Gökyüzünün Söyledikleri; Ay Yay’da ilerliyor, Aslan’da Retro Merkür ve Mars kavuşumu geliyor dikkat!, Aslan tutulması ve Aşk Cinayeti üzerine, Astrolojinin Genel Yorum Sistemi üzerine

Ay 2,5 gün kadar Yay burcunda ilerleyecek. Rahatla, genişle, gez, dolaş, deneyimle, keşfet, öğren diyebilir bu zamanlama ve fakat şu ara tam da Başak’taki Güneş ile 90 derece kare açısını gerçekleştiriyor. Yani analiz, araştırma, detay gerektiren işler, ölçme, biçme gerektiren durumlar da var. Rahatlıktan ziyade biraz dikkat ve uyanıklığın da ona eşlik etmesini icap ettiren bir zamanlama var.
Başak’taki Merkür retrosu da ince işlerde, hesap işlerinde hatalara ve tekrarlara yol açabilir. Başak toprak grubu olduğu için daha çok para ile hesap kitapla ölçme ile ilgili olacaktır. Bu konularda oluşacak hata ve tekrar eden durumlara dikkat etmek gerekiyor.
Tabi bir takım hatalar olacaktır kaçarı yoktur bazı dönemler. Hatalar da bize bir şeyler öğretmek için vardır. Einstein; “hiç hata yapmamış kişi hiç yeni bir şey denememiş demektir.” der. Yeni işlere girişmeyin demiyorum retroda yani. Eğer girişmeniz gerekiyor ve aynı zamanda girişip hata yapıp öğrenmeniz icap ediyorsa bunu yapın. Çünkü bazı şeyler hata yapa yapa öğrenmeyi gerektirir. Hiç kimse mükemmel değildir. Fakat yapılacak hatanın bedeli ağır olma olasılığı taşıyorsa retro zamanı önünüze gelen riskli bir olaya girmemelisinizdir. Eğer süreniz var ise o girişimi daha çok değerlendirme, ölçme, gözden geçirme yapmalısınız. Mümkünse retro bitene kadar.
6 Eylül’de retro aslan burcunda sona eriyor ama bu arada 3 eylülde tam 28 derecede merkür aslanda gerilerken yine aslanda ilerleyen mars da bu derece geliyor ve kavuşum açısı yapıyorlar.
Tekrar aşk hayatınız, sahneye çıkmanızı, cesur olmanızı, risk almanız gerektiren ya da riskli ve gergin durumlar ortaya çıkacaktır. İlişkilerden yana da bu geçtiğimiz yeniaylardaki özellikle ilkinde tetiklenen aslanlı güneş – mars süreci gergin enerjilerin tetiklenebileceği bir süreçti, şimdi tekrar Merkür ve Mars bir araya gelecek ve 3 eylül gibi özellikle sözlere dikkat etmek gerekiyor.. Tabi cesur olup bir şeyler de ortaya koyabilirsiniz ve elde edebilirsiniz yani bu iyi de çalışabilir. Sizin bu zamanlama ile nasıl ve ne şekilde karşılaştığınızla da ilgili bu durum. Çünkü her olay anının bir öncesi bir gelişimi var. Buna göre anlam değişiklik gösteriyor. En temel olarak diyebiliriz ki olumluluk ve olumsuzluk yönünde farklı farklı anlamlar çıkabiliyor olayların nasıl gelişim gösterdiğine göre. Yani burada iş bize düşüyor aslında.  Zamanı, olayları, durumları iyi yönetmeliyiz. Tabi iş insanın kendisine düşüyor ve durumları iyi yönetmeliyiz diyorum ama her konunun bir uzmanlığı var. Bir astrolog bu tip durumlarda büyük resmi, zamanlamaları ve olasılıkları bu konu üzerinde çalışmayan bir insandan daha iyi görerek oldukça yardımcı olabilecektir.
Örneğin son zamanlarda gerçekleşen Aslan yeniay ve tutulması göz önünde olan kişileri, açığa çıkmayı, aşk ve ilişkiler konularını ve Mars ile de dürtüsel, riskli, gerginlik ve şiddet içerebilecek konuları ifade ediyordu. Ünlü kişilerin sex skandalı ve aşk cinayetine tanık olduk. Aslan burcunda gerçekleşen tutulmadan önceki ilk yeniay yazımda da (mars’ın ön plana çıktığı) aşk yaşamında oluşabilecek bu gerginliklerden ve ünlü kişilerin göz önüne çıkmasından bahsetmiştim;
“Yine genel olarak aşk, ortaklık, iş hayatınız, kariyeriniz bu Yeniay’dan oldukça etkilenebilir. Aslan sahneye çıkmak demektir evet fakat burada Mars ile birlikte olması fazlaca agresif, şiddetli, benmerkezci enerjileri de getirebilir ki dikkat edilmesi şarttır. Böylesi yoğun ve Mars vurgulu Aslan etkileşimleri ile durumlar sıcaktan öte kızgın bir hal alabilir. Bu dönemde bazıları çok daha fazla gerginleşebilir ve agresif olabilir. Bu etkiler en başta lider, idareci, yönetici, patron, şef, baba gibi figürler üzerinde ortaya çıkabilir. Bunların dışında Aslan burcu eğlence hayatını, flörtü, tatili, dansı, çocukları, borsayı, şans oyunlarını, kumarı, riskli işleri, artistik hareketleri, aktörler ve aktrisleri, idarecileri, yöneticileri, sporcuları, sahne ile ilgili ve göz önüne çıkan her türlü insanı, tanıtım ve reklam sektörünü ifade eder. “
“Evet, biraz ilişkilere detaylı değinelim. Aslandaki gezegen topluluğunun gösterdiği zamanlama sıcak bir aşk ve eğlence zamanını ifade ederken eğer aşk kavgası veriyorsak, ilişkilerde konunun buradan da kızışması mümkün onu da belirteyim. Yeniay an haritasından ele aldığımızda ise, Terazi burcu yükseldiği için ortaklaşa işler, ilişkiler açısından sahneye çıkma zamanı okey fakat Yeniay zamanı ile ilgili bir hafta kadar etkili Venüs – Satürn karşıtlığı ilişkilerden yana çekişmeler ve zorlanmaları da getirebilir.”
“Aslan Yeniay’ı etkisi ile ilişkilerde yeni olsun mevcut olsun bu dönem içinde bazı şeylerin açıkça vurgulanıp ortaya çıkartılmak istenmesi söz konusu olabilir. Bu zamanlamadaki ilişkiler/ortaklıklar, ortaya ruhsal bakımdan daha fazla mücadele ve güç koymayı göstermekte. Bu etkileşimler iyi birleştirilirse ilişkilerde enerji çok güçlü, iyi ve amaca dönük olacaktır ama eğer bu işaretler ilişki içi bir takım rekabet, mücadele gibi durumları ifade ediyorsa gerginlikler ve kaos da söz konusu olabilecektir. Dolayısıyla ‘Aslan burcundaki Ay sizi nasıl etkiliyor’ diye anlattığım kısımda her burcun konuyu bir de Mars temaları ile düşünmesi ve ilgili alanlarda zorlayıcı durumlar çıkabileceğini de göz önünde bulundurması gerekir.”
Bilindiği üzere Vatan Şaşmaz bir Oğlak burcudur.
Bu Yeniay ve tutulma tarihlerinde Oğlak burcu için yaptığım yorum da genel Güneş burcunun matematiğine göre değerlendirilebilir. Yani illa yükselen burç değil güneş de oldukça matematik olarak etkilidir ve dikkat edilmesi gerekir. Güneş, kendi sisteminin tamamını kaplayacak kadar büyüktür ve karakter özelliği olarak etkisi insan üzerinde çok yüksektir. Bu nedenle güneş burçlarımız yani burcumuz diye bildiğimiz burç, astrolojik harita içinde en kuvvetli etki eden etkilerdendir. Güneş astrolojide de yaşamı ve canlılığı ifade eden en belirgin göstergedir. Saati bilinmeyen haritalarda özellikle güneşi ön plana alarak harita çıkartılması gerekir bu yüzden. Yani saati bilinmeyen doğum haritaları için saati öğlen 12 olarak almak gibi bir şekil vardır astrologlar arasında fakat bundan ziyade Güneş’i 1. eve alınıp da bakılması anlamlı olacaktır.  Bunu da belirtmiş olayım. Şimdi bu tarihler için yaptığım okumaya gelelim;
“Oğlak: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha sağlam bağlantılar kurduğunuz bir zaman dilimi olabilir. Kaos ve kriz getirecek durumlar ortaya çıkarsa bu durumlara karşı fazla gergin ve kibirli hareket etmek olumlu sonuç getirmeyebilir. Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ve cinsellik ile ilgili daha fazla benmerkezci ve cesur hareket edebilirsiniz.”
Olayın bir aşk cinayeti olması, arada partnerden alınan yüklü miktarda para konusunun olması da bu yorumlarla örtüşmektedir.
Bu 1. yeniay’dı ardından 21 Ağustos’ta 2. bir yeniay üstelik tutulma ile birlikte geldi ve aynı olayı tekrar tetikledi.

Filiz Aker’in yeğeni ile yapılan röpörtaja göre Filiz Aker 3-4 trilyon lira parasını Vatan Şaşmaz’a verdiğini söylemiş. Bu verdiği parayı ne kadar önemsedi onu bilemeyiz fakat astrolojik zamanlama olan olayın içinde bütün bu konuların olduğunu gösteriyor.

Yani burada eğer 8. ev olumsuz kullanılıyorsa fazlaca başkasının kaynaklarından faydalanmak ve tutku konusunu içinde barındıran durumu vardır ve bu da kriz yaratabilir. Daha detaylı ifade edersem aslan yeniay ve tutulmasında Oğlak burcuna göre Aslan burcu 8. ev yorumuna girer ve bu ev  aynı zamanda akrep burcunun evidir. Yani cinsellik, krizler, ölüm, dönüşümler, başkalarından gelen paralar ve borçlar anlamlarını taşır.

Tabi burada genel yorumlar vardır fakat bu genel yorumlar aynı zamanda çok bariz olan şeyleri de açık olarak ifade edebilirler. Normalde yorumları danışanın astrolojik haritasına göre yaparız fakat bazen durumlar o kadar barizdir ki en genelleme anlatımlarda dahi bir olayın o dönem özellikle de hayatının konusunu o zamanki anlam ile eş anlamlı şekilde dokumuş kişide ortaya çıkması ve bir sonuç niteliği taşıması muhtemel olur.

Bu da astrologların neden genel yorumlar yaptığı ile ilgili bir bilgi olsun ve detaylı yorumların neleri ortaya çıkartabileceğini, görebileceğini ve uyarabileceğine de örnek teşkil etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir