ASLAN BURCUNDAKİ DOLUNAY’IN ETKİLERİ

Ay Aslan burcunda. (2.2.2015, 19:42 – 5.2.2015, 7:46) Evet, Aslan burcu dediğimizde ilk akla gelmesi gereken şeylerden birisi ‘sahne’ dir. Çünkü Aslan burcu doğal haliyle bir sahne insanıdır. Onun için çoşku, aşk, gösteri, spectacular hareketler çok önemlidir. Sıradanlık onu rahatsız eder. Güneş gibi parlamak, sıcaklık, enerji, yaşam sevgisi ve bunu etrafındakilerle paylaşmak, sıcak bir ortam yaratmak onun için çok önemlidir. Bu bakımdan içindeki aşk ile birlikte enerjisi yüksek ve etrafına da enerji katan bir insandır. Oldukça cömert ve babacan olabilir. Evet kadın dahi olsa babacan ve kendine yeten bir karizması olacaktır. Oldukça akıllı ve yaratıcıdır. Kolay kolay beğenmez. Ün ve tanınma onun dikkatini çeker. Aşk hayatında bile bu onun için ilgi çekicidir; sahne insanıdır ve sahne insanlarına ilgi duyar.

Kalite onun için önemlidir, gösterişlidir ve gösterişli olan şeylere ilgisi çekilir. Cesur ve gözüpektir. Aslan burcundan iyi sporcular ve sahne insanları çıkar. Oldukça gururlu yapıları vardır ve aşırı durumlarda kibirli bir hale bürünebilir ya da aşırı gerginleşebilirler. Yani Güneş gibi kızgın hale gelir ve yakıcı olurlar desek tam tanımlamış oluruz. Bunun yanı sıra aslan etkisi negatif aktive olduğunda, narsistik yapı söz konusu olabilir ve fazlaca benmerkezci davranışlar içine girebilirler. Genel sağlıkları ile ilgili omurga, kalp ve özellikle spor ile ilgili rahatsızlıklara, sakatlanmalara karşı dikkatli olmaları gerekir.

Aslan burcundaki Ay?

Ay’ın Aslan burcundaki durumuna gelirsek, Aslan burcundaki Ay, temel ihtiyaçların metabolizmanın gereğinin daha canlı, aktif, kalıcı, sıcak temelar olduğunu, ısınmak, yaşam enerjisi ile dolmak, aşk ile hareket etmek istediğini gösteriyor. Direkt, dolaysız ve yaratıcı bir etkileşim olacaktır ve kişi içindekini ifade etme konusunda bir hayli cömert davranışa sahiptir. İçten gelen cesarete sahiptir. O doğal bir oyuncudur ve anne ya da kadın figürü de oldukça otoriter ve karizmatiktir. Doğal bir organizatördür. İçindeki çocuksu, doğal hareket eden tarafın yanı sıra oldukça gelişmiş his ve duyu ya sahiptir ve olgun anaç etkileri bünyesinde barındırır.

Bu noktada bütün bu genel ifadeler ile birlikte astrolojik bir haritanın bütün olduğunu ve diğer etkenlerin de belirli oranlarda söz sahibi olarak kişiyi etkilediğini, ortaya bir sentez çıkarttığını belirtelim.

Dolunay etkileri nelerdir?

Evet gelelim Dolunay’ın etkilerine. Dolunay’a matematik olarak baktığımızda bir zıtlık temasını görürüz. Bu zaman diliminde özellikle dışarıya yansıyan yüzümüz ile iç yüzümüz arasında çatışmalar söz konusudur ve bununla birlikte nasıl tamamlanacağımız konusunda bize bir fikir verir. Mutlaka bir çekişme halimiz olacaktır fakat bu durum bizim farkındalık kazanmamız açısından da oldukça önemlidir.

Aslan burcundan ve Ay’ın Aslan burcundaki etkilerinden bahsettik. Bununla birlikte özellikle Dolunay’da dikkat etmemiz gereken özellikler Kova burcu ile ilgili olanlardır. Kova en başta bireyselliği, orjinalliği, zihinselliği, özgürlükleri ifade eden bir davranış biçimine sahiptir. Farklı, orjinal karakteristiğe sahip organizasyon ve grup çalışmalarında aktif ve kollektif benlik ile hareket etmeyi seven bir yapıdadır. İşte bu dolunaydan özellikle bu iki burcun özelliğinin çekişmeleri ve birbirlerini tamamlamaları söz konusu. Eğer negatif tetiklenme olursa gerginlik, aşırı gururluluk, isyan ve bağlantıları koparmak gibi etkiler oluşabilir. Yapılması gereken hayatın bu iki yönüne karşı anlayışlı tutum geliştirmek, Bu zaman diliminin bize anlatmak istediğini iyi anlamaktır. Şimdi burçlardaki bazı etkilere bir göz atalım:

Aslan burcundaki Dolunay’ın, Burcumuza etkileri (Güneş ve Yükselen Burç olarak bakabilirsiniz.)

Koç: Jüpiter’in konumundan dolayı daha da dikkat çekici bir duruma bürünüyorsunuz. Kendinize güvenli ve rahat halleriniz söz konusu olabilir. Arkadaş ortamları, gruplar, organizasyonlar konusundaki tutumunuz ile kendi içinizdeki hissiyatınız ve rahatlık duygunuz arasında farklar olabilir. Arkadaşlarınız ile birlikte hareket etmek ile ilgili gelecek amaçlarınız ile kendi özeliniz arasında zıtlaşma yaşayabilirsiniz. Bu etki ile hobiler ve spor ile ilgilenmek, aşk hayatınız, yaratıcılık, kendinizi ifade etmek, göstermek gibi konularda daha doğal davranışlar içinde olabilirsiniz.

Boğa: Özellikle aile, ev ve içsel hayatınız ile ilgili ihtiyaçlarınız gündeme geliyor. Kariyer ve toplum önündeki duruşunuz ile ilgili bazı zıt hususlar söz konusu olabilir. Gergin olmamaya çalışmalısınız. Hem içsel ve yuvanızda daha güvenli ve zengin hissetmek ihtiyacınız hem de gelecek ile ilgili bağımsız ilerleme hedefleriniz hususlarında meyil gösterebilirsiniz.

İkizler: Yakın çevre, iletişim, kardeşleriniz ve zihinsellik ile ilgili konularda doğal bir şekilde ön plana çıkmanız söz konusu. Bununla birlikte bu alanda gerginlikten sakınmalısınız. Eğitim, uzak yollar, düşünce hayatınız, yabancılarla ilişkiler ile ilgili konularda amaçlarınız var ise zıtlık yaşamanız muhtemeldir. Bu hususlarda tamamlanma ihtiyacı içinde olacaksınız. İki yönde de oldukça aktif olmanız söz konusu.

Yengeç: Özellikle maddi konularda, kaynaklarda ve üreticiliğinizde yaratıcılığınızın doğal bir şekilde ortaya çıkacağı durumlar var. Kaynaklarınız ile ilgili güven ve sıcaklık ihtiyacınız yüksek. Bununla birlikte başkalarından gelecek gelirler ile ilgili bağlantılarınız söz konusu. Maddi konularda ve üretkenlik olarak tamamlanma ihtiyacı içindesiniz.

Aslan: Kişisel imajınız ile ilgili etkileşimler yüksek. Kendinizi doğal bir şekilde ortaya koymak ve girişimci davranmak isteyebilirsiniz. Ortak/eş ile ilgili bazı gerginlikler ve tamamlanma ile ilgili konular ön plana çıkıyor. Bir taraftan kendinizi sosyal hayatta, ortak/eş yanında daha özgür ifade etmek isteyebilirsiniz fakat aynı zaman da hissiyatınız doğal olarak gerginlikte barındırıyor. Ortaklık ile ilgili spontane gelişmeler olabilir. Merkür’ün konumundan dolayı sözleşmelere ve anlaşmalara daha çok dikakt etmelisiniz.

Başak: Fedakarlık, hizmet gerektiren konularda ortaya çıkmanız kendinizi ifade etmeniz, cesaret göstermeniz mümkün ve aynı zaman da çalışma ortamınız, arkadaşlarınız ile ilgili tamamlanmaya da ihtiyaç duyabilirsiniz. Kendi rutin düzeniniz ve genel sağlık, bakım konuları ile ilgili güven arayışınız söz konusu. Yalnızlığa sakinliğe çekilmek ile işlek olmak arasında kalabilirsiniz. Uyku, dinlenme, meditasyon ile ilgili doğal bir yönlenimde bulunmanız, bütünü daha iyi hissetmeniz ve kolektif hisler ile dolmanız muhtemel.

Terazi: Organizasyon ve grup çalışmalarına doğal bir şekilde çekilebilir, arkadaşlarınız arasında kendinizi daha rahat ifade edebilirsiniz. Grup içinde daha parlak hissetmeniz muhtemel fakat aşk hayatınız ile ilgili eksiklik, tamamlanma hissi ve buna bağlı bağlantı kurma amaçlarınız da söz konusu. Geleceğe dair umutlarınızda güven ve sıcaklığa ihtiyacınız var ve bununla birlikte kendinizi ifade etmek, yaratıcı olmak ile ilgili orjinal, farklı olma yöneliminde olabilirsiniz.

Akrep: Özellikle kariyeriniz ve toplum önündeki duruşunuz ile ilgili ihtiyaçlarınız gündeme gelebilir. Bu alanda bir güvene, sıcaklığa, desteğe ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bununla birlikte içsel olarak ve aynı zamanda ev hayatınız ile ilgili daha bağımsız olmak yönünde meyilleriniz söz konusu olabilir.

Yay: Özellikle yurt dışı, yabancılar, eğitim konuları ile ilgili gelişim ve derinlik ihtiyacınız gündeme gelebilir. Bu dolunay özellikle sizi eğitim, iletişim ve zihinsel konular ile ilgili etkiliyor. Bu konularda daha fazla tamamlanma ihtiyacı içinde olabilirsiniz. Hem aktif – işlek, hem de derin temalar ile ilgilebilirsiniz. Uzak yakın bağlantılar kurmanız söz konusu.

Oğlak: Ortak kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili ihtiyaçlarınız gündeme gelebilir. Bu alanlarda destek ihtiyacınız olabilir. Bu etki ile birlikte kriz getiren durumlar ve cinsellikle iligli temalar da söz konusu olabilir. Bir taraftan da kendi üreticiliğiniz ve kaynaklarınız ile ilgili tamamlanma ihtiyacınız söz konusu ve bu konuda bağlantılar kurmak ile ilgili amaçlarınız olabilir.

Kova; Ortak/ eş ile ilgili güven ve tamamlanma ihtiyacınız artabilir ve bununla birlikte kişisel olarak da kendinizi spontane, özgür, bireysel ifade etmek amacında olabilirsiniz. Ortağınız ile ilgili daha sıcak hissetme meyliniz olabilir. Zıtlıklarda bir takım gerginliklere karşı dikkat etmelisiniz. Sözleşmelerde, anlaşmalarda güven arayışınız söz konusu olduğu gibi kişisel olarak da kendinizi özgür kılmak konusunda farkındalıkla hareket etme meyliniz olabilir.

Balık: Çalışma hayatınız ve genel sağlık, bakım ile ilgili konularınız gündeme gelebilir. Bu hususlarda güven ve destek arayışınız oalbilir ve iş ortamınızda daha yaratıcı göze çarpar şekilde olabilirsiniz. Bununla birlikte fedakarlık, kolektif çalışma ile ilgili konularda tamamlanma amacınız ve ihtiyacınız da söz konusu olmak ile birlikte bu konularla ilgili zıtlıklar da hissedebilirsiniz. Gizli, gözle görülmeyen hususlar belirginleşebilir.

Aslan burcundaki Ay’ın öne çıkan açıları

Aslan burcundaki Ay 3.1.2015, saat 7:30 da Kova burcundaki retro merkür ile 180 derecelik bir açı gerçekleştiriyor. İhtiyaçlar ve bağlantılar arasında gerginlik olabilir. Kurulacak bağlantılarda daha dikkatli olmak gerekir. Daha içsel ifadelerin ortaya çıkabileceği bir zaman dilimi.

3.1.2015 saat 22:20 de Aslan burcundaki Ay, Koç burcundaki Uranüs ile üçgen denge açısı kuruyor. Bu açılanma dengeli ve doğal bir şekilde özgür, bireysel ifade ve bağlantı kurma imkanı sağlayan pozitif bir etkileşim olacak.

Ardından 4.1.2015’e geçmemizin ardından saat 1 gibi Dolunay açılanması kesinleşecek.

Bu açılanmadan sonra Ay herhangi bir ptolemik açı gerçekleştirmeyecek ve yeni başlangıçlardan ziyade rutin işleri halletmek, rutin ilişkilerimize devam etmek daha makbul olacak.

Görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir