KOVA BURCUNDA TUTULMALI DOLUNAY; KİMLİĞİN BİREYSELLİĞİ VE ÖZGÜRLÜĞÜ

18 Ağustos 2016, öğlen saat 12:26’da bir dolunay ve aynı zamanda yarı gölgeli (penumbral) bir Ay tutulması gerçekleşmiş olacak. Bu Ay tutulması, 2016 yılı içinde gerçekleşecek 3 Ay tutulmasından 2. si ve aynı zamanda bir öncekisi 8 Ağustos 1998’de gerçekleşen 109. Saros tutulma serisinin de son ay tutulması olmakta. Tabi bunun döngüsel olarak haritanızda bir anlamı var. Yaklaşık 10 derece farkla aynı burca yani yine bir önceki ve sonraki olarak kova burcuna denk geleceği için, haritanızda kova burcunun geldiği alanda size göre olan temalarda (yükselen burcunuza göre kova burcunun geldiği ev ve orada bulunan gezegen ile ilgili özellikle) şekillendirici dönüşüm ve değişim etkileri ortaya çıkabilir bu zaman diliminde. O bakımdan Kova burcundaki Ay burcunuzu nasıl etkiliyor kısmını dikkatlice okuyup bu etkinin özellikle sizi hangi alandan ne şekilde etkilediği ile ilgili düşünmenizi öneririm. Şimdi bu Saros döngüsü nedir onu biraz açmak gerekiyor.

Saros döngüsü nedir?

Biraz evvel belirttiğim üzere belirli seriler ve onların sayıları vardır. Örneğin önümüzdeki Eylül ayının 18’inde gerçekleşecek Ay tutulması 147. serinin 8. tutulmasıdır. Tarihten ele alırsak bu döngü serileri ilk olarak (M.Ö 8 yy’da) Babilliler (Kaldeliler) tarafından tespit edilmiştir. Fakat etimolojisinden ele alırsak Saros tabiri, M.S 10. yy.’da yaşamış Yunanlı sözlük yazarı Suidas’a aittir ve “kendisini tekrarlayan” anlamına gelmektedir.

Saros döngüsünün bir periyodu vardır. Her seri Güney veya Kuzey kutbunda önce ince parçalı tutulma şeklinde başlar ve Ay Düğümleri’nin aksına gittikçe yaklaşarak önce parçalı tutulma ardından da tam tutulma haline gelerek Ay’ın yörüngesinin ekliptiği kestiği noktalar ile kavuşum yapar. Daha sonra tekrar Ay düğümlerinden uzaklaşarak önce parçalı tutulma ardından da ince parçalı tutulma halini alarak devam eder ve bir seri, başlamış olduğu kutup güney ya da kuzey neresi ise onun karşı kutbunda son bulur. Her Saros Döngüsü 18 yıl, 11 gün, 8 saat süren bir döngüdür ve ince parçalı bir tutulma ile başlayan bir Saros döngüsü serisi 1300 yıl sonra yine ince parçalı bir tutulma ile sona erer.

Ay tutulmasına değinirsek, astronomlar Ay tutulmalarını 3’e ayırmışlardır. Bunlar Yarı Gölgeli Ay tutulması, Parçalı Ay tutulması ve Tam Ay tutulması şeklindedir. Parçalı dediğimiz tutulmalar, Dünya’nın oluşturduğu iki gölge alanından biri olan ve gölgenin dış tarafında yani yarı gölge kısmı ile ile iç karanlık gölge arasında gerçekleşen melez  tutulmalardır. Yarı gölge olan bölgeye penumbra tam gölge alana da umbra adı verilir. Eğer tutulma koyu gölge dediğimiz iç alanda olsaydı bu tutulmaya umbra tarafta olan yani tam gölge içinde olan tutulma derdik ve bu da tam tutulma olurdu ve dünya’nın gölgesi ay’ı tam olarak kapatırdı. Mevcut tutulmamız ise daha dış tarafta kalan ve yine penumbral olarak isimlendirilen yarı gölgeli ay tutulması şeklindedir.

Aşağıdaki şekil penumbral tutulmayı anlatmak amacıyla çizilmiş bir şekildir. Orada Umbra dediğimiz dünya’nın gölgesinin geldiği koyu alan da görülmekte.

güneş dunya

14011746_10154361679938340_1919794442_n

Evet, bu kadar astronomi bilgisinden sonra şimdi biraz kova burcundan bahsedelim. Mesela meslekten örnek verelim. Kova burcu dediğiniz zaman akla ilk gelen meslekler özellikle mucitlik, bilim insanı (Michio Kaku), teknoloji ile gelecek ile özellikle günümüzde bilgisayar ve internet işleri ile ilgili kişiler, bir çok profesyonel Astrolog ya da sosyal organizasyonla ilgili, heyecanlı elektrikli işler ve mesleğe farklılık getiren kişiler olabilirler.

ast kakuÖrneğin farklı yaşam biçimi ve sanatçılığıyla klasik müziğe damgasını vurmuş Mozart bir kova burcudur

mozart

Ya da basketbolda bir efsane olan Kova burcu Michael Jordan’ın boyu kısa olduğu için lise takımına alınmadığı ve bir yaz boyunca kendini değişik yöntemlerle ağaçlara asarak uzama kaydettiğini ve takıma alındığını bilir misiniz? Evet Kova’lar bağımsız ve kendine özgü bireysel bir bakış açısı ve zihne sahiptir ve özellikle teknik konularda yeni şeylerin bulucularıdırlar.
michael jordan

Onlar için farklı bir gerçeklik boyutları var da denebilir. Farklı gerçeklik boyutu derken de aklıma Surrealizm’in (Gerçeküstücülük) bulucusu yine bir Kova burcu olan Andre Breton geliyor. Belki bu noktada Sürrealizm’in tanımını da yapsak iyi olur. Sürrealizm dünya sanatına yayılan, alışkanlıkların, geleneklerin ve aklın denetiminden uzak bilinçaltı gerçeklerini vermeyi amaçlayan, bilinen, nesnel gerçekle bağlarını koparıp kendince bir gerçek, bir üst gerçek yaratma gereğini gören bir yazın ve sanat akımıdır. Bu tanımdan sonra bir kaç sürrealist resim örneği göstersem iyi olacak.

 

14054866_10154361681168340_1874630859_n14031002_10154361681093340_2127737449_n

14055690_10154361681693340_1733540660_n14011937_10154361681643340_170928437_n14081114_10154361681613340_1670614954_n

Ayrıca sanat akımı olarak surrealism’in ortaya çıktığı yıllarda Kova burcunun modern astrolojideki yöneticisi Uranüs’ün de Balık burcunda yer alması ve balık burcunun da kendini ifade etme tarzlarından biri olan sanat ve özellikle de şiir alanında faaliyet gösteren Andre Breton tarafından sunulan “gerçeküstücülük manifestosu” ile bu akımın daha belirginleşmesi ilginçtir. Manifestoyu çağdaşlarına ifade ederken de şunu belirtmiştir; “Yalnızca özgürlük sözcüğüdür beni hâlâ coşturan biricik şey”. İşte bir kova burcu.
Evet, Kova burcu da aynı bu tanımda ve resimlerde olduğu gibi çoğu zaman alışılmadık, kendi yolunda ilerleyen, deneyimleyen, keşfeden, zihinsel planda hareket eden, bağımsız ve bağsız olabilen bir yapıdadır diyebiliriz. Fakat ancak şu soruyu sormalıyız kişi için; “Nasıl bir kova burcu?” gibi. Çünkü astrolojik haritalar çok teferruatlıdır ve kişinin o özelliği nasıl kullandığı değişebilecektir ve ayrıca hepimizin haritasında kova burcu bulunmaktadır çünkü bir haritada 12 burç da mevcuttur. Dolayısıyla burada oldukça kişiye özgü, onun bilinç seviyesi ile ilgili bir kullanımı var diyebiliriz.

Örneğin “nane nane” şarkısı ile tanıdığımız Ajdar isimli şarkıcı da bir Kova burcudur. Ne diyordu şarkı sözünde? “Şahaneyim şahane bundan sana ne” ve ne yapmıştı katıldığı şarkı yarışması elemesinde? Jüriye isyan etmişti. Evet isyan da Kova burcunun önemli tabiatlarından biri olabilir bazen. İsyan edebilir. Kopabilir. Evet, kopmalar da Kova burcu ile ilintilidir bir anda meslek değiştirebilir ya da iş yerini değiştiren aynı yerde kalamayan Kova’larda görülebilir. Bağımsızlığına çok düşkün ve kendine göre hayata bakmak isteyenleri olabilir. İyice marjinalleşebilir ve o paylaştığım sürrealist resim imajlarına benzeyebilir. Daha hafif ifadesinde yine isyan ve benlik ifadeleri olabilir fakat daha içten zihinsel şekilde ve çok fazla davranış olarak dışa vurmayabilir. Mesela insan hakları ya da hayvan hakları için isyan eden bir kova burcu olabilir çoğunlukla. Bu durumda da isyan etkisi hümanistlik amacıyladır. Ama konu bağımsız ve bireysel ifade ise her halükarda bunun ifadesi bir kova burcu için önemli olacaktır.

ajdar

Şimdi Kova burcuna biraz değindikten sonra biraz da Ay’ın etkileri ile devam edelim. Ay bizim iç psikolojimizle yakından ilgili bir gökcismidir. Döngüsü oldukça önemlidir. Dolunaylarda insanların biraz daha kanlarının durmadığı ve bir çok olayın da Dolunay’da olduğu bilinir. Mesela polis raporlarına geçen taşkınlıklar dolunay zamanlarında daha fazladır. Bu tespitler yazarı Stephen Arroyo olan,  Astroloji, Psikoloji ve Dört element isimli kitabının sonunda bir bölüm olarak da belirtilmiştir. Özellikle Dolunay zamanları olmak üzere Ay sıvı sistemleri etkiler ve insan vücudunun da yaklaşık %70’i sudur. Bu durumda yakınlığı ve sıvı sistemleri ifade eden Ay söz konusu olduğunda hayatımızda yakınımıza aldığımız kişilerin bizi neden daha fazla kırabilme şansı olduğunu da anlamış oluyoruz öyle değil mi? Evet, Ay yakınlık duygumuz, beslenmemiz, temel ihtiyaçlarımız ile ve özellikle bedenimizin iç yapısı ve sıvı sistemleri ile ilgili bir gökcismi ve bir astrolojik haritada da en önemli etkilerden birinin sahibi.

karikatür
Ay Kova burcundayken hisler daha bağımsızlaşır ve özgürleşir. Spontane bir hal söz konusudur. Ay özellikle yakınlık kurmak ile ilgili olduğu için kişi belki bir çok arkadaş edinebilir, dost edinebilir, heyecanı sevebilir ama özellikle duygusal ilişkilerde yakınlık konusu, bağlanma konusu ya da hassasiyet gösterme konusu onu biraz zorlayacaktır. Dostlarla ilişkilerde daha başarılı olma durumu vardır. Tabi kişisel haritaya ve yaşamın ilerleyen safhasındaki gelişime ve değişme göre bu durum değişkenlik gösterebilecektir.

Şimdi gökyüzüne baktığımızda dolunay ve tutulma ile ilgili olarak diyeceğim şu ki biraz özümüze soru soracağız. Ben nerdeyim, ben kimim, ben ne yapıyorum? Olmak istediğim şeyi mi yapıyorum? Ne yapmak istiyorum? Özgür bir his ile bunlara yanıt verebiliriz. Bu zaman diliminde kimlik duygunuzu da sorgulayabilirsiniz. Güneş Aslan’da yönetici olduğu yerde ve Ay’a karşıt pozisyonda yerleşmiş durumda. Hayattaki rolünüzü sorgulayabilirsiniz. Bağımsızlık teması hakim olabilir. Kendinizi özgür ve mutlu kılmak da isteyebilirsiniz. Fakat gökyüzüne bakıldığında daha önemli etkiler var ki bunun biraz da çalışma ile mücadele ile irade ile olacağını göstermekte ve gökyüzü şu an özellikle Mars – Satürn kavuşumu etkisi ile düzen kurmanın önemini vurgulamakta.
kova tutulma harita

Tutulma haritasını incelediğimizde Akrep burcunun yükseldiğini görüyoruz ve Mars’ın Yay’da oluşu, Kova burcundaki Ay’ınn Uranüs ile sextile yarı uyumlu açısı ve bunu ilaveten Güneş‘in de Uranüs ile yaptığı üçgen uyumlu açı, hem bir tarafta kendine odaklanmaya, hem de rahatlamak ve özgürleşmek noktasında hareket etmeyi ifade ediyor. Bu arada Mars’ın gökyüzünde görünen Satürn ile kavuşumu sizin aynı zamanda bu dönem içinde etki eden yaşam alanında çaba, çalışma içine girdiğinizi de göstermekte. Yani hem özgürleşme hem kendine odaklanma hem de mücadele ve çaba içinde olmak durumlarını gösteriyor. Özellikle değişken burçların (ikizler, başak, yay, balık)  10. günü civarında doğanlar bu mücadele, çalışma ve çaba gösterme etkilerinden daha fazla etkilenmekteler.

 

Merkür ün Jüpiter ile kavuşuma doğru gitmesi ve başak burcunda olması özellikle detay gerektiren zihinsel işler açısından iyi görünse de size ortak olan kişiler varsa onlardan kaynaklanacak bazı kırıklıklar yaşayabileceğiniz ve etkilenebileceğinizi göstermekte. Özellikle bu etkiden burçlarının 24’ü 26’sı arasında doğan yine değişken burçlar grubu etki alacaktır.

Tutulma derecesinden bahsedersek de bunun özellikle burçlarının 25. Günü civarı doğan sabit burçlarda ( boğa, aslan, akrep, kova)  etkili olduğunu , hayatlarında bir takım sonlanma, bitiş’in yanı sıra objektif bakmalarını ve bir şeylerin farkına varmalarını sağlayacak deneyimler şeklinde vuku bulacağını söyleyebilirim.

Yine görünen bir etki var ki o da Satürn ün Neptün ile olan 90 derecelik kare açısı ve Satürn yay tarafında aynı zamanda Mars Yay’ın da kavuşum haline doğru ilerlemesi. Şöyle ki bu dönem biraz dalgınlıklara dikkat etmeniz gerekiyor. Yani bir dalgınlıktan kaynaklı kaza tehlikeniz olabileceğini belirteyim. Belki uzun zamandır bir şeyi, bir davranışı alışkanlık haline getirmiş ve önemsemiyor olabilirsiniz ve işte bu zamanlarda bu başınıza iş açabilir. Bu biraz hayattan kopmak, dalgınlık, düşünce hali içinde fazla olmak ile ilgili bir şey ise bunu normal hale getirmelisiniz. Diğer taraftan bu dönem yorgunluğa dikkat etmelisiniz. Kendinizi kasmaya zorlamaya karşı dikkat etmelisiniz ve kendinize de rahatlamak için zaman ayırmalısınız özellikle mars ve satürn’ün yay’da olması ile ifade ettiği çalışma tarafında fazla zorluyorsanız kendinizi. Eğer dieğr şıkta daha rahat olan tarafta iseniz ve kendinizi bırakmış bir  şekildeyseniz bu durumda da bir takım hususlar sizi zorlayacak şekilde artık üzerinize üzerinize gelebilirler ve sıkılıp zorlanabilirsiniz. Bu etkiden özellikle değişken burçların ilk 10 gününde olanlar daha fazla etkilenecektir. Dengeleri iyi kurmanız gerekiyor. Gerek çalışma gerek rahatlama olarak dengeleri iyi kurmanız gerekmekte.

İlişkiler açısından değerlendirdiğimizde özellikle Venüs’ün Plüton ile yaptığı üçgen açı ve bunun toprak grubunda olması sağlam temelli, kalıcı, gerçekçi, sahiplenici bir ilişki ve aynı zamanda kısmeti gösteriyor. Bu zaman diliminde iş görüşmeleriniz var ise daha düzenli tertipli ve hazır olma durumunuz olabilir ve aynı şekilde ilişkilerden yana da daha iyi detay görmek ve daha emin sahiplenici olmak söz konusu olabilir. Özellikle bir süre evvel ki Neptün etkilerinin vermiş olduğu karmaşıklık, dağınıklık ve aldanmacı durumların etkisi biraz geride kaldıktan sonra şimdi bu etki ile ilişkilerinizde daha çözümleyici olabilirsiniz. Bu etkiden de özellikle toprak ve su elementi burçların 15. Günü civarı doğanlar oldukça etki alacaklardır.

Şimdi Kova burcundaki Ay‘ın etkileri ile yazımı sonlandırıyorum. Görüşmek üzere…
Kova burcundaki Ay, burcunuzu nasıl etkileyecek? (Güneş (öz burcunuz) ve yükselen burcunuz olarak okuyabilirsiniz.)

Koç: Bir takım kolektif faaliyetlere katılabilir, sosyal hareket edebilir ya da zihinsel bağlantılar kurabilirsiniz. Kolektif bakış açınız etkinleşebilir. Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili yenilikçi hareket etmeyi gerektiren durumlar olabilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak, kolektif bir yaratıcılıkla hareket etmek mümkün. Gelecek ile ilgili konularda daha fazla özgürlük duygusu kazanabilirsiniz. Arkadaş grubu içinde dostluk ya da özgür ifade ile ilgili konular da gündeme gelebilir. Negatif etkileşimde grup içi isyankar ve kopuk davranışlara dikkat etmek gerekir.

Boğa: Kariyeriniz ve toplum önündeki duruşunuzda kendinizi daha farklı, özgür, orijinal ve birey olarak ifade etme ihtiyacınız ortaya çıkabilir. Gelecek ile ilgili yaratımlarınızı toplum önünde ifade edebilirsiniz. Hedeflerinizle ilgili daha hızlı ve spontane hareket etme durumunuz olabilir. İletişim ve dostluk ifadeniz artabilir.

İkizler: Uzak yollar, akademik, eğitim, yabancılarla ilişkiler konularında daha çok bağlantı kurabilir ve zihinsel hareket edebilirsiniz. Yolculuklar söz konusu olabilir. Bağımsızlık duygunuz artabilir ve daha bireysel bir perspektiften bakabilirsiniz. Düşüncelerinizde daha orijinal olmanız ve gelecek ile ilgili bağlantılar kurmanız mümkün.

Yengeç: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler, başkalarının yetenekleri ile ilgili daha çok bağlantılar kurabilirsiniz. Kaos ve kriz getirecek durumlar açısından, isyankar, kopuk, fazla sabit fikirli hareket etmek olumlu sonuç getirmeyebilir. Cinsel bakış açınızda daha farklı ve bireysel meyille hareket edebilirsiniz.

Aslan: Sosyal; ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha özgürce hareket edebilirsiniz. Farklı, teknoloji ile ilgili, özgür, spontane, çevresi olan eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek durumunuz da olabilir. Bu özellikler ile uzlaşmaların yanı sıra negatif anlamları ( Kopuk, isyankar, tahmin edilemez vs.) ortaya çıkarsa zıtlaşma durumları da yaşayabilirsiniz. Siz kendiniz de zıt kişilik özellikleri ile etkileşip, normal kişiliğinizden farklı bir yapıda hissedebilir ve farklı bir perspektiften bakabilirsiniz bu zaman diliminde.

Başak: Çalışma hayatınızda, eğer varsa yanınızda çalışanlar ya da evcil hayvanlar ile ilgili daha dostça ve objektif yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Yine bu alanlarda sizi bağsız hissettirecek durumlar da ortaya çıkabilir. Teknoloji, organizasyon, bağlantılar kurmak, çevre edinmek ile ilgili çalışmalar yapmanız mümkün bu zaman diliminde. Rutin düzeniniz içinde farklılık, özgürlük, dostluk ihtiyacı içinde olabilirsiniz.

Terazi: Aşk hayatınız ya da kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha özgürce olabilir ve iletişimciliğinizi ortaya koyabilirsiniz. Sevgi ifadenizde daha objektif ve bireysel hareket etmeniz mümkün. Dostlar, internet, teknoloji, bağlantılar kurmak ile daha çok ilgilenebilirsiniz. Çocuklarınız var ise onlar ile daha yakından ilgilenmek de söz konusu olabilir. Size keyif verecek faaliyetler ile ilgili bağlantılar kurabilirsiniz. Spora yönelebilirsiniz.

Akrep: Aile, ev ve içsel hayatınız ile ilgili özgür ifade ihtiyacınız olabilir. Daha bağımsız hisler ile dolabilirsiniz ve bireysel bakış açınız daha etkinleşebilir. Bunun yanı sıra aile üyeleri/akrabalar ile bir araya gelebilir, birlikte faaliyetler de yapabilirsiniz bu zaman diliminde. Ev içindeki konular ön plana çıkabileceği gibi ebeveynler, geçmiş ve kökler ile ilgili konularda gündeme gelebilir.

Yay: Yakın çevreniz, kardeşler, iletişim, eğitim, zihinsel işler, bağlantılarınız ile ilgili daha dostça ve objektif bakış açısı ile yaklaşımlarınız olabilir. Sözlü ifadeleriniz daha özgürce olabileceği gibi yakın çevreniz ile ilgili daha fazla dostluk ve özgür ifade arayışında olabilirsiniz. Zihinsel olarak daha aktif olmanız mümkün. İletişimde isyankar ve kopuk ifadelerde olmamaya dikkat edin. Alım – satım gibi ticari konular ile ilgili haberleşmeler mümkün. Yolculuklar yapabilir, farklı insanlarla diyaloglar kurabilirsiniz.

Oğlak: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile yeni bağlantılar kurma ihtiyacınız ortaya çıkabilir. Bu konuları içine alacak şekilde gelecek ile ilgili planlar yapabilirsiniz. Teknoloji, iletişim, arkadaş ortamları ile ilgili harcamalarda bulunmanız mümkün. Harcamalarınızda özgürce olma ihtiyacınız olabilir.

Kova: Kişisel duruşunuz, görünümünüz, imajınız ile ilgili farklılık ihtiyacınız artabilir. Daha fazla zihinsel ve objektif olabilirsiniz. Girişimlerinizde daha özgürce olabilir ve kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz. Bu zaman diliminde Anneniz veya kadınlar/kadınlık ile ilgili konular ön plana çıkabilir. Metabolizmanıza / Bedeninize daha çok kulak verebilirsiniz. Yine beslenme ile ilgili konular ön plana çıkabilir.

Balık: Kolektif bilinçaltı ile bağlantılar kurabilirsiniz. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Dostlarınız ile ilgili konularla ilgilenebilir, daha iletişimci olabilirsiniz. Farklılık ihtiyacını, isyan ve kopukluk davranışını kontrol etmeye daha çok özen göstermelisiniz. Bu zaman diliminde, elde olmayan, göremediğiniz noktadan gelen durumlar da söz konusu olabilir. Eşya kaybı ve dalgınlığa karşı dikkatli olun. Bir diğer bakış açısından değerlendirilirse daha gizli ve sessiz hareket etmenizde mümkün. Bununla birlikte kendi dünyanıza çekilebilir, meditasyon ile ilgili çalışmalar yapabilir, dua ve dileklerde de bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir