6 EYLÜL 2017 BALIK’TA DOLUNAY ve BURCUNUZA ETKİLERİ: BEKLENTİLER VE GERÇEKLER ARASINDAKİ DENGEYİ SAĞLAMAK

6 Eylül 2017 Saat 10:03’te Balık burcunun 13 derecesinde bir dolunay gerçekleşecek. Dolunay haritasında Terazi burcu yükseliyor ve yine Terazi burcundaki Jüpiter ile de kavuşum yapıyor. Bir diğer dikkat çeken de Balık burcundaki Ay’ın tam olarak balık burcundaki Neptün ile kavuşum açısında bulunması. Bu haritada Merkür de geri hareket halinden normal hareketine geçmek üzere. Bağlantılarınız açısından yeni bir zaman geliyor. Bir süredir bir takım teknik problemler, iletişim problemleri, eski çalışmalarınıza dönüş, bir takım konularda gözden geçirme, tekrar etme ve toparlanma süreci yaşamış olabilirsiniz.

Dolunay haritasına göre ilişkilerden, yakınlıktan yana ihtiyaçlar, arayışlar, eksiklik hisleri, idealleştirmeler söz konusu olabilir. Bu zaman diliminde teslimiyeti ifade eden etkiler ağırlıkta. Yakınlık ve ilişki ihtiyaçlarınıza yönelik arayışlar ve tamamlanma isteği ağır basabilir. Bunun için daha fazla geçirgen olabilirsiniz. Geçmişte yaşadığınız bazı şeylerle ilgili özlemleriniz de artabilir. 5 – 8 tarihleri arası değişken burçların da (İkizler, Başak, Yay, Balık) bu dolunaydan daha fazla etkileneceklerini belirteyim.

Ay temel ihtiyaçlarla ilgili olduğu ve üzerinde de Neptün olduğu için bu durum basit anlamında kendini rahat hissetme ve yakınlık arayışı ile ilgilidir. Aynı zamanda Dolunay haritasında Terazi burcunun yükselmesi yine Terazideki Jüpiter ile birleşmesi bu zaman diliminde ortaklıktan yana arayışların artabileceğini ve bu bakımdan olanakların da genişleyebileceğini gösteriyor. İlişkiler ve ortaklıklar açısından bir takım idealler varsa bu konuda bir yükseliş de söz konusu olacak ve seçimleri etkileyecektir. Bunlarla birlikte bu zaman diliminde yakınlık ve ortaklık konusunda aldanmalar, yanılgılar ve abartılı beklentilere karşı da dikkat etmek gerekiyor.

Malefik dediğimiz sert mizaçlı gezegenler olan Mars ve Satürn bu zaman diliminde sert açılanma kurmuyorlar. Özellikle Merkür ve Uranüs’ün uyumlu açıları da göz dolduruyor. Yani iletişim akışı hem temel düzeyde bireysel ilişkilerde hem de sezgisel bir şekilde kolektif açıdan ya da mesafeli durumlar açısından iyi akıyor. Birbirini anlamak ve bilgi akışı açısından güzel bir zaman dilimi gözüküyor.

Dolunay haritasında Mars da Başak burcuna geçmiş ve 0 derecesinde bulunuyor. Bu da yeni sürecin işareti. Pratik olmak, işlevsel olmak, işlere odaklanmak, ölçmek, biçmek, düzenlemek yani genel olarak çalışmalarınız açısından daha verimli olabileceğiniz bir dönem olacak. Bu haritada yine Venüs’ün herhangi bir planet ile major açı yapmamış olduğunu görüyoruz. An haritası kendini sosyal zevkler ve flörtü ifade ederken bir yön bulmak konusunda biraz sıkıntılı gözüküyor. Fakat Terazi burcu vurgusu ile birlikte Merkür açılarının iyi olması iletişim noktasında akıcı bir zamanı gösteriyor.

Bu dönem önemli bir zamanlama da Yay burcundaki Satürn’ün 26 Ağustos itibarıyla (retro süreci 6 Nisan – 26 Ağustos) geri hareketten tekrar normal hareketine dönmesi. Retro hareket süresince işleriniz ile ilgili bir takım düzenlemeler yapmış olabilirsiniz. Özellikle yeni projelere başlayanlar daha fazla şekilde bununla uğraşmış olabilir. Şimdi ise bir şeylerin artık rayına oturması ve düzene girmesi söz konusu olacaktır. Merkür retro sırasında ertelediğiniz/ertelenme durumunda kalmış ve özellikle işiniz ile görüşmeler varsa şimdi bunları da yapmak üzere harekete geçmek için daha iyi bir zaman olacaktır. 10 Eylül’de Merkür’ün Başak burcuna geçmesi ile de birlikte işlerin daha fazla hız kazanmasının mümkün olduğu bir zaman dilimi olacaktır. İşlerinizde daha verimli olabilirsiniz. Yani bir taraftan işlere daha fazla odaklandığınız bir zamanken bir taraftan da ilişki, yakınlık ve ortaklık konularında daha naif, geçirgen, beklenti halinde ve idealist de olabildiğiniz bir zaman dilimi olabilir. Terazi burcu etkileri benlikten ziyade biz kavramının hissedildiği bir yapıdadır. Burada daha büyük şeyler için bireysel hareket etmek yerine ve birlikte hareket etmek teması var. Ayrıca yine politik ve dengeli olmanın gerektiği bir zamanlamayı da işaret ediyor.

Dolunay haritasında açısız olan Venüs’ün seyrine baktığımızda 11 Eylül gibi Yay burcundaki Satürn ile bir uyumlu üçgen açısı olduğunu görüyoruz. İlişkiler ile ilgili ancak bu zaman diliminde daha net bir takım çıkarımlar yapabilmek mümkün olacaktır. Uyumlu ve düzenleyici, dengeli oranda sınırlayıcı bir açı gerçekleşmiş olacak. İlişkiler açısından daha olgun, ciddi, gerçekçi adımlar atmak için bu tarihten itibaren 1 kaç günlük zaman dilimi daha uygun olacaktır.

Başak ve Balık arasındaki en önemli ayrım başağın mekanik, robotik, işlevsel, çalışma, uyanıklık, Balığın ise esnek, çözülmüş, teslimiyet halinde, trans, meditasyon ve uyku durumunda olmasıdır. Başak ölçüp, biçip, mantık olarak hesap yaparken balık vizyonlar, hayaller, fanteziler, idealler, beklentiler, tasarımlar, yaratıcılık, sanatçılık ve şairane yön ile ilgilidir. Güneş’i Başak Ay burcu Balık olan Michael Jackson konuya iyi bir örnektir. Dans hareketlerinde sürekli robotik temalar olması ile birlikte aynı ya sahiptir. İçinde Başk burcunu ve bu arada Michael Jackson’u da örnek olarak konu aldığım bir makalem vardı onu da isterseniz şu linkten okuyabilirsiniz; http://www.astrologburakustun.com/basak-burcunda-gunes-tutulmasi-ve-burclara-etkileri-analiz-zamani/

Ayrıca kısa ve görsellerle kişilerden örnek verdiğim bir makalem daha vardı. Ay burcu balık olanların yaratıcılıkları ve zenginlikleri üzerine diye. Burada Ay burcu Balık olan ünlüler ve birbirine olan benzerliklerini de göstermiştim.  http://www.astrologburakustun.com/ezoterik-astrolojide-ayin-anlami-sans-noktasinin-onemi-ve-ay-burcu-balik-olanlarin-yaraticiliklari-ve-zenginlikleri-uzerine-2/ bağlantısına tıklayarak bu yazımı da okuyabilirsiniz.

Türkiye Haritası ve Balık Dolunayı

Türkiye’nin Astrolojik haritasında Kuzey düğüm Başak ve Güney düğüm de balıktır. Geçmiş, karma ve kökler ile ilgili Güney düğüm tarafında Balık burcunun olması ülkenin yapısında daha mistik, dini, ilahi, sezgisel olanın bulunduğunu gösteriyor. Fakat eğer sadece bu tarafta ağırlık olur da Kuzey Düğüm Başak burcunun ifade ettiği gelişim yönüne gidilmez ise zayıflık kaçınılmaz olacaktır. Ay düğümleri yerine getirilmesi gereken dengeleri ifade ederler. Geçmiş ve gelecek arasındaki bağlantıdır. Eğer dengelenmezse problem yaratacaktır. Tam 12 derece Balık burcunda bulunan Uranüs’e tetikleyecek bir dolunay derecesi var. Uranüs bağımsızlıklar, özgürlükler, farklılıklar, reform, isyanlar, sarsıntılar, beklenmedik ve sürpriz olan gibi olumlu ya da olumsuz anlamlarla ilgili olabilmektedir. Ayrıca burası 9. Ev olduğu için dini, ideolojik, hukuk, eğitim sistemi, yabancılar, yurtdışı, medya ve iletişim sektörü ile de ilgili bir alandır ve dünya astrolojisinde de ülkenin uzak komşularıyla ilgilidir. Ülke açısından bu konularda bir takım gelişmeler yaşayabiliriz.

Başak – Balık aksı konusuna gelirsek biraz evvel de değindiğim üzere Balık tarafı hayal gücü, ilahi, dini, sezgisel tarafları ile ilgilidir fakat eğer zıttı olan Başolan taraftan uzak kalınırsa sıkıntı olacağı açıktır. Neptün’ün de Balık burcunda seyrettiği bir zaman dilimindeyiz (2011 -2025). Hatta bir süre evvel de k’taki güney düğümü derecesi üzerinden geçti. u zamanlar daha da belirgin olmak üzere Neptün’ün ifadeleri olan özlemler, özentiler, arayışlar, beklentiler, görseller, fanteziler daha çok ülkenin daha önceki geçmişi ile ilgili olacaktır.

Sonuç olarak bu ay düğümlerinin ifade ettiği dengeyi sağlamak için i ifade eden gelinen yoldan ziyade, gelişimin olduğu tarafa yani gidilecek yola konsantre olmak gerekiyor. Ayrıca bu belirttiklerimin yanı sıra Satürn Yay sürecinin de önemli bir etki zamanı oldu bu duruma fakat Satürn Yay burcu sürecinin etkilerini 20 Aralık’ta Oğlak burcuna geçecek Satürn’ü konu aldığım makalemde değineceğim. Fakat kısaca Yay burcundaki Satürn’ün dini, ideolojik açıdan düzenlenmeler, ideolojik radikal grupların sert davranışları, otorite konumundakilerin ideoloji ve inançları ile ilgili durumlar, yine ideoloji ve inançlar ile ilgili bireysel düzeyde de soğukluk, mesafe ya da daha kemikleşen, katılaşmış bakış açılarına yöneltme gibi anlamları olduğunu belirteyim. Görüşmek üzere…

Balık burcundaki Ay’ın burcunuza etkileri: (Güneş (özburç) ve yükselen burcunuz olarak okuyabilirsiniz).

Koç: Bütün ile bir olmanız ve daha fedakar duygular ile bunu yapmanız söz konusu olabilir. Kolektif bilinçaltı ile sezgisel bağlantıları içine alan bağlar kurmanız mümkün. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar ile ilgili kolektif ve gönüllü hareket etmeniz mümkün. Bununla birlikte içinize çekilmek, belki dinlenmek ve yalnız kalmak ihtiyacınız da olabilir. Elde olmadan kontrol dışı gelişebilecek şartların da gelişebileceğini söyleyeyim bu zaman diliminde.

Boğa: Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili faaliyetler gündeme gelebilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak gönüllü ve hizmet etme yönlü hareket etmek mümkün. Gelecek ile ilgili vizyonlar oluşabilir. Arkadaş grubu içinde gizli kalmış konular da gündeme gelebilir. Arkadaş çevreniz ile ilgili fedakarlık ve hassasiyet gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Birlikte yapılabilecek sanatla ifade edilebilecek faaliyetlerde mümkün.

İkizler: Kariyeriniz ve toplum önündeki duruşunuz ile ilgili algıları açık ve duyarlı olarak hareket edebilirsiniz. Kendinizi toplum önünde daha duyarlı ifade etme ihtiyacınız olabilir. Daha hassas ve düşünceli algılanabilirsiniz bu zaman dilimi içerisinde. Yaratıcılık, sanat ve tasarım ile ilgili projeleriniz ile gündeme gelebilirsiniz.

Yengeç: Uzak yollar, akademik konular, yabancılarla ilişkiler konusunda daha sezgisel duygularla hareket edebilir, hassas olabilirsiniz. Sevgi ve bütünlük ifadeniz artabilir ve düşüncelerinize etki edebilir. Düşüncenizde sezgisel bağlantılar kurabilir ve uzak hedefleriniz ile ilgili vizyonlar görebilirsiniz.

Aslan: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha sezgisel olduğunuz bir zaman dilimi. Kaos ve kriz getirecek durumlar ortaya çıkarsa bu durumlara karşı dikkatsiz ve gevşek hareket etmek olumlu sonuç getirmeyebilir. Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha sezgisel ve anlayışlı hareket edebilirsiniz. Cinsel bakış açınızda karşı tarafı iyi algılayarak hareket etmek ön plana çıkabilir.

Başak: Ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha fedakar hareket edebilirsiniz. Anlayışlı, empati sahibi, adaptasyon yönü yüksek Eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek durumunuz olabilir. Bu özellikler ile uzlaşmaların yanı sıra zıtlaşma durumları da yaşayabilirsiniz. Normal kişiliğinizden farklı bir yapıda hissedebilirsiniz ve farklı bir perspektiften bakabilirsiniz bu zaman diliminde.

Terazi: Çalışma hayatınızda, eğer varsa yanınızda çalışanlar ya da evcil hayvanlar ile ilgili daha duyarlı ve fedakar yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Rutin işler ile uğraşırken daha sezgisel hareket edebilir ve adapte olabilir ya da çalıştığınız konular üzerinde yeni tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. Çalışma hayatınızda dikkatsizliğe ve dalgınlığa dikkat etmelisiniz. Eğer yorgunluk varsa dinlenmeniz önerilir. Bu zaman diliminde çalışma hayatınız ile ilgili dilekleriniz, beklentileriniz şekillenebilir.

Akrep: Aşk hayatınız ve kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha yaratıcı ve esnek olma ihtiyacı ile birlikte daha fazla duyarlılık ihtiyacı içine de girebilirsiniz. İfade ettiğiniz sevgide daha bütünsel ve anlayışlı olabilirsiniz. Romantizm duygunuz artabilir. Sanat, dans, tasarım ile ilgili hobilere ilginiz çekilebilir. Çocuklarınız var ise onlar ile bağlantılı gelişmeler olabilir. Sizi mutlu edecek faaliyetler ile ilgili bağlantılar kurabilirsiniz. Spora yönlenebilirsiniz.

Yay: Aile, ev ve içsel hayatınız ile ilgili daha anlayış ve fedakarlık ihtiyacınız olabilir. Daha sezgisel hisler ile dolabilir ve duyarlı bakış açısı ile hareket edebilirsiniz. Aile ile birlikte ya da ev içinde bazı faaliyetler yapmak mümkün olduğu gibi özelinizde kendinizle ilgilenmek yalnız hareket etmek, belki dinlenme ihtiyacı söz konusu olabilir.

Oğlak: Yakın çevreniz, yakın yollar, iletişim, eğitim, zihinsel işler, bağlantılarınız ile ilgili daha sezgisel yaklaşımlarınız olabilir. Sözlü ifadeleriniz daha sezgisel olabilir ve yakın çevrenizle ilgili daha duyarlılık ve hassasiyet kazanabilirsiniz. Zihninizde vizyonlarınız artabilir. Bu zaman diliminde çevrenizle ilgili dalgınlık konusunda dikkat etmenizi ve yine yazılı ve sözlü hususlarda daha uyanık olmanız gerektiğine dikkat çekerim.

Kova: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile ilgili beklentileriniz artabilir. Bir takım tasarımlar oluşturmak için uygun bir zaman olabilir. Gevşemek ve rahat hissetmek için harcamalarda bulunabilirsiniz. Sanat, sinema v.b. ile ilgili konulara para harcayabilirsiniz. Fedakarlık ve duyarlılıktan kaynaklı harcamalar da olabilir. Maddi konularda vizyonlarınız gelişebilir.

Balık: Kişisel duruşunuz, fiziksel durumunuz ve genel sağlığınız, bununla birlikte görünümünüz, imajınız ile ilgili daha fazla duyarlılık içinde olabilirsiniz. Daha fazla empati ve anlayışla hareket etme meyli, bütün ile bir olma ihtiyacı da ortaya çıkabilir. Girişimlerinizde daha duyarlı ve sezgisel hareket edebilirsiniz. Anneniz veya kadınlar ile ilgili konular daha çok ön plana gelebilir bu zaman diliminde ve yakınlık ile ilgili ihtiyaçlarınız da ön plana çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir