23 Kasım 2018 İkizler Dolunayı ve Burcunuz: Karmalar, İlişkiler ve İdeolojiler

23 Kasım 2018, Saat sabah 8:39’da İkizler burcunun ilk derecesinde bir Dolunay (Ay İkizler’de – Güneş Yay’da karşıt durumda) gerçekleşecek. Dolunay haritasında Yay burcunun 7. derecesi yükseliyor (= İstanbul, Ankara için 11. Derece). Tüm burç ev sistemine göre (Yükselen 0. dereceden alınarak ev girişi işaretlenir) 1-7 ev aksında, Kadrant ev sistemlerine göre (Ör. Placidus, Regiomontanus) 6-12 ev aksında etki görünmekte. Ben iki sistemi de geçişli kullanan ve dikkate alan sentez bakan biriyim onu belirteyim. Yani buna göre hem kişisel ilişkiler düzeyinde hem de gizli gelişmelerle yakından ilgili olabilecek durumlar söz konusu. İlişkiler, anlaşmalar, ortaklıklar ya da tam tersi anlaşmazlıklar, zıtlaşmalar söz konusu ve özellikle Yay ve İkizler burcunun ilk derecelerinde gezegenleri ve ev giriş dereceleri olanlar bu zamanlamadan daha çok etkilenebilmekte. 

 

Dolunaylar karşıtlıkların oluştuğu ve durumu daha objektif bakımdan değerlendirebileceğiniz, karşı tarafı ve kendinizi görebileceğiniz zamanları gösterirler. Zıt açı da yani 180 derecelik açıda 1-7 ev aksı mantığı vardır ve bu da Koç – Terazi ifadesidir. Yani bireysel benliğin, girişimlerin karşısında sosyal benliğin olması ve aynalamalar almak söz konusu olacaktır. Kişi karşıt güçle karşılaşır. Anlaşır ya da anlaşmazlığa düşer. Tamamlanır ya da zıtlaşır. Genellikle zıt burçlar birbirini zorlayabilen kişilik yapılarını ifade ettiği için 180 derece zorlayıcı bir açıdır. Kişisel açıdan karşıt burç eksiklikleri gösterir. Bu nedenle ortak vasıtasıyla tamamlanmak, zıt burçtan bir şeyler öğrenmek gerekir. Genellikle bizde olmayanı dışarıdan öğrenmek durumundayız. Zamanla da bunu içselleştirebiliyoruz. Eğer kendi bünyemizde zıt açılar varsa da bu iki yönü de bilmek olabildiği gibi iki ayrı karakter sergilemek ve kendi ile çelişmek anlamına da gelebilir. 

 

Bu Dolunayda da hem yine zıt açıya paralel 1-7 aksı tetiklenmekte hem de olabilecek olayların perde arkası yönleri de olduğu görülebilmekte. Burada İkizler yöneticisi Merkür ve Yay yöneticisi Jüpiter’in durumları da önemlidir. Sözler abartılabilir ya da tam tersi büyük şeyler küçültülebilir. Çünkü Merkür uyumlu olmadığı Yay burcunda, geri harekette ve yine Yay burcundaki Jüpiter’e doğru geri hareketiyle gelmekte. Bu durum özellikle bu harita üzerinde gizli düşmanlıklar, dedikodular, abartılar, odaklanma sorunları, yanlış yargılarla ilişkili de görünmekte. Zihinsel işlerde, ilgilerde toparlanamayacak kadar açılma, ifadeleri geniş tutma, daldan dala konudan konuya atlama olabilir. Olumlu açıdan merak ve araştırmanın artabileceği söylenebilir. 

 

Retro olan Merkür pozisyonu ve yine retro hareketteki Neptün ile de Merkür’ün kare açısı özellikle karmik yani geçmişe dönük yüzleşilmesi gereken şeyleri ifade ediyor. Bunlar geçmişte sarf edilen sözler, dedikodular, yanlış yargılamalar olabilir. Eski defterlerin tekrar açılıp gözden geçirilmesi anlamına gelir bu ve böyle bir zamanlamada geçmiş ile yüzleşip karmada/gelecekte sorun olacağını düşündüğünüz konuları gözden geçirebilirsiniz. Bu zaman açısından da yine yazılı sözlü iletişim, antlaşma metinleri gibi şeylerde dalgınlık ve atlamalar yapmamaya, gevşek olmamaya, tutulamayacak sözler vermemeye dikkat etmek gerekecektir. 

 

Güneş 0, Jüpiter 3 derecede Yay burcunda ve karşısında Ay İkizler’de 0 derecede birbirlerine zıt açıdayken tam 4 derece Balık’taki Mars’a da kare açı durumundalar. Buna T-Kare açı kalıbı diyoruz. Zıtların enerjisi Mars’ın üzerinde açığa çıkıyor, onu sıkıştırıyor. Balık’taki Mars ulaşmak istediğiniz şey için farklı durumlara adapte olmayı, hizmet ve fedakarlık durumlarını ifade edecektir. Burada suistimale karşı dikkatli olunması gerekecektir. Özellikle Balık burcunun ilk derecelerinde gezegenleri olanlar ve genel olarak buna dikkat etmeleri gerekiyor. Yakında 4 – 6 Aralıkta Mars, Neptün ile bir kavuşum açısına da gidecek. Bu zamanlamada iyice kurban durumuna düşmek, yönsüzlük, aldatılmak, yön çizememek, biraz melankoli ve ilişkiler açısından eğer yalnız birisiyseniz bu flört konusundaki eksiklik durumunun, ilgi ihtiyacının daha da artması ile ilgili olabilecektir. Aynı zamanlamada Güneş’in de Yay burcunda 13 derecede olması sert bir açılanma oluşturuyor ki spor yaparken, fiziksel atraksiyonlarınızda falan dikkatsizliğe, dalgınlığa dikkat edin diyorum. Özellikle değişken burçların; İkizler, Başak, Yay, Balık 13. günü civarı doğumlular (-2 +2 gün) ve özellikle haritalarında bu tip sert açılar olanlar daha da dikkatli olsunlar diyorum. Bu açılanmaya ilişkiler kısmında daha yine değineceğim. Olay olarak ise bu T-Kare açı ile oldukça değişken ve esnek koşulların oluşabileceğini görüyoruz. Değişen diğer burçların da yoğunluğuyla birden fazla işe, yere dağılmak ve işlerin karışması söz konusu olabilir. Dağınıklığa ve dalgınlığa dikkat etmek gerekiyor. 

 

Güneş, Jüpiter, Merkür ve Asc Dolunay haritasında bir arada Yay burcunda görünüyor. Yay Stelyumu tüm gücü ile ağırlığını koyuyor.  Yay ve Jüpiter hayatınızın bu zamanlamasında size yol gösterecek sizi açacak bir bilgi, öğreti, yol arayışını önemli kılıyor. Bakış açınızın daha da geliştiği Makrodan mikroya doğru bakmak istediğiniz bir zamanlama olabilir. Karşısındaki İkizler ile zıt açısı ideolojik açıdan çekişmeler getirebilir. Bu arada yurtdışı, yolculuk, eğitimle ilgili planları olanlar, düşünsel konularla uğraşanlar için de önemli bir zamanlama. Değişik bilgileri yakalamak ve derinleşebilmek için antenleriniz açık olacak. Tabi genel etkilerle birlikte bu daha çok yükselen burcunuza göre Yay ve İkizler hangi yaşam alanınıza geliyorsa özellikle orada olacaktır. Yine burada Güneş’in bulunduğu alan bilincin ortaya çıktığı cesaret ve güven veren alanken, Ay’ın bulunduğu alan ise güdüsel ve bilinçaltı açısından güvenliğinizi sağlayan alanınız olmakta. Bunu yazının sonunda sizi Dolunay’ın nasıl etkilediğini anlattığım kısımdan okuyabilirsiniz. 

   

İlişkiler ve Kısmetler 

 

Gelelim ilişkilere. Ay ve Güneş’in 180 derecelik zıt konumu ve Mars ile açısı yani T-kare açı kalıbı ilişkilerde bir takım gergin durumları gösteriyor. Haritasında değişken burçlarda ve özellikle ilk derecesinde yerleşimleri bulunanlar; İkizler, Başak, Yay, Balık bu zamanlamada daha çok etkilenebilirler. İletişime, sözlere, konuları büyütmeye, abartılara, bölünmelere, ikili durumlara, tam net görmeden bilmeden yargılarda bulunma gibi durumlara dikkat edilmesi gerekiyor. 

Terazi’deki gerileyip 16 Kasım’da tekrar ileri harekete geçen Venüs’ün, Koç burcunda gerileyen Uranüs ile yapacağı karşıt açı (28 Kasım’dan itibaren birkaç gün etkili) ilişkiler bakımından manidar bir zamanlamayı gösteriyor. Özellikle öncü burçların Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak 29. derecesinde/gününde (- + 1-2) olanlar bu etkilerden daha fazla etkilenecekler. Ani bir şans ve kısmet bulunması, ilişkilerde karşılaşmalar ve birleşmeler ya da tam tersi ani beklenmedik sürpriz durumlarla bir ilişkiden, bir işten, bir ortamdan kopmalar olabilir. Yani bir şeylerin yer değiştirmesine hazır olun bu tarihlerde.  


Mars’ın 4-6 Aralıkta Neptün ile kavuşum durumuna gelmesi, özellikle de Yay burcundaki Güneş ile kare açısı dikkat çeken bir açılanma. Bu zamanlamada astrolojik haritanızda da destekleyen şeyler varsa flört konusunda arayışlarınız, ilgi isteğiniz, libidonuz artabilir. Güneş ile olan kare açı da duruma hareketlilik ve mücadele katıyor. Sosyal açıdan ise fedakar girişimler söz konusu olabilecektir. Kurban durumuna düşmemeye, dalgınlığa, eşya kaybına, hırsızlığa dikkat edin diyorum. Özellikle değişken burçların 13. günü civarı doğumlular (-2+2 gün).    


Diğer taraftan yine bu 4 Aralıktan itibaren etkili başka bir görüntü var ki bu da Ay’ın, Merkür’ün, Venüs’ün tekrar Akrep burcuna toplanması ve Mars Balık, Neptün Balık konumları ile uyumlu bir yere gelmeleri. Bu etkileşimlerin devam sürecinde Akrep’te ilerleyecek Venüs’ün, Balık burcundaki  Neptün’ü tam üçgen açı ile 20 Aralık civarı yakalayacak olmasıyla tekrar duygusal ve bir o kadar da tutkusal ilişki oluşumları iyice gündeme gelebilecektir. Ayrıca tam aynı zamanlamada Yay burcundaki Güneş de Koç burcundaki Uranüs’ü üçgen açı ile görmekte ve diğer taraftan Boğa burcundaki Ay da bu 20 aralık civarındaki 2 günlük geçişinde Balık burcundaki Neptün’e ve ardından Mars’a uyumlu açı yapmakta olacak. Yani flört, ilişkiler, sosyal açıdan özellikle bu 4 Aralık – 20 Aralık arasındaki verimli zamanlamaları kaydedin ve iyi değerlendirin derim. 


Gökyüzü Hareketleri


Gökyüzündeki değişikliklere ve geçişlere geçtiğimiz Yeniay değinmiştim. Tekrar listeliyorum. 

Ay Düğümleri

Kuzey Düğüm Yengeç – Güney Düğüm Oğlak olarak değişecek bu süreç 6 Kasım 2018 de başlayıp 20 Haziran 2020’ye kadar sürecek

Merkür Rx (Retro /Geri Hareket süreci)

29 Ekim’de Akrep’te gölge süreci başladı

31 Ekim’de Yay burcuna geçti

16 Kasım’da 13 derece Yay’dayken geri harekete başlayacak

1 Aralık’ta Akrep burcuna dönecek

7 Aralık’ta 27 dereceyken geri hareket sonlanacak

13 Aralık’ta tekrar Yay burcuna geçecek

24 Aralık’ta Yay burcunun 13. derecesinde gölge bölgesinden çıkacak

Venüs Rx (Retro / Geri hareket süreci)

3 Eylül’de Terazi burcunun 25. derecesinde gölge süreci başladı

6 Ekim’de Akrep’in 10 derecesinde gerilemeye başladı.

31 Ekim’de Terazi burcuna geri dönüş

16 Kasım yani Terazi’nin 25 derecesinde normal hareketine dönecek

2 Aralık’ta tekrar Akrep burcuna geçecek

7 Ocak 2018 14:18’de Yay burcuna geçecek

Mars

16 Kasım da Kova burcundan çıkıp Balık burcuna geçecek ve 1 Ocak 2019’a kadar burada kaldıktan sonra Koç burcuna geçecek.  

Jüpiter

8 Kasım 2018’de 12 yıllık döngüsünde yönetici olduğu Yay burcuna geçecek ve 2 Aralık 2019’a kadar burada kalacak.

Uranüs

6 Kasım’da Koç burcuna dönecek

6 Ocak’a kadar Koç’ta gerileyecek ve normal hareketine dönecek

6 Mart’a kadar Koç’ta ileri hareket edecek ve bu tarihte Boğa burcuna geçecek. 

 

Türkiye Astroloji Haritası

 

Türkiye Astrolojik haritasında 6-12 akında etkili bir Dolunay söz konusu. Türkiye Astrolojik Haritasında Ay aynı şekilde İkizler burcunda ve 12. Evde yer alıyor (Yengeç yükselen). 

 

Bu bakımdan gizli konular, dedikodular, kontrolsüz durumlar, gizli düşmanlar, skandallar ve bunlarla birlikte iş-hizmet aksı (6-12), Hastaneler, Yardım kuruluşları, Rehabilitasyon merkezleri, fedakarlık ve yardım ile ilgili konular, gazeteler, gazeteciler, haberler, habercileri, eğitim, yurt dışı, yabancılar, turizm, yurt içi yurt dışı yollar, iletişim, teknoloji, inanç, hukuk, adalet ile ilgili konular gibi bir çok konu Yay İkizler, 6-12. Ev aksı ile birlikte ön plana çıkabilir diyebiliriz. 

 

Türkiye Astroloji haritasında 12. Ev konumunun özellikle Halk ile yakından ilgisi bulunmakta. Yükseleni yengeç olan bir ülke olduğumuz için yönetici Ay’ın 12. Evde ikizlerde olması hem bilgi alanını hem de daha metafizik bir alanı ifade etmekte. Toplumsal olarak böyle konulara ilgili ve meraklı bir yapımız söz konusu. Abur cubur okumalarımız, sosyal medyaya ilgimiz de bu bakımdan daha fazla. Ülkemizde akıllı telefonların da rekor düzeyde kullanılması bunun bir işareti. Dolayısıyla şu ara ortaya çıkacak bir takım yanıltıcı, gerçek dışı/asparagas haber yapanlara da bir takım medya ve sosyal siteleri kullanan dolandırıcılara da daha fazla dikkat etmek gerekiyor.    

 

Danışmanlık, iletişim ve sorularınız için astrologburakustun@gmail.com’a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

ISAR CAP Danışman Astrolog

          Burak Üstün 

 

İkizler burcundaki Dolunay burcunuzu hangi alanda etkileyecek? (Yükselen burcunuza göre okuyabilirsiniz): 

Koç: Ay konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.

 

Boğa: Ay konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler. 

İkizler: Ay konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler. 

Yengeç: Ay konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, dedikodular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler. 

Aslan: Ay konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa. 

Başak: Ay konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular. 

Ay karşısındaki Güneş konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular. 

Terazi: Ay konumu: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim alanı, inançlar, düşünceler, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzaklarla ilişkiler 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet. 

Akrep: Ay konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks. 

Yay: Ay konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular. 

Oğlak: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar. 

Kova: Ay konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular. 

Balık: Ay konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular. 

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir