24 Eylül, Mars – Neptün Karşıt Açısı ve Jüpiter Terazi’nin Son Tangosu: Arzu ve Hayallerin Dengesi

Şu günlerde en az üç temel gökcismi ile olan stelyum durumu (Gezegen toplanması) Başak burcu için devam ediyor. Üç yakın gökcismi Merkür, Venüs ve Mars Başak burcunda. Gökyüzünde önemli bir de görünüm bugün tam kesinleşiyor. Başak’taki Mars, Balık’taki Neptün ile karşıt açı yapıyor. Bu durum birkaç gün etkisini yoğun gösterebilir.

Mars gezegeni hareket, dürtüler, arzular, motivasyon, ağırlık koymak, kontrol, mücadele yönüne karşılık gelen bir döngüdür.

Neptün gezegeni ise teslimiyet, bırakma, gevşeme, rahatlama, çözülme, sezgiler, hayaller, sevgi hali, ilahi hal, bağımlılıklar, keyif halleri ile ilgili yönümüze karşılık gelen bir döngü.

Başak tarafı daha somut, pratik, faydalı, sağlıklı, mantıklı olana yöneltir işlevsel ve pratiktir.

Balık ise daha yüksek düzeyde tatmin edecek, keyif verecek, teslim olunacak şeyler arar. Sezgisel, yaratıcı ve idealisttir yine.

Bu arada Merkür yönetici olduğu Başak’ta, Neptün yönetici olduğu balıkta karşı karşıya aynı zamanda. Tam bir çekişme yaşayabilirsiniz. Mantığınız, zihniniz olması gerektiği noktada çalışıyor tamamen ama o ne? idealleriniz, hayalleriniz, sezgileriniz de karşısında çalışıyor ve iki tarafı da iyi duymanız gerekiyor.

Neler olabilir?

Bu dönem her ne kadar başak yönü çalışma ve işlevsel olma ile ilgili ise de iş yükünü kaldırmakta zorlanabilirsiniz. Motivasyonunuzda çözülme ve yönsüzlük olabilir. Neptün’ün arayışları daha fazla artırabilmesi bazı konularda tatminsizlik ve eksiksizlik duygusu yaratabilir.

Mars açısından ifade edersek, Mars dürtüler ile ilgilidir. Örneğin libido, tanımında insanın yaşama gücünün, davranışlarının temelini oluşturan cinsel içgüdü olarak geçer fakat bu içgüdü sadece flört değil aynı zamanda iş hayatınız olsun, mücadele alanlarınız olsun bir çok alanda etkilerini gösteren potansiyel bir enerji etkisidir. Burada da hayalleriniz ile birleşiyor. Bu da eksiklik hissi anlamına gelebilir neptünle ki bu normaldir, biraz melankoliye neden olacaktır. Yani bu dönemde iş olsun aşk olsun beklentileriniz umduğunuz gibi de değilse buna daha çok meyilli olacaksınız. Teknik olarak da gezegen açılanmalarında en ağır gezegen en çok etki eder.

Yine bu zamanlamada Satürn Yay konumu da derece olarak ileride olsa da kendisini bir nebze anlam olarak gösterecektir ve o da bu Başak ve Balık konumlarına kare açı yani 90 derecelik konumu ile ilerlemenizde kısıtlama, sınırlama etkileri verebilecektir. Fakat iyi anlamda düzen ve istikrar arayışıdır ve uyarı sistemidir.

Yapılması gereken?

İdeallerinize, hayallerinize de kulak vermeniz gerekiyor mantığınıza da.

Peki o zaman ne olacak? Her açıdan sağlıklı bir yol yürümeye gayret gösterin. Özellikle bunları bir yetenek olarak bir arada gösterin. En iyi seçeneklerden biri Astropsikolojide de geçtiği üzere bunları entegre etmeye çalışmaktır. Hayallerinizi gerçekler ile, pratik olanı ideal olan arasında dengeler kurmaya çalışın. Makul olun. Mutsuzluğun ana nedeni makul düzeyde olamamak ve somut olmayan beklentilere kendini fazla kaptırmaktır. İki tarafta da çalışma yapın.

Bu dönem hem becerikli olmak hem de yaratıcılığınızı kullanmak iyi olacaktır. Bağlantının her iki tarafını da kullanın.

Neptün’ün dünyası zenginlik ve rahatlık ve keyif arayışındadır. Mutluluk hormonlarına, rahatlatıcı hormonlara karşılık gelir Neptün. Bunda eksiklik varsa düşüklük buradan olacaktır. Eğer önceki dönemde çok çalıştıysanız ve keyif yapmadıysanız stoklarınız tükenmiş demektir ve bu da bu dönem sizin bunun için çözümleme bulmanız gerektiğini gösterir. İnsan doğasının Başak tarafı mantıklı ve pratik bir taraftır fakat eğer bu dönem duygusal eksiklikleriniz varsa Başak tarafındaki eylemler sizi mutlu etmekten uzaktır. Yoksa pratik olarak kimyanız için bir şeyler yapın müdahale edin ve bunu düzeltin diyebilirdik fakat duygusal eksiklikler duygusal tatminlere ihtiyaç duyar. Yani kalıcı bir çözüm değildir. Ayrıca artık daha önce yaptığınız şeyler size keyif vermiyorsa daha farklı mutluluk kaynakları aramalısınız.

Yine bu dönem

Güneş de Terazi’ye geçti ve Jüpiter de son bir kez Teraziden çıkmadan Güneş’i ağırlamış oldu. Bu da ilişkiler, ortaklıklar, dengeler ve adalet açısından yeni ve son bir farkındalık dersi başlıyor demektir. Bu dönemde kişisel hayatınızda denge arayışları ve biraz kararsız durumlarınız olabilir. Ortayı bulmaya çalışacaksınız.

Bu süreçte 5 Ekim’de Koç burcunda bir Dolunay gerçekleşecek ve Koç’taki Ay karşısına bu sefer de Terazi’deki stelyumu yani Merkür, Güneş ve Jüpiter Terazi üçlüsünü alacak. Bu etkiler yoğun biçimde özellikle Jüpiter gezegeni 10 Ekim Saat 16:21’de Akrep burcuna geçene kadar sürecek. Yakında Koç dolunayı ve Jüpiter Akrep etkileri ile ilgili makalelerimi de göndereceğim. Şimdilik görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir