BOĞA BURCUNDA SÜPER DOLUNAY VE BURCUNUZ; ÜRETME VE BAĞLANTI ZAMANI

Öncelikle astronomik bakımdan ele alalım. 14 Kasım pazartesi saat 16:52’de gerçekleşecek süper dolunay adını verdiğimiz dolunay 1948 yılından sonra yani 68 yıl sonra oluşan en büyük dolunay olmasının yanı sıra aynı zamanda 21. Yüzyılın da en büyük dolunay görünümü olacak. Ay 356,509 km yakınlığa gelecek. Bundan sonraki en yakın dolunay ise 25 Kasım 2034’te 356.448 km ile gerçekleşecek.

super-dolunay

Süper Dolunay nedir ve nasıl etkiler?
Ay’ın Dünya’ya iyice yaklaştığı zaman biz buna “Süper Ay” durumu diyoruz. Ay, Dünya’ya en yakın noktaya ulaştığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözüküyor. Bu Dolunay’da Ay, Dünya’ya perigee yani en yakın olduğu konuma doğru geliyor. Tam perigee konumu yukarıda da belirttiğim üzere 356,509 km yakınlıkta gerçekleşecek. Ay’ın bu yakınlaşması ile Dünya’nın bazı yerlerinde deniz seviyesinin 10 – 15 cm yükselebileceğini ve gelgitlerde de %1-2 oranında artış olabileceğini söyleyebiliriz. Ay, Dünya üzerinde güçlü manyetik etkilere sahip bir gök cismidir ve özellikle sıvı sistemleri ile ilgili olduğu için vücudunun büyük bölümü sıvı olan insan yapısı üzerinde de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Hatta yaşlı ve yetişkinlere oranla gençler ve çocuklar bu etkiden daha da fazla etkileneceklerdir. Vücut sıvı oranlarını sıralarsak çocuklarda %70, yetişkinlerde %60, yaşlılarda ise %50 sıvı civarındadır. Özellikle bu etkiler dolaşım sistemimiz ve hormonlarımız üzerinde etkili olduğu için hassasiyetimizin yüksek olabileceği ve hislerimizin etkisiyle duygusal çıkışlar yapabileceğimizi belirtelim.

super-dolunay-bural

Boğa – Akrep aksında Dolunay

Dolunay haritasına baktığımızda Boğa burcu yükselirken gerçekleşecek dolunay haritasında ön plana ortaklık ile ilgili temalar çıkıyor. Özellikle geçtiğimiz Akrep burcundaki yeniay’da filizlenen ortak değerler, ortak kaynaklar, ortak üreticilik, cinsel paylaşım, başkalarından gelen gelirler, faydalar, miras, kira gelirleri ya da giderleri gibi konularla ilgili durumlarımızı daha açık, objektif değerlendirebileceğimiz bir zaman dilimine geliyoruz. Bu zaman diliminde özellikle ihtiyaçlarımız konusunda daha çok ‘ben’ alanına yoğunlaşırken bir taraftan da ortak konular aktive olacak.

Akrep yakasından bakıldığında neler üretebiliriz? nereden gelir sağlayabiliriz? kimlerle birlikte bir şeyler yapabiliriz? beraber ne üretebiliriz?  Gibi soruların yanı sıra hem kişisel hem de ortak olarak nelerden keyif aldığımız konusu da belirgin şekilde vurgu yapmakta. Boğa özellikle kişisel hazlarla, doyumla ilgili olduğu gibi Akrep’te beraberce ulaşılabilecek hazlar ile ilgilidir. Burada kaba tabiri ile cinsellik konusu ortaya çıkmaktadır fakat keyif sadece de bunlar değildir. Keyif hem kişisel enerji alanınızda hem de ortaklaşa enerji alanınızda sahip olacağınız bir şeydir. Bizler temeli enerji olan atomlardan oluşmuş ortak alanda yaşayan varlıklarız. Buradan hareketle Boğa burçlarının bulundukları alanda ev olsun iş yeri olsun keyif duyacakları düzene, konfora çok ihtiyaçları vardır. Onlar doğuştan somut anlamda güzel  sanatlar kabiliyeti olan insanlardır. Mimari olabileceği gibi bir kurabiyenin, bir vazonun şekli dahil her şey onlara etki eder. Somut alana temas eden Venüs insanları olarak her türlü görsel yansıma ilgililerdir çünkü bu onları fazlası ile etkiler.

boga-burcu-sembol

Akrep ise daha çok yoğun, enerjetik ve ortak olan alanda hassasiyetlere sahip bir yapıdadır. Metafizik, ölüm ötesi konular, ezoterizm, araştırma konuları ilgilerini çekebilir. Çünkü akrepler kurcalayıcı, detektif, araştırıcı kişilerdir. Bir şeyleri ortaya çıkarmak onların işidir. Gelişkin olanları keskin bakışa sahiplerdir. Daha dünyevi alan olarak bu burçtan iyi analizciler ve mühendisler çıkar. Küçük yaşta radyoyu söküp tekrar birleştirmeye çalışanlar güçlü akrep vurgularına sahiptir mesela. Bir şeyin içinin nasıl olduğunu merak eder ve çözümlemeye çalışır.

Doktorların, şamanların, şifacıların, psikolog ve psikiyatrların da çoğunda güçlü Akrep burcu vurgusu vardır. Olumlu Akrep enerjisi  bulunduğu alanı iyileştirebilecek niteliktedir. Tam tersi eğer olumsuzluk ve takıntı yönündeyse bir şeyleri kurcalayıp bozabilir de. Lakin dozunda yapılan kurcalamalar, iğnelemeler yerinde olacaktır.

15045615_10154638004423340_918786248_n

Akrep’ler mars doğasında savaşçı yapıya sahip, yerinde müdahalelerle bir şeyleri düzeltebilen ve aynı zamanda gizemli ve karizmatik yapıları olan kişilerdir.

akrep-kadin
Akrepler insanlardan aldıkları enerjilere çok önem verirler. Sevgi ve sahiplenme yönelimleri çok kuvvetli olabilir. Boğa burcu da böyledir. Son derece sağlam, kalıcı, istikrarlı dostluklar kurmak ister.

boga

Bu zaman diliminde zıtlık yaşarsanız bu kendiniz bir şeyler yapmak üretmek ya da birileri ile bir şeyler yapmak üretmek konusu arasında olabilir mesela. Ortaklı işlerde zarar almamak için bu dönem seçimlerinizi iyi yapmalısınız derim.

İlişkiler açısından ele alırsak bir taraftan Akrep yeniayı ile başlamış olabilecek tutku körüklemesinin de bir sonucuna varıyorsunuz diyebilirim. İlişkilerde hem akrep olsun hem de boğa olsun yani bu aksta yoğun bir sahiplenme arzusu vardır. Sağlamlık, kalıcılık, istikrar çok önemlidir.  Bu arkadaşlık olsun flört olsun böyledir. Dolunay haritasında da özellikle ortaklık konusuna da vurgu olduğu için bu dönem içinde daha ince eleyip sık dokumanız ve ilişkileriniz, sosyal ifadeniz konusunda düzenlemelere gitmeniz ve seçici olmanız mümkün.

Ay Boğa olarak anlatırken de dünyevi yönü daha etkin olan bir yapı olarak bunu söyleyebilirim. Ay evi, yuvayı , temel yaşam alanını temsil ettiği için özellikle evin yerleşimi, evin içi, huzuru, konforu, görsel güzelliği önemli olacaktır bu vurgu kuvvetli olan kişilerde. Yani bir takım ayırtlara varmak düzenlemeler yapmak da söz konusu.

Bir diğer ilginç durumda bu iki sabit burca ek olarak bu dönem Mars’ın da Kova burcuna geçmiş olmasıdır. Bu etki ile hayatınızda bağımsızlaşma , özgürleşme konusu ile ilgili durumlar ortaya çıkabilir. Daha fazla bağlantı kurmak zihnen daha fazla aktif olmak ve hızlanmalar söz konusu olabilir.

Bu etki yoğun olduğunda Boğa’nın mülkiyetçiliği, Akrep’in yoğun tutkusal odaklanması ya da Aslan’ın gurur yapan sert yönü çok geçit bulamaz. Şu anda da buna benzer şekilde aslan hariç diğer üçü ile yani akrep, boğa ve kova teması ile karşı karşıyayız.  Birbirine zıt duran Boğa ve Akrep enerjilerinin boşalacağı yer ise Mars Kova konularından geçiyor yani özgürleşme, sosyalleşme ve iletişimler ile enerji akışınızı daha iyi sağlayabilirsiniz.

Bu zaman dilimini için toparlarsam becerilerimizi üreticiliğimizi iyi kullanır, doğru ortaklıklar kurar ve çevre, iletişim, sosyallik kurma konusunda doğru yönelimler yaparsak en iyi sonucu alabiliriz. Bir nevi T-kare açı kalıbı gibi olan bu dönemde son derece aktif ve farklı kollarda savaşım yapmaya hevesli olmamız bize yardım edebilir çünkü bu zaman dilimi daha fazla dinamizm gerektirebilir.  Maddi istikrar, sağlamlık, güç birliği arayışı ile birlikte bağımsızlık yönelimi artabilir.  T- kare görünüme etken olabilecek özellikle Jüpiter Terazi konumu da bu dönem için bir takım faydaların özellikle kurulacak doğru ilişki ve ortaklıklardan geldiğini göstermekte. Jüpiter Terazi şu gök yüzü görünümü zamanlamasında anahtar bir önemi ifade ediyor.

ABD Başkanlık Seçimleri; Trump ve Hillary

Jüpiter Terazi ve Mars Kova demişken şunu da paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz üzere Amerika’daki başkanlık yarışında kazanan isim Donald Trump oldu. Bu konuda pek çok görüş bildiren olmuştu. Ben de astrolojik görünümlere baktığımda Donald Trump’ın hem doğum haritasındaki hem içinde bulunduğu döngüsellikle ilgili bir çok gösterge ile birlikte özellikle Jüpiter Terazi konumunu önemli bulmuştum bu bakımdan. Çünkü, bir insanın haritasında Jüpiter’in devinimi 12 yıllık bir süreçtir. Donald Trump’ın haritasında Jüpiter 17 derece Terazi burcundadır. Seçimin son aşamasında da Transit Jüpiter Terazi’de 12 dereceye ilerlemiş durumdaydı. 12 yılda bir gelen yeni bir büyüme ve şans etkisinin tekrar dönüşüydü bu göstergeye göre. Hangi alanda? Terazi alanında. Terazi alanı ne demek? Siyaset ve Politika demek.
Tabi sadece o da değil, doğum haritasında Güneş ve Uranüs’de ikizlerde olduğu için seçim anındaki gökyüzü görünümünde Transit Jüpiter Terazi ve henüz o sabah Oğlak’tan geçiş yapmış transit Mars Kova konumu Trump’ın haritasında çok rahat akışı ifade eden büyük hava üçgenini oluşturuyordu ve onun zamanlama olarak uyum açıları ile desteklendiğini gösteriyordu. Bu arada da o sabah Kova burcuna geçen Mars, Akrep burcu olan Hillary Clinton’ın haritasında zorlayıcı ve sert olarak nitelendirdiğimiz 90 derece kare açıyı gerçekleştiriyordu. Sonuç Donald Trump için astrolojik uyum açıları ve Jüpiter döngüsü ile gelen bir başkanlık oldu.

hilary-trump

Şu sıralarda da öğreniyoruz ki bir takım toplum kesimi de bu seçimlere isyan etmiş durumda. Mars Kova ile gelen bir süreç aynı zamanda da isyana mı dönüşüyor? Sembol dilinde bu da görünüyor diyeyim ve sembol dili ile ilgili bir konu gireyim.

Hep semboller diyoruz Astroloji konusu içinde ki bu sembol konusu eskiden beri incelenen önemsenen bir konudur ve Ay Boğayı da anlatırken aklıma eskilerden bir figür geliyor ve onu da sizle paylaşmak istiyorum.

roma-mithra

Bu figür Roma – Mithra inancı/öğretisi dönemine (1 yy – 4.yy) ait önemli mesajlar veren ezoterik bir figürdür. Resimde ortada genç Mitra figürü ve etrafında da burçlardan oluşmuş zodyak vardır.

Mitraizm hakkında bilgi verirsem Mitraizm, Mitra tarikatı ya da Mitras’ın Sırları, Antik Yunan ve Roma dünyasının, Eleusis ve İsis sırları olarak bilinen diğer gizli kültlerde, yani ezoterik olarak nitelendirilebilecek geleneklerde olduğu gibi, sadece bu tarikata kabul edilenlere açıklanan sırlar etrafında gelişmiş bir mistik Roma kültüdür.

Mitra öğretisinde temel figür Boğa figürüdür. Bu Mitra figüründe de göğüs bölgesinde aslan figürünü görürsünüz yine mesela. Bunlar sabit burçların sembolleridir. Boğa, Aslan, Akrep ve Kova 4 sabit burçtur. Bu yine Zodyak’ın 4 ana unsuru yani Ateş, Toprak, Hava, Su elementlerini ifade ediyor. Toynak ile ifade edlien Boğa, yere yani dünyevi olana teması ifade ediyor.

İşte bu içinde bulunduğumuz dönemde doğaya temas etme konusu, toprak ana ile barışıklık konusu, doğal olanın arayışının yanı sıra istikrar, sağlamlık, ayağı yere sağlam basma konusu, üretme konusu, huzur, konfor, doyum, keyif konusu vurgu yapacak ve öne çıkacak diyorum. Yetenekleriniz ve üreticiliğiniz konusunda da objektif olacağınız ve tespitlerde bulunup planlama yapabileceğiniz bir zaman dilimi.

boga-kadin1

Türkiye Astrolojik Haritası

turkiye-astrolojik-harita

Türkiye Astrolojik haritasına göre bakıldığında Yükselen yengeç olduğu için 9 kasım sabahı Kova burcuna geçen Mars ile matematik olarak 1. ev – 8. ev ilişkisi içerisindedir. 8. ev bir dönüşüm ve değişim alanıdır. Kova burcu bu alanda bağımsızlıklar ve özgürlüklerle ilgili temaları ifade ediyor.

Olumlu anlamda temalar yenileyen ve geliştiren dönüşümler ve insan hakları ile özgürlüklerdir. Farklı olana adapte olmak ve kabul etmektir. Olumsuz etkiler bu alanda kriz (8. ev) kaos (mars) ve isyan’a (kova) yol açabilir. Kova bireysel özgürlüklerin kısıtlandığı noktada isyankar bir ruh haline dönüşebilecek ve asi olabilecek bir ifade tarzı ile ilintilidir. Ayrıca kişisel alanımızda ne kadar olumlu bilinç ve davranışa haiz olsak da bir taraftan toplumsal etkiler altındayız. Bu süreci Türkiye olarak nasıl geçirecek ve sosyolojik durumumuz nasıl olacak bunu önümüzdeki günler gösterecek.

Bu dolunay la birlikte Boğa-Akrep aksında olacağı için özellikle Türkiye’nin uluslararası sahada kendini gösterimi ve sahip olduğu maddi ve manevi değerleri konusunda vurgular ortaya çıkaracaktır. Türkiye astrolojik haritasında Güneş, Venüs ve Jüpiter Akrep burcundadır. O yüzden bu Dolunay ile uluslararası sahada Türkiye’yi ön plana çıkartan durumlar söz konusu olabileceğini de belirteyim.

Yine bu dönem hem ulus içi hem uluslararası olarak maddi, ekonomik, üretim, ithalat ve ihracat ile ilgili durumumuz sorgulanabilir ve ön plana çıkabilir.

 

Boğa burcundaki Ay’ın burcunuza etkileri: (Güneş ve yükselen burca göre okuyabilirsiniz.)

Koç: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile ilgili beklentileriniz artabilir. Birtakım tasarımlar oluşturmak için uygun bir zaman olabilir. Huzurlu, konforlu, keyifli hissetmek için harcamalarda bulunabilirsiniz. Sanat, sinema, kıyafet v.b. gibi alışveriş ile ilgili konulara para harcayabilirsiniz. Maddi olarak güven sağlayacak temalarla daha ilgili olacaksınız. Üreticiliğiniz ve yetenekleriniz ile ilgili güven duygunuz ön plana çıkacak.
Boğa: Kişisel duruşunuz, görünümünüz, imajınız ile ilgili yeni bir biçim, şekil geliştirebilirsiniz. Daha fazla rahat ve konfor ihtiyacınız olabilir. Girişimlerinizde daha kararlı ve emin hareket edebilirsiniz. Hayatınız ile ilgili şeylerin yönetiminde daha fazla direksiyonu elinizde tuttuğunuz ve kendiniz için karar verip harekete geçebildiğiniz bir dönem olabilir. Bu zaman diliminde anneniz ve kadınlar ile ilgili konular ön plana çıkabileceği gibi duygusal ihtiyaçlarınız da ön plana çıkabilir. Metabolizmanıza da daha çok kulak verebilirsiniz.

İkizler: Bütün ile bir olmanız ve daha huzur gereksinimi ile bunu yapmanız söz konusu olabilir. Kolektif bilinçaltı ile bağlantılar kurmanız mümkün. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Dinlenmek ve yalnız kalmak ihtiyacı içinde de olabilirsiniz ve iç sesinize daha çok kulak verebilirsiniz. Normal hareketliliğinizin dışında hareketsiz kalacağınız bir zaman dilimi de olabilir ve elde olmadan kontrol dışı gelişebilecek şartların da gelişebileceğini söyleyeyim yine bu zaman diliminde. Somut tasarımlar için ilham alabileceğiniz bir dönem aynı zamanda.

Yengeç: Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili faaliyetler gündeme gelebilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak keyif ve huzur arayışı ile hareket etmek mümkün. Birlikte yeni şeyler üretebilir ve yeteneklerinizi de bir araya getirebilirsiniz. Ortaklaşa tasarımlar oluşabilir. Arkadaş grubu içinde maddiyat ile ilgili konular gündeme gelebilir. Birlikte yapılabilecek sanat ve alışveriş gibi faaliyetler mümkün. Kişisel açıdan da geleceğiniz ile ilgili daha iyi önünüzü görebilir ve tasarım içinde olabilirsiniz.

Aslan: Üreticiliğiniz ve yeteneklerinizi kariyeriniz açısından ve toplum önünde daha iyi ifade edebileceğiniz bir zaman dilimi. Toplum önünde daha fazla keyif, konfor, maddi konular ve harcamalarınız ile gündeme gelebilirsiniz. Zengin ve varlıklı bir ifade kazanabilirsiniz bu zaman dilimi içerisinde. Sanat ve tasarım ile ilgili projelerinizle gündeme gelebilirsiniz. Kariyerinizde kalıcı ve istikrarlı adımlarla ilerlemek yönünde plan ve organizasyon yapabilirsiniz.

Başak: Uzak yollar, akademik konular, yabancılarla ilişkiler, yurtdışı ile ilgili konular, inanç ve hukuku içine alan konularda daha emin duygularla hareket edebilirsiniz. Sevgi, keyif, konfor ifadeniz ruhsal düzeyde daha da artabilir ve düşüncelerinize etki edebilir. Düşüncelerinizde daha üretici olabilir ve uzak hedefleriniz ile ilgili yeni tasarımlar yapabilirsiniz.

Terazi: Bu dönem içinde ortak üretkenlikte daha verimli olabilirsiniz. Ortak, sevgili gibi kişilerden destek görmeniz ve güven duygusu geliştirmeniz söz konusu. Başkalarının vasıtası ile gelen gelirler, kaynaklar, eşyalar ve onların yetenekleri size yardımcı olabilir. Cinsellik ya da sahip olma davranışında daha aktif olabilirsiniz. Krize yol açacak davranışlardan ve fazla kurcalayıcılıktan kaçınırsanız daha iyi olacaktır.

Akrep: Ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha huzurlu hareket edebilirsiniz. Keyifli, rahat, becerikli varlıklı eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek durumunuz olabilir. Bu özellikler ile uzlaşmaların yanı sıra zıtlaşma durumları da yaşayabilirsiniz. Zorlayıcı ve kontrollü mizacınızdan farklı bir yapıda hissedebilirsiniz ve farklı bir perspektiften bakabilirsiniz bu zaman diliminde. Farklılaşmanız ortak, eş, yakın arkadaşlar vasıtasıyla olabilir. Anlaşma ve sözleşmeler ile ilgili konular öne çıkabilir.

Yay: Çalışma hayatınızda, eğer varsa yanınızda çalışanlar ya da evcil hayvanlar ile ilgili daha kararlı yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Rutin işler ile uğraşırken daha sağlam hareket edebilirsiniz. Sanat ve estetik ile ilgili çalışmalar yapmak için uygun bir zaman dilimidir ve yeni tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. Çalışma hayatınızda rahat ve konfor ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Kişisel bakım ve sağlık konularınızla ilgilenebilirsiniz.

Oğlak: Aşk hayatınız ve kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha verimli olma ve yeteneklerinizi ortaya koyma ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Sanat, tasarım, müzik ile ilgili hobilere ilginiz çekilebilir. Çocuklarınız var ise onlar ile bağlantılı gelişmeler ile ilgilenmek söz konusu olabilir. Size keyif verecek tatil, gezi, eğlence, spor vb. faaliyetlerine meyledebilirsiniz.

Kova: Aile, ev ve özel hayatınız ile ilgili daha huzur ve konfor ihtiyacınız olabilir. Evinizdeki ve yanınızdaki sık kullandığınız eşyalarınız ile ilgili düzenlemeler yapabilirsiniz. Hassaslaşabilirsiniz ve güven, rahatlık gibi ihtiyaçlarınız artabilir. Yakın olduğunuz insanlar ile ya da evde vakit geçirmeye meyledebilirsiniz. Kendinizi dinlendirebilir ve iç sesinize kulak verebilirsiniz.

Balık: Yakın çevreniz, iletişiminiz, eğitim konularınız, zihinsel işleriniz ve bağlantılarınız ile ilgili daha istikrarlı ve somut hareket etmek isteyebilirsiniz. Sözlü ifadeleriniz daha esnek olabildiği gibi yakın çevrenizle ilgili daha konfor ve huzur arayışında olabilirsiniz. Zihinsel olarak tasarımcılığınız ve veriminiz artabilir. Ticari konular, eşya alım – satım v.b. gibi durumlarda haberleşmeler mümkün. Yazılı ve sözlü olarak iletişim ihtiyacı içinde olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir