15 Ağustos 2019 Kova Dolunayı ve Burcunuz: Aydınlanma ve Özgürleşme Zamanı

Genel Görünüm

15 Ağustos 2019, Saat 15:29’da Kova burcunun 22. derecesinde bir Dolunay gerçekleşecek. Dolunay haritasında Yay burcunun 10. derecesi yükseliyor ( =İstanbul, Ankara için 14. derece). Dolunay haritasında 2 Ağustos’ta Yengeç’te hız kazanan ve ardından Aslan’a geçen Merkür 4 derecede ilerlerken Güneş, Venüs ve Mars konumları aynı şekilde Aslanda yolculuğuna devam ediyor. Venüs, Mars derecesine daha yakınlaşmış durumda ve bu arada Güneş ile de aynı derecede yani 22. derecede kavuşum yapıyor. Bu zaman dilimi yine tanıtım, ortaya çıkma girişim faaliyetleri, gösteriş, spor, eğlence, hobiler, tatil, şans oyunları, riske girilen konular ile ilgili.

Aslan ve Kova özellikle hem kişisel hem de grup olarak yaratıcı faaliyetler ve girişimler konusunu gündeme getiriyor. Burada benlik ve merkezi olmanın karşısında bağımsız hareket etme ve özgürlük teması da ortaya çıkıyor.

Bu zamanlamadaki etkilerden özellikle Koç, Aslan, Yay (Ateş) ve İkizler, Terazi, Kova (Hava) burçlarının 24. derecesi civarı doğumlular ve kişisel haritalarında bu derecelerde yerleşimleri olanlar etkilenecekler. Daha iyi ve doğru şekilde yani olması gerektiği gibi kendilerini ifade etme ve dışa vurma zamanı onlar için.

11 Ağustos’ta Jüpiter’in de Yay burcunda direkt hareketine doğru geçmesi ile bir takım süreçler hız kazanacaktır. Burada özellikle ateş ve hava elementleri için uyumlu bir büyüme gelişme zamanlaması var. Toprak ve Su grupları için durumlar biraz daha zorlamalı ve çatışmalı olabilir. Girişim, dışa vurma, yaratıcılık, kendini gösterme, riske girme konuları herkesi haritalarındaki ilgili alandan etkisi altına alıyor.

Aslan – Kova arasındaki bu zaman dilimi özellikle farkındalık yaratacak bir zaman dilimi. İşin içinde Boğa burcunda ilerleyen Uranüs’ün de olmasından kaynaklı buluşlar, atlamalar, sıçramalar, yükselmeler, ani gelişen olaylar, yer değiştirmeler, flaş kararlar, ani buluşmalar ya da ani kopmalar mümkün. Merkür’ün Aslanda ve Jüpiter’in Yay’da direkt harekete geçtiği bu dönemde hız kazanan faaliyetler olacaktır. Yeni atılımlar içinde bulunabilirsiniz. Özellikle haritanızda bu gezegenlerin geldiği yerlerde çeşitli faaliyetler olacaktır.

Gökyüzü Hareketleri

Aslan’daki Mars 18 Ağustos’ta

Aslan’daki Venüs 21 Ağustos’ta,

Aslan’daki Merkür ise 29 Ağustos’ta Başak burcuna geçecek.

Yay burcundaki Jüpiter 11 Ağustos’ta ileri harekete doğru geçiyor.

Boğa burcundaki Uranüs, 12 Ağustos 2019 ile 1 ocak 2020 arasında 2 derece Boğa’ya kadar geri harekette olacak ve yılı tamamlayacak.

Uranüs gerilemesi özellikle Sabit burçlar bakımından hayatlarında önemli oturtmaları yapacakları düzenlemeler içinde bulunacakları bir zaman dilimi olacak. Bu bakımdan geriye dönük olarak bağlantı kuracakları bir düzenlenme ve toparlanma yapacaklar. Yarım kalan işleri ve karmaları ile ilgili konular tamamlanacak.

Bu etkileşim alanlarını kısaca belirtirsem;

Yükselen Boğalar için 1. Ev girişimler, kimlik, benlik,

Yükselen Aslanlar için kariyer, tanınma, toplum önündeki durumları

Yükselen Akrepler için eş, ortaklık, partner

Yükselen Kovalar için özel hayat, evleri, gayri menkul, taşınma, yer değişimi, ailevi ve bazı kökten değişimler ile ilgili konular gündeme gelebilir.

İlişkiler ve Kısmetler

Aslan stelyumlu zaman zarfında ilişkilerde ben merkezcil tutumlar, kendine odaklanmalar söz konusuyken diğer taraftan Aslan’ın ifade ettiği aşk ve sıcaklık kavramı da sorgulanabilir zira karşısında Kova’daki Ay burada daha bağımsız daha egodan uzak, daha sosyal bir tutum içerisinde hareket etmeyi ifade ediyor. İlişkilerde bağımsızlık teması da ortaya çıkıp kendini gösterecek yani.

Bazı durumlarda olaylara dengeli bakış gerekiyor. Burada Aslan tarafındaki fazla birikim öfke, atraksiyon etkilerini de tetikleyebilir. Egoyu etkileyecek durumlar fazlaca olabilir. Kendini ortaya koymak ve girişimler bakımından dikkat çeken bir zaman dilimi. Yine sahne zamanı fakat bu sefer Ay Kova etkisi ile daha kolektif etkiler de gündeme geliyor. Aslan tarafı benlik tarafıyken Kova tarafı burada benlikten daha uzak ifadeleri gösteriyor. Yani bir taraftan daha ego olmadan ve kolektife göre hareket etmek söz konusu olabilir.

Aslan’daki Merkür’ün Uranüs Boğa konumu ile yaptığı 90 derecelik sert/gergin görünüm ise ani bağlantıları ifade ediyor. Bir araya gelmeler ya da kopmalar olabilir. Bu haritadaki genel Uranüs ifadesi olarak da var fakat bu açılanma ile tam anlamını buluyor. Ani başlangıçlar ve kopmalar olabilir. Uranüs (6. derecede) ve Merkür (4. derecede) burada sinir sistemini ve elektriği ifade ediyor. İtim ya da çekim etkileri yaşamınızda oluşturduğunuz sebep sonuç ilişkisine göre kendini gösterecektir. Doğal bir akıştır. Bu süreçte iletişim ve teknoloji sakarlıklarına, yolculukta ani ve sıçramalı hareketlere karşı dikkatli ve kontrollü olmaya çalışın. Tabi bunu da en çok haritalarında bu derecelerde kare açı / 90 derecelik açı etkileşimi olanlar yaşayabilir.

Venüs, Mars’ı daha yakın şekilde takip ediyor ve ilişkiler açısından yine dürtüsel bir tavrı ve yönelimleri ifade ediyor. Fakat bu sefer karşısında Ay Kova konumu da var. Yani bu etkileşime ek olarak bağımsız hareket etme davranışını da gösteriyor durum ve şartlar. Özellikle burçlarının 20. – 30. günleri arası doğumlular ve haritasında bu derecelerde yerleşimleri olan ateş ve hava elementleri bu etkileşimlerden daha çok etkilenecekler.

Türkiye Astroloji Haritası

Kova Dolunayı Türkiye Astroloji haritasında 8. Eve konumlanıyor. Aslandaki Stelyum ise 2. Eve geliyor. Burası Yeniay yazımda da belirttiğim gibi iktisat, ekonomi, para, bankacılık, üretim, tarım gibi konuları ifade ediyor ve burada bir takım hareketler, dışa vurmalar ortaya çıkacaktır.

Ayrıca 8. Ev’de Kova burcunda bulunan alan psikolojik açıdan bağımsız bireysel ya da grup hareketi ve genel olarak özgürlükleri ifade ediyor ve bu alan 8. Ev olarak akrep burcunun alanı olduğu için bu açıdan bir takım krizlerin de ortaya çıkması söz konusu olabilir.

Türkiye Astroloji haritasında dikkat çekici görülen bir açılanma ise T-Kare açı kalıbını gösteriyor. Özellikle Kova burcunun yöneticisi Uranüs’ün Boğa’daki süreci şu ara en çok takip edilmesi ve gerçekleştirdiği açılar dikkate alınması gereken işaret. 6 derecede Boğa’da ilerleyen Uranüs Türkiye haritasında 5. Derecede bulunan Akrep Güneş’in karşısında ve bu ikisine 90 derece sert/ gergin kare açıda duran transit Merkür de 4. derecede yer alıyor. Burada teknoloji, iletişim, internet, sinema, tiyatro, gösteri, toplumsal özgürlükler, değerler gibi kelimeleri içine alan konularda bir takım gerginleştirici durumlar/sonuçlar ve aynı zamanda yen oluşumlar olaylar ortaya çıkabilir.

Bu arada geri hareketteki Oğlak’taki Satürn’ün de Türkiye haritasında 12. Derece Yengeç’te bulunan Pluton ile karşıt bakış açısı yine otoriter baskı ve sınırlama konusu ile ilgili de bir takım durumlar olabileceğini gösteriyor. Oğlak ve Satürn’ün kural ve düzenleme etkisi iyidir fakat burada zıt açı bunun dengeli olan durumdan ölçüyü aşan fazla şekilde ve karşı tarafı anlamadan yapılabileceğini gösterir. Oğlak devlet ve otorite tarafı ile ilgiliyken Yengeç halk tarafı ile ilgilidir. Burada Hem Uranüs hem Satürn göstergeleri özgürlük ve sınırlanma ile ilgili konuları ve tartışmaları gündeme getirebilir.

Bu belirttiğim etkiler genel olarak bu konularda bir farkındalık oluşturmak açısından etkili oluyor. Astroloji olarak görünen durumlar her zaman için olaya sebebiyet vermese de gelişimsel ve evrimsel açıdan bakıldığında mutlaka o zaman noktasında farkındalık yaratan bir sonuç ve başlangıcı içinde bulundurur.

Danışmanlık, iletişim ve sorularınız için astrologburakustun@gmail.com ‘a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Video anlatımlarımı izlemek için Youtube kanalıma abone olabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCClGETMIseo-aESpoWWDPcg

ISAR CAP Danışman Astrolog

Burak Üstün

Kova burcundaki Dolunay burcunuzu hangi alanlarda etkileyecek? (Esasen yükselen burcunuza göre okumalısınız fakat Güneş burcunuz (Öz burcunuz) da haritanızda baskın ve önemli bir konumdur ve açılanma olarak benzer etkileri ortaya çıkartabileceği için ona göre de inceleyip okuyabilirsiniz):

(Dolunay Ay Kova ve Güneş Aslan konumları arasında)

Koç: Ay konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Boğa: Ay konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Ay karşısındaki Güneş konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.


İkizler: Ay konumu: Yurt dışı ya da uzun yolculuk, eğitim alanı, inançlar, düşünceler, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzaklarla ilişkiler.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.


Yengeç: Ay konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.


Aslan: Ay konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.


Başak: Ay konumu: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.


Terazi: Ay konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.


Akrep: Ay konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.


Yay: Ay konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Yurt dışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.


Oğlak: Ay konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.


Kova: Ay konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.


Balık: Ay konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.


Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir