25 Ocak 2020 Kova Yeniayı ve Burcunuz: Değişimlere Açık Olma Zamanı!

25 Ocak 2020, Saat 00:41’de Kova burcunun 4. derecesinde bir Yeniay gerçekleşecek. Yeniay haritasında Terazi burcunun 22. derecesi yükseliyor ( = İstanbul, Ankara için 25. derece).

Genel Görünüm

Yeniay haritasında Jüpiter, Satürn ve Plüton arasındaki Stelyum (3 gezegenin bir burçta toplanması) devam ederken Kova burcunda da Güneş, Ay ve Merkür bir stelyum oluşturuyorlar. Kova konumundakiler aynı zamanda Uranüs Boğa konumuna bir kare açı yapıyorlar. Değişimlere hazır olunması gereken bir zaman dilimi görülüyor. Yine aynı haritada Venüs ve Neptün de Balık burcunda ve Venüs yaklaşım açısı içinde kavuşuma doğru gidiyor. İlişkilerdeki beklentiler ve idealler masada. Yay burcundaki Mars ise 14 derecede ve Venüs Neptün kavuşumuna yakın toleranslı bir kare açı yapıyor. Bundan dolayı da ilişkilerde karışıklıklar ve kaos potansiyeli de görülüyor.

Kova ve Uranüs birlikte sürprizleri ifade ederler. Uranüs Boğa konumundan Kova Yeniayına kare açı konumu ile beklenmedik fişeklemeler ve tetiklemeler yapabilir ve ani sıçramalar, yer değiştirmeler getirebilir. Bu açı kodu bazen ani ve beklenmedik gelişmeler karşısında bir şeye isyan etmeyi de ifade edebilir. Elektrik yükü tırmanabilir ve fazla olabilir. Yer değiştirmeler de bu şekilde gelir. Bazen de bu tip zamanlamalar, bağımsızlaşma mücadelesi şeklinde bir tepkisellik içerir. Kişi bir şeylerden kopmaya ve bağsız olmaya çalışıyordur.   

Bu durum ilişkiler açısından da sürprizli durumları, farklılaşmaları, kopmaları, bitmeleri ama aynı zamanda tam tersi olarak başlangıçları da ifade ediyor. Yeniay zamanı diye sadece başlangıç konusuna odaklanmamalıdır. Her kod aynı zamanda hem başlangıç hem de sonuç olabilir. Gökyüzünün her konumu her an bunu ifade edebilir. Özellikle bazı başlangıçlar için de sonlanmalar gerekir zaten. Son başlangıca bağlıdır. 360 derecelik döngüde sonun ve başlangıcın birleştiği yerdir Yeniaylar. Bu bakımdan enteresan bir zaman noktasına gelinmiş olacak. Kopmalar karşılıklı olabilir. Bazen Uranüs ve Kova daha marjinal, daha ego düşük durumları ifade eder. Beklenmedik şekilde beklenmedik insanların bir araya gelmesini de ifade edebilir. Olayın içinde elektrikli başka haller vardır ve bakış açısı değişmiştir, farklıdır. Ay Kova konumu özellikle duygusal anlamda özgür, bağsız ve kopuk durumları da ifade edebilir. Tabi bu birinci elden eylem başlatıcı olarak özellikle haritasında Kova burcu ve Uranüs etkisi olan kişilerde ya da etkiye uyumlu hava elementi burçlarda yani kova burcu dışındaki haritasında İkizler ve Terazi olan kişilerde de daha belirgin ortaya çıkabilir.  

Gezegen Hareketleri

Plüton

24 Nisandan beri retro harekette olan Plüton 2 Ekim itibarıyla Rx’ten slow (duraksama) hareketine geçti ve 4 Ekimde de S hareketi sonlanıp direkt hareketine döndü. Haritanızda hangi alana geliyorsa o alanda dönüşüm, yenilenme, tutkuların tazelenmesi söz konusu. Haritanızdaki ilgili ev alanında konsantrasyonunuz  ve mücadeleniz yüksek olacaktır. Bakış açınız daralıp kapılmamaya da dikkat etmeniz gerekmekte.

Neptün

Balık burcunda ilerleyen Neptün, 21 Haziran ile 27 Kasım arasında Retro harekette oldu ve 18 dereceden 15 dereceye geriledi. Şimdi ileri harekette yoluna devam ediyor. Hayaller, yaratıcılık, idealizm bakımından yeni bir safha söz konusu.

Uranüs

Boğa burcundaki Uranüs, 12 Ağustos 2019 ile 1 ocak 2020 arasında 2 derece Boğa’ya kadar geri harekette olacak ve yılı tamamladı. 11 Ocak’ta ileri harekete geçiyor ve bu tarihle birlikte geleceğe dönük yeni safha başlıyor. Yer değiştirmeler ve bağımsızlık teması özellikle sabit burçlar olan Boğa, Aslan, Akrep ve Kova için daha çok söz konusu. Haritasında sabit burçları baskın olanların hayatlarında değişiklikler olacak.

Satürn

17 Eylül itibarıyla retro hareketten dönen Oğlak burcundaki Satürn, iş-güç, sorumluluk, sınırlanmalar, kısıtlanmalar, bir takım yükler ve bunları düzenlemeniz açısından yeni bir dönemi ifade ediyor. 2 Aralık itibarı ile Jüpiter’in de Oğlak burcuna girmesi ile birlikte şimdi bazı sınırlandıran konularda açılmalar gerçekleşecektir. Çalışma hayatındaki düzenlemeler herkes için önem taşıyor.

Jüpiter

Jüpiter 2 Aralık 2019 itibarı ile Oğlak burcuna geçti. Toprak grupları için önemli bir döngü içine girilmiş oldu. Oğlak burçları için 12 yıllık döngü zamanı geldi ve açılım yapabilecekleri bir zamanın içindeler.

2 Aralık’ta Oğlak burcuna giren Jüpiter aynı zamanda Oğlak’taki Satürn, Plüton ve Güney Düğümün yanına doğru geliyor. Sorumluluk, düzen, iş, profesyonellik ile ilgili temalar daha çok ön plana çıkarken, önceki süreçlerde yapılan bir takım çalışmaların sonuçları da kendini göstermeye başlayacaktır.

Mars

Mars 3 Ocak 2020 itibarı ile Yay burcuna girdi. Burada 16 Şubat’a kadar kalacak. Keşif ve girişim zamanı. Özgürlük ve deneyime açıklık geliştirici olacaktır fakat bu dönemde daha fazla risk almak söz konusu olabilir. Eğitim, yurtdışı, yolculuklar, öğretiler, felsefeler, inanç konuları ön plana çıkabilir.

Özellikle Ateş elementi burçlar olan Koç, Aslan ve Yay için olumlu bir dönem. Daha mücadeleci ve kontrollü olabilirler. Olaylar karşısında ağırlıklarını koyabilecekleri bir zaman dilimi olacak.

Venüs

13 Ocak – 7 Şubat arasında Venüs Balık burcunda ilerliyor olacak. Haritasında Su elementi burçlar Yengeç, Akrep, Balık olanlar için daha çok etkilenecekleri bir zaman. İlişkilerde bağımlılık teması, idealler, yanılgılar, arayışlar ve gizli temalar söz konusu.

Merkür

29 Aralık’ta Oğlak burcuna geçen Merkür burada 16 Ocak’a kadar kalacak ve ardından da Kova burcuna geçecek ve buradaki yolculuğu da 3 Şubat’a kadar sürecek. Oğlak sürecinde iş, çalışma, düzenleme, disiplin, gerçekçilik teması hakimken, Kova ile daha çok yeni ve farklı bağlantılar gündeme geliyor. Kova’dayken farklı bakış açılarına açıklık, yeni buluşlar ve farkındalıklar söz konusuyken aynı zamanda sosyal bağlantılar ve yer değiştirmeler söz konusu.  

İlişkiler ve Kısmetler

Bu Yeniayda Merkür’ün uyumlu olduğu bir burç olan Kova burcunda olduğu bir zamandayız. (16 Ocak – 3 Şubat) Bu zaman diliminde özellikle Yay burcundaki Mars ile de iyi uyum sağlıyor. Bağlantılar kurmak ve girişimler yapmak için açık olunabilecek bir zaman olarak görünüyor. Bazı şeyler daha fazla riske edilebilir. Fakat ilişkiler açısından bakıldığında olayların karışabileceği bir zaman dilimi de olabilir.

Kova ve Uranüsyen etkiler iyi anlamında yeni ve heyecan verici ilişkilerin kurulabileceği, bir anda olayların ilerleyebileceği, yaratıcı fikirlerin ortaya konulabileceği, yeni projelerin ortaya çıkabileceği, yeni bir iş konusunun hızlıca gelişebileceği bir zaman dilimini ifade ediyor.

Balık’taki Venüs – Neptün kavuşumuna Mars Yay konumunun kare açısı bir tarafta maceracı ateş etkili girişimci bir yön varken diğer taraftan da ilişkilerdeki beklenti, arayış, hassasiyetler ve duygusal tonların çok artabileceği bir zaman dilimini gösteriyor. İlişkilerde yanlış anlaşılmalar, gizli işler, skandallar gündeme gelebilir. Yine ilişkilerdeki bir takım beklentilerin kendini ortaya çıkarması söz konusu. Mevcut ilişkiler farklı bir boyut kazanabilir. Mars’ın Neptün ile kare açısı ile bazı kırıklıklar ortaya çıkabilir. Daha hassas olunabilecek, teslimiyetin hakim olduğu aldanmaların ortaya çıkabileceği bir zaman dilimi de olabilir.

Mars – Neptün arasındaki kare açı zamanlaması ile libidoda da serbest kalma söz konusu. Yani dürtüsel bakımdan daha fazla teslimiyet ve çözülme içerebilecek bir zaman dilimi. Burada aldanmak, duygusal hassasiyet kazanmak ve kurban durumuna düşmek de mümkün. Dalgınlıklara da dikkat etmek gerekiyor. Boşverdiğiniz şeyler de başınıza iş açabilir.

Ayrıca bu zaman diliminde bazı konularda da daha esnek ve kabullenici olmak gerekebilir fakat bazı durumlara karşı fazla kabullenicilik daha sonrasında zayıflıklar ve hassasiyetler doğurabilir ve ardından kayıplara uğranabilir. İlişkilerde önemsemiyorum anlayışlı oluyorum dediğiniz şey sizi sıkıntıya da uğratabilir. Burada kendi ölçünüzü ve sınırınızı iyi belirlemeniz gerekiyor.   

Burada Neptün, Venüs ve Mars arasındaki açı zamanlaması flört hayatındaki bağımlılıklar konusuna vurgu yapıyor. Bu zamanlama haritalarında Neptün açıları ve Balık burcu etkisindeki kişilerde ya da su grubu burçlar olan Yengeç ve Akrep’lerde daha fazla hassasiyetler ortaya çıkarabilir. Ayrıca yine haritalarında Mars – Neptün kodları olanlar ve değişken burç etkisi altında olanlar yani ikizler, Başak, Yay, Balık burçları da bu zamanlamalardan daha çok etkilenebilecek.

Türkiye Astroloji Haritası

Kova burcundaki Yeniay Türkiye Astroloji haritasının 8. Evinde gerçekleşiyor. Burası biraz problematik bir alan olabiliyor. Burada toplumun farklı kesimlerinden kişilerin durumları ön plana çıkabilir. Marjinal gruplarla alakalı dikkat edilmesi gereken bir dönem. Kova burcu ve Uranüs devrimleri, geleceğe dönük olayları, icatları, bilimsel gelişmeleri ifade eder. Uranüs’ün sert bakış açısı bir takım kopmaları ifade eder. Bu teknoloji, internet, elektrik gibi şeyleri etkileyebilir. Geleceğe ilişkin projelerle ilgili konular gündeme gelebilir. Kova tarafı daha çok bireysel özgürlükler ve grupların faaliyetleri ile ilgilidir. Burada dernek çalışmaları ile ilgili de ön plana çıkan konular gündeme gelebilir.  

8. Ev özellikle müttefiklerin sahip olduğu kaynakları veya beraberce girilen işlerdeki kazanım ve borçları ifade eder. Bazen de bunu karmik olarak anlamak gerekir. Ani çıkışların riskli olabileceği bir zaman dilimi oluyor bu aynı zamanda. Görünümün bankacılık sistemini ve ekonomiyi de ifade eden bir tarafı var. Bu zaman dilimindeki gelişmeler uluslararası topluluklarla bağlantılı da olabilecektir. Dış krediler ile ilgili etkileşim olacak bir zaman dilimi. Geleceğe ait projeler bakımından rizikolara dikkat etmek gerekiyor.

Türkiye Astroloji Haritasında Güney Düğüm Balık burcundadır ve 9. Evdedir.  buraya Venüs ve Neptün kavuşumunun gelip Yay’daki Mars’ın 6. Evden kare açı yapması yurtdışı ile bağlantılı konuları gündeme getirebilir. Burada 9. Ev ve Yay’la ifade edilenler inançlar, dini konular, hukuk, akademi ve sınır ötesi konulardır. 6. Ev ise her türlü devlet görevlisini, memuru, polisi, askeri de ifade etmekte. Bu alanları kapsayacak şekilde bir takım girişimler ve olaylar gündeme gelebilir.     

Danışmanlık, eğitim ve iletişim için astrologburakustun@gmail.com ‘a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Video anlatımlarımı izlemek için Youtube kanalıma abone olabilirsiniz: https://www.youtube.com/channel/UCClGETMIseo-aESpoWWDPcg

ISAR CAP Danışman Astrolog
Burak Üstün

Kova burcundaki Yeniay burcunuzu hangi alanda etkileyecek? (Esasen yükselen burcunuza göre okumalısınız fakat Güneş burcunuz da haritanızda baskın ve önemli bir konumdur. Açılanma olarak benzer etkileri ortaya çıkartabileceği için ona göre de inceleyip okuyabilirsiniz):

Koç: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Boğa: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

İkizler: Yurt dışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.

Yengeç: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

Aslan: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Başak: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Terazi: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Akrep: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Yay: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Oğlak: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb., keyfiyet, lüks.

Kova: Başlattığınız işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Balık: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir