5 Mayıs 2019 Boğa Yeniayı ve Burcunuz: İlişkilerde ve Ekonomide İstikrar ve Sürpriz İkilisi

5 Mayıs 2019, gece yarısı saat 01:44’te Boğa burcunun 14. derecesinde bir yeniay gerçekleşecek. Yeniay haritasında Kova burcunun 2. derecesi yükseliyor ( =İstanbul, Ankara için 7. derece). Yaklaşık yedi yıl kadar bir burçta kalan Uranüs, 6 Mart’ta Boğa burcuna geçiş yapmıştı ve şimdi de Boğa burcundaki ilk Yeniayı gerçekleşecek. Uranüs burcunuza göre hangi haneye girdiyse şimdi daha net bir şekilde mesajını verecektir. Bu zaman diliminden en çok yeniay oluşumu açısından sabit burçların orta dereceleri / günleri civarında doğanlar ve Uranüs 3 derece civarında olduğu için de sabit burçların 3. günü civarında doğanlar etkilenecekler.

Yeniaylar Güneş ve Ay’ın aynı derecede kavuşum açısı yaptığı ihtiyaçlar, güvende hissetme, rahatlık (Ay) ile egoizma, motivasyon, cesaret (Güneş) fonksiyonları arasında örtüşme olan ve kavuşum açısı olması açısından dolayı da Koç burcu karakterinde olan yani bir konuya daha dürtüsel, kararlı ve odaklı yaklaşılan bir zaman dilimidir.

Bu Yeniay’da Uranüs’ün Boğa konumuna göre Boğa burcunda olması açısından özellikle maddiyat, huzur, istikrar, üretim, iktisat, keyif, konfor, kısmet, kazanç, para, gerçekçilik, sağlamlık ve Uranüs açısından sıçrama/yükselme, yer değiştirme, sürpriz, spontanlık, farklı gruplara katılım, özgürlük, bağımsızlaşma, bireysel ifade, reform, devrim, isyan, muhalif bakış, farklılık, yeni oluşumlar meydana getirme, marjinal ifade gibi etkilerinin Yeniay itibarı ile hangi alanda tohumlarını ekeceğini ya da ortaya çıkacağını yazının sonundaki “yeniay’ın burcunuza etkileri” kısmından kendi burcunuza göre birleştirip sentezleyebilirsiniz.

Jüpiter ve Satürn geri hareketleri Yeniay haritasına damgayı vuruyor

Jüpiter’in Yay burcundaki  Retrosu 10 Nisan – 11 Ağustos arasında,

Satürn’ün Oğlak burcundaki Retrosu ise 30 Nisan – 18 Eylül arasında gerçekleşecek.

Görüldüğü üzere her iki gezegen de kendi yönettiği burçlarda geri gidiyorlar. Çok önemli geri dönüşler ve geçmiş ile ilgili bağlantılar ve aynı zamanda tamamlamanız gereken işleriniz var. Dolayısıyla enteresan bir Yeniay haritası zamanlaması ile karşı karşıyayız. Bir taraftan Satürn gerilemesi ve yaptığı açıları bir tarafta da yine gerileyen Jüpiter’in yaptığı açılar var. Karmik bir zaman dilimi ve Uranüs Boğa konumundan dolayı sürprizli durumlar söz konusu. Satürn ile geçmiş ile bağlantılı sorumluluklar, yükler, yapılması gereken düzenlemeler devreye girerken bir taraftan da Jüpiter’in bir takım şans ve büyüme fırsatları ile ilgili geçmişe dönük değerlendirmeler, yine yapılması gereken düzenlemeler söz konusu. Satürn ve Jüpiter konularını biraz daha açalım.

Satürn devlet, otoriteler, uzmanlar, yöneticiler, yaşlı insanlar gibi anlamları ifade eder ve hayatınızda temas ettiği noktalara ciddiyet, rutin düzen, sınırlılık, ölçülülük katar. Sıkıntı, sınırlar, baskı endişeyi ve olumsuz düşünceyi artırabilir. Bu bazen bir sorumluluk ve iş yüküdür, bazen sosyal yaşamda sınırlı hissetmektir.

Jüpiter ise her türlü genişleme, büyüme, zenginleşme, rahatlama, yetenekleri gösterme, eğitim-öğretim, farkındalık, araştırma, keşif, boş vakitler, düşünme, doktrin/öğreti geliştirme, büyük resmi görme gibi kelimelerle ilgilidir.

Bu Yeniay haritasında Boğa yöneticisi Venüs Koç burcunda ilerlerken, Oğlak’taki Satürn konumu ile kare açı diğer taraftan da Yay burcundaki Jüpiter ile üçgen açı içinde bulunuyor.

Boğa Yeniayı ekonomik ve kısmet anlamı açısından yöneticisi Venüs’ün, Retro harekette ve Oğlak’taki Satürn ile gergin görünümüyle baskı altında olmasından dolayı ekonomik kısıtlılık ifadesini anlatıyor. Oğlak burcundaki geri harekete başlayan Satürn’ün aynı zamanda yine Oğlak burcundakl Güney düğümü ile tekrar kavuşum yapacak olması kısıtlılık ve sınırlılık açısından yine ayrı bir gösterge ki özellikle Türkiye Astrolojik Haritasında da yükselen burcun karşısında olarak durum daha da manidar ve zorlu görünüyor.

Diğer taraftan Jüpiter Yay retro ifadesine gelirsek bu da zenginlik, büyüme, açılım bakımından törpülenmelerin, gecikmelerin, beklemelerin, gerilemelerin olabileceğini gösteriyor ki hepsini toptan ekonomik olarak zorlu bir zamana yorabiliriz.

Bu süreçte geçmişiniz ile ilgili önemli bağlantıları çözümlemek, yüzleşmelerle karşılaşmak söz konusudur. Bu zamanlamada çok önemli biçimde tekrar gözden geçirilmesi ve düzenlenmesi gereken oldukça şey vardır. Bunların hangi alanlar ile ilgili olduğunu da genel olarak belirttim.  Peki özel Jüpiter ve Satürn burcunuzu hangi konularda etkiliyor ona bakalım. Önce Jüpiter sonra Satürn’e bakalım;

Jüpiter Yay Retrosu yükselen burcunuza göre sizi hangi konularda etkileyecek?

Koç: Yurt dışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.

Boğa:  Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

İkizler:  Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Yengeç:  Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Aslan: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Başak: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Terazi:  İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Akrep:  Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb., keyfiyet, lüks.

Yay: Başlattığınız işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Oğlak: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Kova: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Balık: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Satürn Oğlak Retrosu yükselen burcunuza göre sizi hangi konularda etkileyecek?

Koç: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Boğa: Yurt dışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.

İkizler:  Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

Yengeç:  Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Aslan:  Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Başak: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Terazi: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Akrep:  İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Yay:  Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb., keyfiyet, lüks.

Oğlak: Başlattığınız işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Kova: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Balık: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

İlişkiler ve Kısmetler

Ateş elementi Koç’taki Venüs’ün, geri hareketteki Yay’daki Jüpiter’le üçgeni ve yine geri hareketteki Oğlak’taki Satürn ile kare açısı ilişkiler açısından geçmişle ilgili bağlantıları ve düzenlemeleri gündeme getiriyor aynı zamanda.

Bu zaman süreçlerinde ilişkilerde geleceğe yönelik hamleler yapmaktansa düzeltmeler, iyileştirmeler üzerinde durmak gerekecektir. Bir süre belirli bir noktada takılmanız söz konusudur. Bu süreçte bazı karmaları çözmeniz geçmişle ilgili konularla tekrar yüzleşmeniz ve bir takım kişilerle görüşmeler yapmanız mümkün. Retro süreçleri bittiğinde yaşam senaryonuz yeni bir hal alacaktır.

15 Mayıs 12:46’da Venüs artık Boğa burcuna geçiyor ve yönetici olarak kabul edildiği bir alana varmış oluyor. Burada Venüs doyum, keyif, konfor, huzur, üretme, rahatlık açısından hareket edecektir. Satürn Oğlak konumu ile uyumlu bir mesafede olup, Uranüs ile kavuşum yapacağı bir alana gelmiş oluyor. Burada özellikle özgür ifade, üreticilik, maddiyat, bu konuda bir takım buluşlar ve gerçekçi olunması bakımından önemli bir zamanlama olacak yine. Yani Yeniay etkilerinin devamında aynı konu yine tekrar etmiş olacak.

Mars ise İkizler burcunda ilerliyor ve 16 Mayıs’a kadar da burada kalacak. İkizler yöneticisi Merkür ise Koç burcunda ilerliyor. Bu süreçte agresyonun fazla olması, bazı öfke durumları içinde olunması normaldir. Mars ikizler süreci daha çok sosyal, iletişim, birebir diyaloglar, fikir yürüteler, bağlantı kurmalar yönünde kullanılabilir. Yeni şeyler öğrenebilir ve bazı şeyleri birbiri ile karşılaştırabilir daha akılcı hareket edebilirsiniz.

Merkür’ün Koç burcundaki yolculuğu 17 Nisan’da başlamıştı ve 6 Mayıs’a kadar burada kalacak. Daha sonra o da Boğa burcuna geçecek. Merkür Yeniay zamanından sonra 6 Mayıs’ta 29 derece Koç’ta anaretik derecede olacak. Merkür bu anaretik derecede kurulacak bağlantılar ve iletişimler açısından bazı zorlanmaları ifade ediyor. Merkür’ün 6 Mayıs’ta 21:25’teki Boğa burcuna geçtiğinde daha sakin ve istikrarlı olan yeni durumlar ortaya çıkacaktır.

Mars ise 16 Mayıs’a kadar İkizler burcunda kalacak ve daha sonra yengeç burcuna geçecek. Bu süreçte Merkür Boğa’da olacağı için iletişim, bağlantı ve çevre ile ilgili konuların daha maddi, ticari, üretici ve keyfi yönleri ortaya çıkacaktır.

Mars’ın Yengeç’te, Venüs’ün Boğa’da olduğu 16 Mayıs sonrası dönem ilişkiler ve sosyal faaliyetler açısından daha sakin görünüyor. Daha kaliteye, keyfe, kafa dinlenmeye yönelecek etkiler söz konusu.

Türkiye Astrolojik Haritası

Ekonomik alarm durumu tekrar söz konusu olabilir. Bir taraftan Türkiye Astrolojik haritasında 5. Ev’de Akrep’te olan Güneş, Jüpiter, Venüs’ün karşısında transit harekette olan Uranüs Boğa tarafında Yeniay gerçekleşmesi diğer taraftan da Türkiye haritasının yükselen burç konumu Yengeç tarafının karşısında geri hareketteki Satürn Oğlak transitinin Güney düğüm Oğlak konumu ile yakın temas içinde bulunması ülkenin maddi koşullarıyla ve bir takım sınırlanmalarıyla ilgili konuların ön plana çıkmasını ifade ediyor. Oğlak tarafı ülke haritasında 7. evi ifade ediyor ve burada müttefiklerle bir takım anlaşma ve sözleşme durumları söz konusu.

Güneş, kralı ve onunla birlikte yönetici grubunu ifade eden bir semboldür. Burada Jüpiter ve Venüs’ün olması ve Akrep’te olması ile olumsuz yönetiminde çok fazla harcamaların yapılmış olması söz konusu. Bu genel sembolik ve ara ara aynı konuya değiniyorum. Olay o ki yedi yıl sürecek Uranüs’ün Boğa’dan geçişi müddetince bu konu ile muhatabız. Akrep’in karşıt burcu olan Boğa toprağı ve üretimi ifade ediyor. Bu zaman diliminde bir sıkıntı da üretim ve tarım konusundaki durumlardır. Yani hem para hem tarım politikaları açısından ne durumda olduğumuz ile ilgili sonuçları daha belirgin şekilde ortaya çıkacaktır.

Ayrıca Boğa Yeniayı başka ülkelerle olan bir arada hareket konusunu da ifade ediyor. Ortak projeler içinde olmak söz konusu. Hali hazırda Türkiye astrolojik haritasında Uranüs Boğa konumuyla yönetici olduğu 11. ev tarafında olmuş oluyor. Burada özellikle ekonomik anlamda bir anlaşma, toplulukla hareket etme, yine para politikaları, iktisat, tarım, üretim konusunda başka ülkelerden örnekler alma ve buna göre plan tasarlama ve organizasyonlar yapmak söz konusu. Uranüs geldiği alanda reform, isyan, değişim, aydınlanmanın yanı sıra çoklu bağlantı kurma ve çevre ile etkileşim gibi anlamları da ifade eder. Türkiye Astrolojik haritasında Kova burcu 8. ev olduğu için, onun yöneticisi olarak Uranüs’ün Boğa’da çevre etkileşimine girmesi özellikle 8. evin anlamı olan bir takım kredi arayışları açısından da ortaya çıkmakta.

Danışmanlık, iletişim ve sorularınız için astrologburakustun@gmail.com ‘a  mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

ISAR CAP Danışman Astrolog

           Burak Üstün

Boğa burcundaki Yeniay burcunuzu hangi alanda etkileyecek? (Yükselen burcunuza göre bakabilirsiniz):

Koç:  Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb., keyfiyet, lüks.

Boğa: Başlattığınız işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

İkizler: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Yengeç: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Aslan: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Başak: Yurt dışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.

Terazi:  Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

Akrep:  Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Yay:  Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Oğlak: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Kova: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Balık:  İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir