18 Kasım 2017 Akrep’te Yeniay ve Burcunuza Etkileri; Tutku, Dönüşüm ve Yenilenme Zamanı

18 Kasım 2017, Saat 14:42’de Akrep burcunun 27 derecesi içinde bir Yeniay gerçekleşecek. Güneş, Ay, Venüs ve Jüpiter Akrep burcunda konumlanarak 4’lü bir Stelyum (Burçta Gezegen Toplanması) oluşturacaklar. Yeniay haritasında Balık burcunun 17. Derecesi yükselecek (=İstanbul, Ankara için 24. Derecesi). Yeniay haritasında Mars’ın Plüton’a yaklaşırken yaptığı yakın kare açısı, Merkür’ün Satürn’e doğru yaklaşırken yaptığı kavuşum açısı, Venüs’ün Kuzey ve Güney Düğümlere doğru yaklaşan kare açısı, Jüpiter’in Neptün’e yaklaşan üçgen açısı, Satürn ve Uranüs ile Venüs ve Neptün’ün de uzaklaşırken yaptığı üçgen açıları dikkat çekiyor.

Önemli bir değişim dönüşüm zamanı söz konusu. Zümrüd-ü Anka kuşu örneği burada önemli bir örnek olmakta. Eğer dönüşüm ve değişim ile aranız iyi ve barışık olursanız küllerinizden yeniden doğabileceğiniz bir zaman dilimi olacaktır. En yalın hali ile Akrep Yeniayı döneminde daha derin bir şekilde yeni bir oluşum içine girmek ve yeni bir süreç başlatmak söz konusu olabilir. Özellikle Jüpiter Akrep’in Neptün Balık ile yaptığı uyumlu üçgen açılanma ve dahası Mars’ın Terazi’deki dengeleri bulucu görünümü bir taraftan belki üzerinizde belki size baskı hissettiren yoğun etkiler varken bir taraftan bunu esnek biçimde yönlendirmek durumunu getiriyor. Bu nedenle ki bende görselimi bir kanadı su (sakinlik) bir kanadı ateş (tutkular) olarak betimleyen ve küllerinden yeniden doğan Zümrüd-ü Anka kuşu olarak seçtim.

Yeniay haritasına bakarsak bu haritada hem tutku, derinlik, dönüşüm, simya, cinsellik, karşılıklı paylaşımda olan değerleriniz, başkalarından gelen gelirler – borçlar, başkalarından alabileceğiniz faydalar-zararlar ile ilgili şeyler hem de başroldeki Jüpiter ile birlikte doktrinler/ öğretiler, felsefeler, inançlar, eğitim sistemi, metafizik, ezoterik, gizem içeren konular gibi anlamlar ortaya çıkmakta. Bu haritada özellikle Balık yükseldiğini ve Neptün’ü de ön plana çıkarttığını düşünürsek oldukça değişken, belirsiz, gizemli, net olmayan durumların da ortaya çıkabileceği düşünülebilir. Bazen bu tip bir yükselen Balık Neptün Balık bir arada olan konumu insanın kendisini daha rahat ve serbest bıraktığı durumları ifade edecektir. Kendi üstünde pek de baskı yapmaz. Ayrıca 4’lü Akrep stelyumunda başrolü oynayan Jüpiter’de gevşetici, rahatlatıcı, geniş hareket ettiren durumları ifade eder. Jüpiter ve Neptün arasında uyumlu üçgen görünümü bazı şeylerin dışa vurulabilmesi açısından uyumlu bir zamanı ifade ediyor. Sezgi ve ilham gerektiren yaratıcı sanat işleri açısından oldukça verimli olabilir. Fakat bu süreç içinde bir taraftan da Mars’ın Plüton ile yaptığı kare ile bazı yaşam alanı konuları ile ilgili kendinizi baskı içerisinde bulabileceğiniz koşulların da olabileceğini gösteriyor.  

Bu tip bir görüntü örneğin bir taraftan iş ve sorumluluklarınız ya da üzerinde odaklandığınız bazı şeylerin sizi sıkıştırabileceğini ama diğer taraftan da keyifli bir vakit geçirmek, kendinize vakit ayırmak ya da kendinizi gevşek bırakıp salmak isteyebileceğinizi gösterebilir. İşte bu astrolojik harita bir taraftan böyle bir durumu da gösteriyor.  

Akrep burcunda gezegen dizilimi demek bu dönemde arzularınız, ne istediğiniz, tutkularınız, flört konusundaki arayışlarınız, maddi kaynaklarınız, başkalarından gelen faydalar ve ek olarak ne üretebileceğiniz ile yönelimlerin de iyice kendini göstermesi demek. Yeniay ile birlikte bu yeniliklere tohum atmış yeni bir döngüyü de başlatmış oluyorsunuz. Yeni bir oluşumu daha belki metafizik şekilde de ruhen arzu edip oluşturabilirsiniz. Hayatınız açısından bir şeyleri daha derin fark ettiğiniz, ihtiyaçlarınızı tespit ettiğiniz bir dönem olabilir.

Ne var ki Mars Terazi burcunda seyrediyor ve harekete geçmek, arzuları gerçekleştirmek bakımından şu ara çok da şey vaat etmiyor. Bu konum bir süredir sizde çeşitli kararsızlıklar ve dengesizlikler yaratmış olabilir. İşin enteresan tarafı Akrep burcunda toplanan gezegenler bir taraftan sizi daha fazla körüklüyor ve bütün bu ağırlık eyleme geçme gezegeni Mars’a yöneliyor ki o da eyleme kendi geçmek yerine daha içe dönük ve dolaylı kalabilen ve mesela konu ilişkiler ile ilgili ise daha çok karşı tarafa bırakan bir yapıya sahip.

Mars Terazi konumu bu süreçte daha özgürce, daha esnek, başkalarına yer vererek anlayarak, daha uzlaşı ve dengeleri bularak hareket etmek yönünde önem arz edecektir. Yani Akrep’in a hep ya hiç davranışı ve durumları daha kabaca görüşü burada daha Venüsyen ve zarif bir etkiye yönleniyor ve daha ahenkli, uzlaşıcı, politik hareket ettirerek ve başkalarının benliğine de yer tanıyarak burada hatalı ve kaos yaratabilecek durumların da ortaya çıkması durumunu engelliyor. Yani bu konumların yerine göre hem olumlu hem de olumsuz durumları vardır ve burada önemli olan zamanı da iyi okuyup değerlendirmektir. Ben de burada size elimden geldiğince zamanın durumunu, karakteristiğini, ruhunu anlatmaya çalışıyorum.  

Akrep’in olumlu anlamı dönüşüm, değişim ve yenilenme ile ilgilidir. Eğer bu etki olumsuz çalışırsa takılmaya, takıntıya, obsesyona, kilitlenmeye neden olabilecektir. İşte bu dönem Jüpiter akrep geçişi ile birlikte sürekli gördüğümüz Mars – Plüton arası kare etkileşim bir taraftan da harekete geçmenizi de zorlaştıran durumları getirebilir. Plüton akrep burcunun modern astrolojideki yöneticisi olarak olumsuz etkisinde takılma, zorluk, kilitlenme getirebilecek bir etkidir. Eğer dönüşmeye, yenilenmeye gönüllü olursanız üzerinizdeki yükün azalması söz konusu olacaktır. Mars ilerlemek, benlik, ağırlığını koymak demek olduğundan engellendiğiniz ilerleyemediğiniz yolu önceliğinizden çıkartabilirsiniz. Aksi takdirde burada yapacağınız vakit kaybı size sıkıntı verebilir. Özellikle de Akrep Boğa aksı hem flört hayatınızı hem de maddi durumunuzu ifade ederken.

Dönüşüm değişim dedik. Ölüm ve doğum teması da Akrep burcu ile ilgilidir. Eğer eskimiş olanı atamazsanız yeni olana geçemezsiniz. Ya da kendinizi yenileyemezseniz eskide kalırsınız. Bu dönemki ilişkiler açısından bu konular önem arz ediyor. Akrep burcunda ifade olan takıntı ve bir şeyi ne kadar bozulsa da bırakamamak takılmak o noktada dejenerasyonu getiren etkileri gösterir. Bu bir ilişkide de böyledir. Burada kişisel zayıflıkları da aşmanın önemi ortaya çıkıyor. Eğer kendi içinizde güç bulamazsanız değişimleri gerçekleştiremezsiniz.

Yine ilişkiler açısından ifade edersem, her ne kadar Ay ve Venüs astrolojideki temel asalet öğretisine göre Akrep burcunda zararlı konumu ifade etse de bu etkileri sadece olumsuz anlamlarla değerlendirmemek gerekiyor. Psikolojik açıdan değerlendirildiğinde olumlu anlamında da ilişkiler açısından samimi, yoğun, tutkulu, özel, dönüştürücü, derin paylaşımlar içeren etkileri ifade eden bir dönem olduğunu bu yönde değerlendirilebileceğini de tekrar belirteyim.

Zihinsel açıdan bir süre sonra sizi sınırlayacak uğraşlar içine girebilirsiniz ve düzenlemeniz gereken şeyler olabilir.

Bu dönem ki önemli açılanmalardan biri de Satürn – Uranüs arasındaki üçgen uyumlu açı. Bu iki ağır gezegenin bu uyumlu açısı da bu dönemde özellikle bizi sınırlayan bir takım kurallarımız ve sınırlarımız varsa bu konularda daha esnek ve yeniye, moderne açık bir anlayışı benimseyebileceğimizi yaşamımıza daha canlılık elektrik getirebileceğimizi gösteriyor.

Venüs’ün Kuzey ve Güney düğümlere yaptığı açı da ilişkiler açısından geçmiş ve gelecek arasında önemli bir geçiş noktasında olduğumuzu gösteriyor. Her ne kadar etkiler Akrep burcuna geldiğinden bu yana kolektif hareket konusu vurgu yapsa da  Kuzey düğüm Aslan yönü ile daha çok benliğimiz yönünde cesaretle, daha sağlam duruşla ve akılcı seçimler yaparak gelişim yönüne doğru gidilmesi söz konusu.

Yazımı Akrep burcundaki Yeniay’ın burcunuza etkileri ile sonlandırıyorum. Görüşmek üzere.

Danışmanlık ve sorularınız için astrologburakustun@gmail.com’a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ya da bu siteden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz. 

Akrep burcundaki Yeniay burçları nasıl etkileyecek? (Güneş (öz burcunuz) ve yükselen burç olarak bakabilirsiniz).

Koç: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler, başkalarının yetenekleri ile ilgili daha fazla konsantrasyon kurduğunuz ve fayda sağlamak yönünde hareket ettiğiniz bir zaman dilimi olabilir. Kaos ve kriz getirecek durumlar açısından bu durumlar ile ilgili iğneleyici ve fazla kuşkucu hareket etmek olumlu sonuç getirmeyebilir. Cinsel bakış açınızda daha yoğun, kontrol edici ve tutkulu bir meyille hareket edebilirsiniz.

Boğa: Sosyal; ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha fazla odaklanarak hareket edebilirsiniz. Araştırmacı, yoğun, tutkulu, sahiplenici eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek durumunuz olabilir. Bu özellikler ile uzlaşmaların yanı sıra negatif anlamları ( iğneleyicilik, manipülasyon, kontrolcülük vb.) ortaya çıkarsa zıtlaşma durumları da yaşayabilirsiniz. Siz kendiniz de zıt kişilik özellikleri ile etkileşip, normal kişiliğinizden farklı bir yapıda hissedebilir ve farklı bir perspektiften bakabilirsiniz bu zaman diliminde.

İkizler: Çalışma hayatınızda, eğer varsa yanınızda çalışanlar ya da evcil hayvanlar ile ilgili daha sahiplenici ve tutkulu yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Yine bu alanlarda size kaos hissettirecek durumlar ortaya çıkabilir. Araştırma, odaklanma, çözümleme gerektiren konularda çalışmalar yapmanız mümkün bu zaman diliminde. Rutin düzeniniz içinde derinlik, yoğunluk, kurcalama ihtiyacı içinde olabilirsiniz.

Yengeç: Aşk hayatınız ya da kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha derin olabilir ve yoğunluğunuzu ortaya koyabilirsiniz. Sevgi ifadenizde daha konsantre ve sahiplenici hareket etmeniz mümkün. Metafizik, araştırma, ortak kaynaklar, değerler ile daha çok ilgilenebilirsiniz. Çocuklarınız var ise onlar ile daha yakından ilgilenmek de söz konusu olabilir. Size keyif verecek faaliyetler ile ilgili bağlantılar kurabilirsiniz. Spora yönelebilirsiniz.

Aslan: Aile, ev ve içsel hayatınız ile ilgili derinleşme ve yoğunluk ihtiyacınız olabilir. Daha sahiplenici hisler ile dolabilirsiniz ve konsantrasyonunuz daha etkinleşebilir. Aile ile birlikte faaliyetler yapmanız mümkün bu zaman diliminde. Ev içindeki konular ön plana çıkabileceği gibi ebeveynler, geçmiş ve kökler ile ilgili konularda gündeme gelebilir. Aile üyeleri/akrabalar ile bir araya gelebilirsiniz.

Başak: Yakın çevreniz, yakın yollar, iletişim, eğitim, zihinsel işler, bağlantılarınız ile ilgili daha konsantre ve yoğun yaklaşımlarınız olabilir. Sözlü ifadeleriniz daha keskin olabileceği gibi yakın çevreniz ile ilgili daha samimiyet ve sahiplenicilik arayışında olabilirsiniz. Zihinsel olarak daha araştırmacı olmanız mümkün. İletişimde fazla iğneleyici olmamaya dikkat edin. Alım – satım gibi ticari konular ile ilgili haberleşmeler mümkün. Ortak paylaşımda olduğunuz, ortak değerlere sahip olduğunuz insanlar ile birlikte hareket edebilirsiniz.

Terazi: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile ilgili ortak paylaşım ihtiyacınız ortaya çıkabilir. Bu konular ile ilgili sezgisel yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Araştırma, fayda getirecek konular ya da tutkusal meyillerinize göre harcamalarda bulunabilirsiniz. Ortaklık ile ilgili becerilerinizi daha çok kullanabileceğiniz bir zaman dilimi.

Akrep: Kişisel duruşunuz, görünümünüz, imajınız ile ilgili yoğunluk ihtiyacınız artabilir. Daha fazla derinlik ve samimiyet arayabilirsiniz. Hassasiyete, kurcalayıcılığa ve pesimistliğe dikkat etmelisiniz. Girişimlerinizde daha konsantre olabilir ve kendinizi daha kesin ifade edebilirsiniz. Bu zaman diliminde anneniz veya kadınlar/kadınlık ile ilgili konular ön plana çıkabilir. Metabolizmanıza/bedeninize daha çok kulak verebilirsiniz. Yine beslenme ile ilgili konular ön plana çıkabilir.

Yay: Kolektif bilinçaltı ile bağlantılar kurabilirsiniz. Kendi iç sesinizi daha iyi duyabilirsiniz. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Derinlik ile ilgili konularla ilgilenebilir, daha çok yoğunluk ve konsantrasyon da kazanabilirsiniz. İğneleyiciliği, tutkuları ve kurcalayıcılığı kontrol etmeye daha çok özen göstermelisiniz. Bu zaman diliminde elde olmayan, göremediğiniz noktadan gelen şartlar da söz konusu olabilir. Eşya kaybı ve dalgınlığa karşı dikkatli olun. Bir diğer bakış açısından değerlendirilirse daha gizli ve sessiz hareket etmenizde mümkün. Bununla birlikte kendi dünyanıza çekilebilir, meditasyon ile ilgili çalışmalar yapabilir, dua ve dileklerde de bulunabilirsiniz.

Oğlak: Birtakım kolektif faaliyetlere katılabilir, sosyal hareket edebilir ya da zihinsel bağlantılar kurabilirsiniz. Kolektif bakış açınız etkinleşebilir. Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili kesinlik gerektiren durumlar gündeme gelebilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak, tek vücut, güçlü ve yoğun hareket etmek mümkün. Gelecek ile ilgili konularda daha fazla derinlik kazanabilirsiniz. Arkadaş grubu içinde ortak değerler ve sahip olunanlar ile ilgili konular da gündeme gelebilir. Negatif etkileşimde grup içi kaos ve krize dikkat etmek gerekir.

Kova: Kariyeriniz ve toplum önünüzdeki duruşunuzda kendinizi daha etkili ve odaklanarak ifade edebilirsiniz. Yine toplum önünde kendinizi daha araştırmacı ya da sahiplenici etme ihtiyacınız da ortaya çıkabilir. Ortak değerler ile ilgili hedeflerinizi toplum önünde ifade edebilirsiniz. Hedeflerinizle ilgili daha derin ve konsantrasyonlu hareket etme durumunuz olabilir. Sanat ve kalite ifadeniz artabilir.

Balık: Uzak yollar, akademik, eğitim, yabancılarla ilişkiler konularında daha yoğun ve araştırmacı meyille hareket edebilirsiniz. Yolculuklar söz konusu olabilir. Keskin, kuşkucu ifadeniz artabilir ve daha irdeleyici bir perspektiften bakabilirsiniz. Düşüncelerinizde daha sezgisel hareket edebilir ve uzak hedeflerinizle ilgili daha doyurucu şeylerin arayışında olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir