7  Aralık 2018 Yay Burcunda Yeniay ve Burcunuz:  Geniş Düşünme ve Keşfetme Zamanı

7 Aralık 2018, Saat sabah 10:20’de Yay burcunun 15. derecesinde bir Yeniay gerçekleşecek. Yeniay haritasında Oğlak burcunun 12. derecesi yükseliyor ( =İstanbul, Ankara için 17. Derece). Yeniay haritasında dikkat çeken sert açılanmalar var. Bir süreden beri etkili olan Güneş-Mars sert açılanması Yeniay’da da devam ediyor. Yay Yeniayı (Güneş&Ay kavuşumu) derecesine Mars-Neptün Balık kavuşumunun yaptığı kare/sert açısı dalgınlığa, dikkatsizliğe, gerginliklere, rekabete, tartışmaya, kavgaya dikkat edilmesi gereken bir başlangıç zamanlamasını gösteriyor. Değişken burçların ortalarında 11. – 16. Günleri arası doğumlular özellikle atraksiyonlu işlerde, trafikte, yolculukta dikkat. Dalgınlık, melankoli, bırakmışlık, önemsememe, ihmal, dikkatsizlik gibi durumlarınıza dikkat edin. Esnekliğinizi korumamak ilişkilerde kayıplara neden olabilir. Bu Yeniay’ın ardından bu sert/kare açı etkisi de yavaş yavaş dağılmaya başlayacak fakat ne var ki Yeniay etkisi ile paralel şekilde eylem başlatırsanız etkisi daha uzun süreli olacaktır. Yeniay haritasında Güneş ve Ay derecelerinin Mars ve Neptün derecelerinden ileride olması açının etkisinin geçmekte ve zayıflamakta olduğunu da gösteriyor.

Ayrıca Mars tarafından yöneticiliği yapılan Koç’taki Uranüs derecesinin de Ay Düğümlerinin (Kuzey Yengeç – Güney Oğlak) orta noktasında durduğunu görüyoruz. Yani yol ayrımları ve ani değişimler var. Kararsızlık sonucu gerginlikler olabilir. İş ve özel hayatınız arasında karar vermeniz gereken şeyler olabilir ve sıkıntı yaşayabilirsiniz bu zamanlamada. Genel olarak da aile ve özel yaşamınızı içinde barındıran konular etki altında. Öncü burçları (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) ve özellikle burçlarının son günlerinde doğmuş olanları etkiliyor bu görünüm. Ayrıca Yengeç ve Oğlak daha güvenli ve monoton olanı ifade ederken burada Uranüs Koç konumu daha atraksiyon, enerji hareket ifade etmekte. Sizi harekete geçirecek şeylere hazır olun.   

Merkür Akrep’i istasyon yani durağan konumda görüyoruz. Bu zaman sürecinde zihnen takıldığınız hususlar daha fazla olabilir, buna dikkat etmelisiniz. Akrep araştırma ve kurcalama ile ilgilidir. Çözümlemeniz gereken bir iş varsa iyi olabilir tabi. Eş zamanlı ve etkileyecek bir şey yaşarsanız zihniniz bir süreliğine bir konu üzerinde takılabilir. Bu zamanlamada açılar da esnek olmadığı için dikkat diyorum. Öyle bir şey olursa dengelemek üzere kendinizi gevşetecek formüllere başvurun. Kendinizi fazla sıkmayın. Merkür Yeniayın ardından ileri harekete geçecek.

Akrep’in Modern yöneticisi Plüton da Oğlak burcundaki Yükselen burç derecesine kavuşum yapıyor. Oğlak’taki Güney düğümü de içine aldığı için burada mevcut otorite, yapı, sistem, düzen, kariyer, iş ile ilgili konular ön planda görünüyor ve bu zaman sürecinde bu konuların daha çok geçmişle bağlantılı ve sizi zorlayan hususları ön plana çıkabilir. Değişim dönüşüm konusunun biraz zorlayıcı olabildiği bir zaman. Burada karşısındaki yengeç’teki Kuzey Düğüm’ün anlattıkları yol gösterici olabilir. Sezgiler, hassaslık, yumuşaklık dengeyi sağlamak için gerekli görülüyor. Zaten bu zaman diliminde mars açıları da sert olduğu için katı tutumlar durumu daha da olumsuz yapabilir. Fakat bu açı dikkat ve kontrollü olma anlamları açısından olumlu görünüyor. Dikkatli kontrollü olalım ama katı olmamaya dikkat edelim.  Bu Plüton etkisine göre öncü burçlar Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak ve özellikle burçlarının ortasından sonraki 15. 20. Günü arası doğumlular bundan daha fazla etkileniyor.  

İlişkiler ve Kısmetler

Yay Yeniayı ile ilişkiler ve girişilecek işler açısından da yeni başlangıçlar söz konusu. Özellikle Jüpiter de Yay burcunda ve yönetici konumda olduğu için Yay ve Jüpiter ile ilgili konular ön plana çıkıyor. Akademik, eğitim-öğretim, yabancılarla ilgili işler-konular, hukuk-adalet, başlangıçlardaki hukuki prosedürler, yolculuklar, uzak yollar, yurtdışı bağlantılar, öğretiler, inanç-din konuları, ideolojiler, araştırma, keşif, global düzeydeki olaylar, medya ile ilgili konular başı çekiyor.  Bununla birlikte Yay ve Jüpiter etkilerinin genişlemek ve büyümek ile ilgili olduğunu, bu zaman sürecinde daha geniş bakışını aktive edebileceğini söyleyebilirim. Ticari konular, bağlantılar, büyük organizasyonlar, uzun vadeli görüler ve planlar için etkili olacaktır.

Merkür’ün de düzelecek olması ile yeni başlangıçlar kurmak ve ilerlemek bakımından atılımlar olacaktır. Akrep öncelikle araştırmayı, derinleşmeyi ifade eder. Ardından Yay burcuna geçmesi ile tekrar keşif, merak, gezginlik artabilir. Yay burcu daha geniş ve iyimser bakış açısı ile ilgilidir. Bu bir bakıma ilişkilerde daha geniş ve rahat bakmak bakımından iyi olacaktır. Fakat Yay Merkür için uyumlu olmayan bir konum olduğu için dağınıklığa, toparlayamayacak kadar çok ilgi alanına dağılmak gibi durumlar oluşabilir dikkat edin.

Bu zamanlamada geçen yazımda belirttiğim hususlara da iyice yaklaşmış oluyoruz. O kısmı aynen tekrar aktarıyorum ve ek de yapacağım;

“Mars’ın 4-6 Aralıkta Neptün ile kavuşum durumuna gelmesi, özellikle de Yay burcundaki Güneş ile kare açısı dikkat çeken bir açılanma. Bu zamanlamada astrolojik haritanızda da destekleyen şeyler varsa flört konusunda arayışlarınız, ilgi isteğiniz, libidonuz artabilir. Güneş ile olan kare açı da duruma hareketlilik ve mücadele katıyor. Sosyal açıdan ise fedakar girişimler söz konusu olabilecektir. Kurban durumuna düşmemeye, dalgınlığa, eşya kaybına, hırsızlığa dikkat edin diyorum. Özellikle değişken burçların 13. günü civarı doğumlular (-2+2 gün). 

Diğer taraftan yine bu 4 Aralıktan itibaren etkili başka bir görüntü var ki bu da Ay’ın, Merkür’ün, Venüs’ün tekrar Akrep burcuna toplanması ve Mars Balık, Neptün Balık konumları ile uyumlu bir yere gelmeleri. Bu etkileşimlerin devam sürecinde Akrep’te ilerleyecek Venüs’ün, Balık burcundaki  Neptün’ü tam üçgen açı ile 20 Aralık civarı yakalayacak olmasıyla tekrar duygusal ve bir o kadar da tutkusal ilişki oluşumları iyice gündeme gelebilecektir. Ayrıca tam aynı zamanlamada Yay burcundaki Güneş de Koç burcundaki Uranüs’ü üçgen açı ile görmekte ve diğer taraftan Boğa burcundaki Ay da bu 20 aralık civarındaki 2 günlük geçişinde Balık burcundaki Neptün’e ve ardından Mars’a uyumlu açı yapmakta olacak. Yani flört, ilişkiler, sosyal açıdan özellikle bu 4 Aralık – 20 Aralık arasındaki verimli zamanlamaları kaydedin ve iyi değerlendirin derim.” 

Ek olarak bir süreden beri özellikle Mars’ın Balık’a girmesi ile birlikte su grubu toplanması (Kuzey Düğüm Yenge, Ay, Merkür, Venüs Akrep ve Mars Balık) zamanlamasının sezgilerin daha çok aktive olduğu bir zamanlama olduğunu onları artırdığını, böylelikle rüya, bilinçaltı konularını da aktif hale getirdiğini ve size mesajlar verebileceğini söyleyebilirim.

Yine Mars Balık dönemi ilişkilerde Mars‘ın ifade ettiği alıcılık yerine konuyu daha çok teslimiyet ifadesine büründürür. Yani aktif bir şekilde daha teslim olmaya hazır, daha esnek, daha dişil, daha adaptasyon yönü yüksek, uyumlu, daha sevgi ile hareket edebilen, alanı paylaşmaya daha çok gönüllü bir tarzdır. Bu esneklik de ilişkiler açısından daha kolaylık getiren bir etkidir bu dönem için. Doğru bir yöne doğru kendinizi bırakmazsanız da yanlış bir yere teslim olmak demektir tabi. Dikkat diyelim.


Gökyüzü Hareketleri

Ay Düğümleri 

16 Kasım 2018’de Kuzey Düğüm Düğüm Yengeç’e, Güney Düğüm de Oğlak’a geçti ve 20 Haziran 2020’ye kadar burada kalacak. 

Merkür Rx (Retro /Geri Hareket süreci) 

29 Ekim’de Akrep’te gölge süreci başladı

31 Ekim’de Yay burcuna geçti

16 Kasım’da 13 derece Yay’dayken geri hareket başladı

1 Aralık’ta Akrep burcuna döndü

7 Aralık’ta 27 dereceyken geri hareket sonlanacak

13 Aralık’ta tekrar Yay burcuna geçecek

24 Aralık’ta Yay burcunun 13. derecesinde gölge bölgesinden çıkacak 

Venüs Rx (Retro / Geri hareket süreci) 

3 Eylül’de Terazi burcunun 25. derecesinde gölge süreci başladı 

6 Ekim’de Akrep’in 10 derecesinde gerilemeye başladı.

31 Ekim’de Terazi burcuna geri döndü

16 Kasım yani Terazi’nin 25 derecesinde normal hareketine döndü

2 Aralık’ta tekrar Akrep burcunda ileri harekete geçti

7 Ocak 2018 14:18’de Yay burcuna geçecek

 

Mars

16 Kasım da Kova burcundan çıkıp Balık burcuna geçti ve 1 Ocak 2019’a kadar burada kaldıktan sonra Koç burcuna geçecek.  

Jüpiter 

8 Kasım 2018’de 12 yıllık döngüsünde yönetici olduğu Yay burcuna geçti ve 2 Aralık 2019’a kadar burada kalacak. 

Uranüs 

6 Kasım’da Koç burcuna döndü

6 Ocak’a kadar Koç’ta gerileyecek ve normal hareketine dönecek

6 Mart’a kadar Koç’ta ileri hareket edecek ve bu tarihte Boğa burcuna geçecek. 

Türkiye Astrolojik Haritası

Yay Yeniayı Türkiye Astrolojik Haritası’nda 6. Eve geliyor. Burası iş, hizmet, emekçiler, memurlar alanını yönetir ve işleklik ile ilgili bir alandır. Buradaki aktiviteler yorgunlukları ifade ederler. Çalışma alanı olarak da Yay burcuna gelmesi yurt dışı ile ilgili bağlantıları, Eğitim konusundaki düzenlemeler ile ilgili gelişmeleri daha çok ifade ediyor. Ayrıca askeri ve polis personeli ile ilgili konular da daha çok bu alan ile ilgili olduğunu görüyoruz. Başak burcunun alanı olan 6. Ev özellikle kimya, eczacılık, ilaç sektörü, bakım, kozmetik, temizlik ürünleri ve en hayvanları ile ilgilidir. Bu alanlarda ülke genelinde konular gündeme gelebilir. 

Balık burcundaki Mars ise 9. Evden bir açılanma içinde bu Yeniay derecesine. 9. Ev de yurtdışını, yine inanç-din konularını, öğretileri, yabancılarla ilişkileri, yolculukları, medyayı, hukuku, eğitim sistemini ifade ediyor. Yani bu noktada eğitim, hukuk konularının anlamları en fazla birleşiyor ve bu konularda düzenlemeler, değişim ile ilgili konular, dinamizm, hareketlilik hatta gerginlikler oluşabilir.

Bu bir süredir birbirini takip ederek etkili olan Güneş – Mars sert açısı aynı zamanda Dünya genelinde de olayların tartarak, ölçülerek yönetilmesi gerektiğini gösteriyor bu süreçte. Balık ve mars özellikle kitlesel olaylar, duygusal tepkiler ile ilgilidir. Güneş de genel anlamı ile yöneticilerle ilgilidir ve Merkür’ün Yay burcunda geri ileri hareketlerinin olduğu bir dönemdeyiz. Burada açıklamalara da daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Yenilik ve değişiklik zorlayıcı ve baskıcı görünmekte. Fransa’daki olaylar da bu gökyüzündeki görünümün bir eş zamanlılığı gibi. Uranüs’ün bu zamanlama içinde geri harekette Koç’ta olması kitlesel isyan hareketlerini de ifade eder. Koç bireyselliği ifade ettiği için bireyselliği gelişkin ülkelerde tepkilerin dozajının da fazla olması normaldir. Bir süre daha Uranüs Koç burcunda geri hareket edecek ve asıl 6 Ocak – 6 Mart arasında ileri harekette bulunacak. Bu zamanlama içinde bireyselliği ve özgürlükleri ifade eden çıkışları daha net görebiliriz. Jüpiter Yay konumu da hümanizm ve özgürlükler konusuna destek olmakta.

Danışmanlık, iletişim ve sorularınız için astrologburakustun@gmail.com’a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

ISAR CAP Danışman Astrolog
Burak Üstün

 

Yay Yeniayı burcunuzu hangi alanda etkileyecek? (Yükselen burcunuza göre bakabilirsiniz) :

 

Koç: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler. 

Boğa:  Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

İkizler:  Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Yengeç:  Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Aslan: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Başak: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Terazi:  İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Akrep:  Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb., keyfiyet, lüks.  

Yay: Başlattığınız işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Oğlak: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Kova: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Balık: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir