mart akşamı yavaşlayacak ve 5 mart 2017 saat 12:08 itibarıyla retroya geçecek. Bu ne demektir? Öncelikle bir takım ilişki girişimleriniz varsa bu dönem bu konuda bir duraksama ve bu konunun üzerinde durma durumu ortaya çıkabilir. Bununla mukabil geçmiş defterlerin açılması söz konusu olacaktır. Özellikle Terazi burcunda Venüs’ün tam karşısında gerileyen Jüpiter bu zaman diliminde anahtardır. Terazi’deki Jüpiter’in dispozitörünün de Koç burcundaki Venüs olduğu düşünüldüğünde oldukça içe dönüş, geçmiş ile ilgili konular ve dahası bir takım karmik durumlar etkili olacaktır ilişkilerle ilgili. Bu noktada daha hızlı olan gezegen Venüs’ün 180 derece karşı konumundaki Jüpiter, bir çekişme ile mukabil tamamlanma etkilerini gösteriyor. Dolayısıyla bu zaman diliminde ortalık, sosyallik, ilişki, evlilik vs. nasıl kişilerle tamamlanmalısınız bu soruyu sorabilirsiniz.

Benefik/iyicil etkideki bu iki gezegen, kuracağınız ilişkilerdeki hudutları da genişletmekte bu dönem fakat bu genişleme dışsal/sosyal değil daha çok içsel etkileri göstermekte. Bu dönemde ilişkilerinizi daha çok sorgulayabilir, içe dönebilir ve geçmişinize bakıp ele alabilirsiniz.

Koç burcunda gerileyen Venüs, 3 nisan 2017 saat 3:25’te Balık burcuna dönmüş olacak. Yani ilişkilerde bir kez daha idealizme, hayallere, beklentilere dönülmüş olacak. Böylelikle yine ilişkiler idealize ediliyor. Burada ilişkideki dürtüsellik tekrar benlikten çıkıp daha manevi ve evrensel de olabilir fakat balık burcundaki Venüs maddi ve değer yönelimi ile hareket ederse de bu beklentiler bu yönde artabilir. Hem ilişki olsun hem de sosyallik olsun özel alanda harcamalar ve paylaşımların da hem Jüpiter ile karşıt etkileşim içindeki Venüs zaman sürecinde hem de Venüs balık süreci ile artabileceği görülmekte nitekim Venüs ile Jüpiter klasik astroloji yöneticiliklerine göre de karşılıklı ağırlama içinde olacaklar. Terazinin klasik/modern astrolojideki yöneticisi Venüs, Balık burcunun klasik astrolojideki yöneticisi ise Jüpiter’dir.

Böylelikle bu süreçte sanat meylinin de kuvvetleneceğini ve özellikle geçmişten bugüne yarım kalmış her türlü tasarım ve yaratım işleri ile uğraşılabileceğini söyleyelim. Sanat üzerine tasarım yapanlar bu zaman diliminde yapmış oldukları ürünleri ile ilgili tekrar bir değerlendirilme ve değer kazanma durumu yaşayabilirler.


Dikkat edilmesi gereken şey bu zaman diliminde yapılacak kılık kıyafet, estetik gibi konularla ilgilidir. Eğer kafanızda uzun süredir gerçekleştirmek istediğiniz bir şey varsa evet bunları halledebilirsiniz lakin şuna dikkat etmeniz gerekir; Aklınıza yeni bir fikir düştü ise bu konuda bunu retro boyunca değerlendirin araştırın ve normal harekete döndüğünde eyleme geçirin çünkü ancak olgunlaşmış ve tamamlanmış hale gelecektir yoksa onda göremediğiniz eksik kalmış gedik kalmış hesaplanmamış şeyler olabilecektir. Retro zamanlarında zamanı biraz daha üzerinde durarak kullanmak gerekiyor.

Şunu da bilin ki hep kafanızda bir şey vardı da kafanız oraya takıldı ve retro zamanı geldi ise onu bir şekilde halletmeniz gerekiyor ki önünüze bakabilesiniz. Yani retro zamanları yarım kalan işlerin üzerinde durmak içindir, bir arkanıza dönüp bakmanız içindir. Bu zaman müddetince bu işle uğraşır ve halledersiniz ki yola devam edebilin. O nedenle Venüsyen konulara daha çok kafa yoracağınız ve birikmiş, yarım kalan, geçmişte kalan işlerle tekrar ilgileneceğiniz açıktır. Keza bu anıları gözden geçirmek şeklinde bile olabilir. Size şu venüsyen konularla ilgili şu soruları sordurabilir; nereden geldim? nereye gidiyorum? Ve şu an ki durumum nedir? Bunları bir gözden geçirip tekrar ileriye dönük karar verme sürecinizi iyice olgunlaştırabilirsiniz.

Özetle Venüs retro zamanı ilgili konulardaki size yük olmuş geride kalmış işleri halledin ve önünüze bakın yeni bir fikir aklınıza düşerse de o konuda retro düzelene kadar değerlendirme yapın derim çünkü aksilikle karşılaşabilirsiniz. Konu yeteri kadar değerlendirilip olgunlaşmamış olabilir.


İlişkiler açısından değerlendirdiğimizde ise yeni bir ilişki başlatmak değildir konu. Eğer başlarsa ilerleme olmaması, sorun çıkabilmesi olasıdır fakat eğer geçmiş ile bağlantılı yarım kalmış bir diyalog ise işte uğraşacağınız şey budur. Venüs retro da eski sevgili gelir derler evet doğrudur bu da mümkündür çünkü ilerlemeden önce sizi bir kez daha geçmişinizle yüzleştirir ki ilerlerken tekrar hangi yola devam ettiğinizi daha iyi kavrayasınız.

Vensü retro size İlişkilere bakış açınız konusunda emin misiniz? Yoksa değişiyor musunuz? Farklı bir bakış açısı ile mi devam edeceksiniz? Yoksa plağı geriye mi saracaksınız? Aynı şeyi/bakış açısını tekrar mı edeceksiniz gibi sorular içinde geçirebileceğiniz bir süreci gösterebilir.  Kısaca geçmişe şöyle bir bakıp tekrar değerlendirip hangi noktada olduğunuzun tekrar üzerinden geçmeniz ve aynı ya da farklı yola devam etmeniz olasıdır. Kararınıza göre bu noktada yolunuz farklılık, gelişim, dönüşüm içerebilir. Eğer siz farklı bir hale geldiyseniz tabi ki hayatınızdaki etrafınızdaki kişiler de değişecektir. Her şey sizin zihin yapınızın dönüşümü ile yakından ilgilidir.

Bu değindiklerimi örnek ile açarsam mesela sevgilinizden ya da eşinizden bir değişiklik bekliyorsunuzdur ve diyelim ki çok alkol içiyordu da alkolü bırakmadı ve ilişkiniz bozuldu ayrıldınız. Sevgiliniz bu sefer size ben alkolü bıraktım diye gelir, alkol bizim aramıza giremez der ya da kumarı bıraktım der mesela. Size tekrar sözler verir. Siz de ikna olur ya da olmazsınız. Ama özellikle vurguladığım şey geleceğin aynı olmayacağıdır. Yani geçmişe bir göz atılır ve geçmiş eğer değişiyorsa bu bir ilişki ise yola bu yeni yolda devam edilir. Eski yol bitmiştir. Ama sevgilinizi aradı fakat hiçbir değişiklik yok o zaman bu geride bırakılması gereken bir ilişkidir. Tabi bu o ilişkiye ne kadar doymuş olduğunuz la da ilişkili bir şeydir. Belki de ilişki sizi artık tüketmiştir ve yeniyi istemektesinizdir. İşte balık burcundaki Venüs burada biraz daha kendini aldatan idealize eden, beklentilere yatkın bir durumu ifade eder. Buna dikkat etmek gerekir. Özellikle orada bir de Balık burcundaki Neptün varken. Kendini bir şey konusunda iyi olacağını düşünüp kandırmak gibidir bu. Çok polyannacı olunabilir. Bir değişiklik olmadan tam olarak bunu görmeden böyle olacağını hayal etmeyi seçmek. Zayıflık göstermek. Bu da olabilir. İşte bütün bu olasılıkları değüerlendirmek farkında olmak ilerlemek , dönüşmek ya da mevcut durumu sürdürmek ile ilgili kararlar alınabilir.

Bu etkilerden özellikle öncü burçların (koç, yengeç, terazi, oğlak) sırasıyla   2. on gününün başları ve 1. on günü içinde doğanlar ile değişken burçların (ikizler, başak, yay, balık) son on günü içinde doğanlar daha çok etkilenecekler. Öncü burçalr için etki hemen başlarken, değişken burçlar için etki 3 nisan günü itibarıyla etkinleşmeye başlayacak. Retro süreci bittikten sonra ise Venüs 15 nisan akşamı önce Balık burcunda tekrar ileri hareketine başlayacak ve 28 nisanda da Koç burcuna tekrar geçecek ki bu durumda da tekrar ilişkilerde yenilik, coşku, heves, dürtüsellik, girişimcilik, daha çok sosyal olma durumu aktif olacak… Hadi bakalım hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir