31 Ocak 2018 Aslan’da Ay Tutulması, Mars Yay Geçişi ve Burcunuz: Girişimler ve Karmik Bağlantılar

31 Ocak 2018, saat 16:25’de Aslan burcunun 11 derecesinde ay tutulması / Dolunay gerçekleşecek. Tutulma haritasında Yengeç burcunun 19. derecesi yükseliyor. (=İstanbul, Ankara için 22 derece). Bu tutulma, Saros döngüsüne göre 124. Seride gerçekleşecek 73 tutulmadan 49.’su olacak. Bir önceki tutulma yani 48. tutulma 21 Ocak 2000 yılında Aslan – Kova aksının 0. derecesinde gerçekleşmişti. Yani her ne kadar gökyüzü değişken de olsa hayatınızda bu dönemdeki faaliyetlerinizi de bir hatırlayın derim çünkü kuzey ve güney düğüm noktalarının aynı pozisyonda olduğu bir zamandır.

Tutulma haritasının genel görüntüsüne bakıldığında hayatımızın temel konularından olan aşk, para, ilişkiler ile ilgili konuların ön plana çıktığını görüyoruz. 1 – 7 ilişkiler, anlaşmalar, ortaklıklar ve 2 – 8 maddiyat-kısmetler ev aksları (karşılıklı burç yerleşimleri) ve özellikle kuzey düğüm ve aslan vurgusu ile yaratım, sahne, cesaret, risk alma, bilgi akışı, kendini gösterim, aşk, sportif faaliyetler, hobiler, reklam ve tanıtım konularına yönelimler öne çıkıyor.

Tutulma haritasındaki dereceler açısından öncü burçların (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) 20. günü civarı doğumlular için ilişkilerle ilgili dönüşüm yaşayabilecekleri ve sürprizler de olabilecek bir süreç olabilir. Sabit burçların ise (boğa, aslan, akrep, kova) 11. Günü civarı doğumlular için yine ilişkilerle ilgili konular fakat daha çok maddiyat ve kaynakları bakımdan da durumları daha objektif görüp hareket edebilecekleri bir zaman dilimi söz konusu. Bu zaman diliminde objektiflik konusunun önemi de Aslan’ın yöneticisi Güneş’in, Ay’ın karşısında Kova burcundaki konumu ile ilgili. Buna da özellikle değineceğim. Şimdi öncelikle önemli bir geçiş olan Mars Yay geçişini ele alarak başlayacağım.

Mars Yay burcunda (27 Ocak -18 Mart)

Mars’ın Yay burcuna girmesi ve Jüpiter akrep ile yöneticilik bakımından karşılıklı ağırlama durumları da bu dönem için tekrar açılmayı, girişimleri, genişlemeyi, kurulan bağlantılar yoluyla yakalanabilecek şansları ve maddi bakımdan da fırsatları ifade etmekte. Bundan bir süre önceki süreçte Satürn’ün oğlak burcuna geçişi, Oğlak’taki yeniay, Merkür ve Plüton’un Oğlak burcunda kavuşması gibi görünümlerle bir süredir daha yoğunluğu, sorumlulukları, konsantre eden işleri, takılmaları ve kapanmayı ifade eden zamanlama etkileri, şimdi tekrar dışa dönük adımlar atma ve geniş hareket edebilme yönüne doğru gidiyor diyebiliriz.

Yay burcundaki Mars adalet, hukuk, yabancı kültürler, akademisyenler, eğitim sistemi, öğretmenler, bilgiyi yayanlar; medya,-basın-yayın, yurtdışı ile ilgili konular, uzun yolculuklar, metafizik, din, inanç, metafizik konular, her türlü doktrinler ile ilgili olarak ağırlık kazanacak durumları ifade etmekte.

Mars bizim tavırlarımızı ve duruşumuzu ifade eden bir gezegendir. Burada savaşım ve savunma yönümüz ifade olunur. Mars, ateş elementi bir burç olan Yay burcunda olumludur. Yani tavır koyabilme ve benliğini savunabilmek açısından iyidir. Özellik olarak becerikli, keşifçi, sınırları genişleten, bilgisini, eğitimini iyi kullanabilen bir yapı verir. Macera, deneyimleme, özgür hareket etme yönelimi vardır. Tavırlar geniş ve rahattır. Bir şeyi ortaya koyma ya da arzularını ifade etme konusunda açıktır. Bir ideali takip ettiklerinde ve inanç gücü ile hareket ettiklerinde savaşım güçleri oldukça yüksek olur.

Negatif  ifade olunduğunda inançları ile fanatikçe ve safça harekete geçebilen ya da fazlaca bağımsız, pervasız ve vurdumduymaz olabilen bir yapıya dönüşebilir. Büyük konuşmalar, abartılar ve patavatsızlık da mümkündür. Yani söylemlerde dikkat gerekiyor.

Şimdi bu verdiğim bilgilerden hareketle dönem olarak sosyolojik açıdan ya da bireysel hayatlarımızda dikkat etmemiz gereken şeyler de ortaya çıkıyor. Aşırılıklara özellikle dikkat etmek gerekiyor. Mars Yay’ın dispozitörü (gezegen yöneticisi) konumundaki Akrep’teki Jüpiter bir taraftan aşırılık ve fanatikliği daha da ortaya çıkmasına neden olabilecek bir etkileşimi ifade eder.

Şimdi tutulma yazısına devam etmeden önce Yay burcuna geçen Mars yükselen burcunuza göre hangi yaşam alanlarından ve konulardan etkileyebilir önce onu sıralayalım. Bu sıralamada Güneş (öz) burcunuza göre de anlamlara bakabilirsiniz. Esasen yükselen burca göre bakılmalıdır fakat Güneş burcu da geometrik bakımdan yükselen burç gibi önemli bir değerlendirme noktasıdır ve özellikle yükselen burcunu bilmeyenler için değerlendirme yapabilmeleri açısından önemli bir gök cismidir. 

Koç: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim alanı, inançlar, düşünceler, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzaklarla ilişkiler.

Boğa: Ortak gelir-borç, başkalarından gelenler, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi.

İkizler: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar.

Yengeç: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Aslan: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Başak: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Terazi: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Akrep: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.

Yay: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Oğlak: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Kova: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Balık: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Türkiye Astrolojik Haritası

Türkiye Astrolojik haritası üzerinde değerlendirildiğinde de tutulma haritasında da Türkiye astrolojik haritasında da Yengeç burcunun yükseldiğini ve Yay burcundaki Mars’ın da 6. ev konumuna geldiğini görüyoruz. 6. Ev başak burcunun evidir burada işçi, hizmetli gibi çalışanları ifade etmekle birlikte aynı zamanda askerliği de ifade eder. Mars’ın orduyu, Yay’ın da sınır ötesini ifade ettiğini düşünürsek bu dönem TSK tarafından yapılan Zeytin Dalı Harekatı’nın da gökyüzü semboliği ile ilgili eş zamanlılığa işaret ettiğini söylemeliyim.

Tutulma ise Türkiye haritasında da 2. Ve 8. Ev arasında olduğu için ekonomik konuları içeriyor. Kova’daki Güney düğüm kova pozisyonu, borçlar ve yükler açısından dikkatli olunması, iyi hesaplama ve muhasebe yapılması gereken bir dönemi gösteriyor. Malum Jüpiter Akrep’e ve Satürn de Oğlak burcuna girdiği için bu yıl genel olarak iktisadi ve ekonomi açıdan dikkatli adımlar atılması gerekiyor.

Türkiye astrolojik haritasında Mars Yay konumu, 5. Evindeki Güneş, Venüs ve Jüpiter Akrep (Türkiye ahitasında da şu an ki transit Jüpiter’in (12 yılllık döngüye sahip) Akrep’te oluşu gibi Jüpiter aynı şekilde Akrep burcundadır) konumu ile de ilişkili olduğu için ülkenin liderleri, siyaset sahası açısından da etkili olmakta bu dönem. Dikkat edilmesi gereken şey yine söylemler olacaktır. Ülkenin dengesi açısından bu bakımdan biraz zorluklar olabilir.

Tutulma Haritası

Tutulma haritasının kendisine tekrar dönersek Ay Aslan tarafının kuzey düğüm, Güneş Kova ve Venüs kova konumlarının ise güney düğüm tarafında olduklarını görüyoruz. Burada grup çalışmalarından ve kalabalıklardan ziyade güvenli alan ve ihtiyaç olarak kendi merkezimize çekilme durumu söz konusu olabilir gibi görülürken Aslan burcunun yöneticisinin Güneş olması gözden kaçırılmayıp düşünüldüğünde ve onun da Kova’da karşıt konumda olmasından dolayı daha farklı bir yorum ortaya çıkmakta. Yani bu zaman dilimi için ihtiyaç olarak sıcağa, merkezlenmeye, benliğe doğru yöneliyoruz yorumu doğru olmayacaktır. Onun yerine sıcağın (yazın merkez burcu aslan) ve soğuğun (kışın merkez burcu kova), bireyselliğin ve biz kavramının, benliğe merkezlenmenin ve kendine dışarıdan bakışın dengesi söz konusu olacaktır. Bu zaman diliminde kalp ve zihin burada dengelerini bulmaya çalışacak ve özellikle karşıt konumlanmadan dolayı bir kez daha ilişkiler, ortaklıklar, anlaşma ve anlaşmazlıklar konularının vurgulanması kuvvetlenecektir. Bu etkileşim zamanlaması, nesnel boyutundan öte bilgi ve farkındalık açısından potansiyelleri ifade etmekte. Karmik derken esasen bu yönüyle de önem kazandığını belirteyim.

Bu senenin geneline de baktığımızda 16 şubat’da Kova burcu Güneş tutulması, 27 Temmuz’da Kova burcunda Ay tutulması ve 11 ağustos’ta Aslan burcunda Güneş tutulması gerçekleşecek. Yani Aslan ve Kova’daki ay düğümlerinde gerçekleşecek tutulma zamanları, seçimlerimiz ve girişimlerimiz açısından senenin en önemli ve kaderi zamanlamalarını ifade ediyor. Dolayısıyla bu Aslan’da ay tutulması da bu sene hayatınızda belirgin vurgulanacak temaların işaretini verecektir.

Tutulma haritasında Oğlak burcunun son derecesinde bulunan Merkür ilerleyen saat içinde (16:39) kova burcuna geçecek. Fakat bundan önce Merkür’ün tutulma haritasında oğlak’taki konumundan dolayı düzenleme ve organize etme ile ilgili işleri tamamlamak açısından meşguliyetler getirebilir. Daha sonrasında Hava burcunda Güneş, Merkür ve Venüs olarak bir kümelenme söz konusu olacak. Daha çok bireysel alanda ortaya çıkan etkileri ifade eden yakın gök cisimlerinin stelyum (En az üç gök cisminin / gezegenin bir burçta toplanması) oluşturması ve bunun güney tarafında meydana gelmesi ile bazı geçmişten gelen ve karmik bağlantılar olabileceğini ifade eder. Yani genel olarak sosyalleşme ile mütevellit bazı geri dönüşlerin de yaşanması söz konusu olabilecektir. Burada bunun avantajlı kullanımı aslan – kova aksının bir bilgi aksı olması itibarı ile olabilir. Yani geçmiş ile ilgili konulardan gelen, kurulan diyaloglardan ortaya çıkan bilgiler gibi. Ayrıca Kovadaki gezegenler, Mars Yay ve Uranüs Koç konumu ile sextile dediğimiz açı mesafesinde olduğu için burada genel olarak iletişim, girişimler ve sosyallik açısından fırsatlar getiren bir zaman dilimini ifade etmekte.

Danışmanlık, iletişim ve sorularınız için astrologburakustun@gmail.com’a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz. 

ISAR CAP Danışman Astrolog

           Burak Üstün

 

Aslan burcundaki Ay burcunuzu hangi alanlardan etkileyecek? Güneş (öz) burcunuz ve Yükselen burcunuza göre okuyabilirsiniz. 

 

Koç: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa

Boğa: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

İkizler: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet

Yengeç: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.

Aslan: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Başak: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Terazi: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Akrep: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Yay: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim alanı, inançlar, düşünceler, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzaklarla ilişkiler

Oğlak: Ortak gelir-borç, başkalarından gelenler, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi.

Kova: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar.

Balık: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir