BAŞAK BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI VE BURÇLARA ETKİLERİ; ANALİZ ZAMANI

1 Eylül 2016 Güneş Tutulması

1 Eylül Perşembe günü saat 12:03’te Başak burcundaki Yeniay ile birlikte Ay düğümlerine 3 derece mesafede bir halkalı güneş tutulması gerçekleşecek.

Dünya haritasının üzerinde baktığımızda, Güneş tutulma hattı şu şekilde görülmekte;
güneş tutulma

Buna göre tutulmanın gözlem merkezleri Madagaskar ve Orta Afrika bölgesinden geçiyor.

Astrolojide güneş tutulması özellikle tutulmanın olduğu burç ve hayat alanında ortaya çıkan dikkat çekici gelişmeleri ifade eder. 

Şimdi bu tutulmadaki konumuz Başak burcu olduğu için öncelikle Başak burcundan anlatıp örnekler vererek başlamak istiyorum.

Evet, Başak burcunu nasıl bilirsiniz? Alanı ve yaşam içindeki ifadeleri itibarı ile çalışma alanları, hizmet sektörü, işlevselliğin ön plana çıktığı alanlar, makina sanayisi ile ilgili işler, kimya, parfümeri, ecza, ilaç sektörü, hastaneler, hastane çalışanları, estetik doktorları, mikro cerrahi alanı, askeri görevdekiler, teknoloji; ama özellikle mekanik ve robot teknolojisi ile ilgili konular, genel olarak somut verileri içeren bilimsel konular ve klasik olarak da her türlü düzenleme, tasnif etme gibi işlerin yanı sıra berberler, terzilik, hijyen, temizlik ve titizlik gerektiren işler sıralanabilir.

Kişilik olarak da Başak burcu insanları, mükemmeliyetçi, simetri yönelimli bir davranışa sahiptir. Robotik ve mekanik alanları temsil ettiği gibi, kendisi de böyle bir davranış şekline sahip olabilir. Fiziksel olarak da kusursuzluk göstergesidir. Tabi bu her Başak burcu kişisinde aynı şekilde olmayabilir. Çünkü aslında Astroloji deyince burçtan ziyade bütün bir haritayı ve arasındaki arketipsel geometriden bahsediyoruz. Astroloji bütün bir haritayı incelediği için, örneğin bir harita içinde Balık, İkizler ve Başak arası bir t-kare açı kalıbı varsa, birbiri ile çelişen durumlardan bahsedecektir. Kişinin Başak burcu yönü somut anlamda hayatı algılama ve hareket meyli olan bir yapıdayken ve mükemmeliyetçiyken, ikizler burcu tarafı daha havai ve yüzeysel olabilir ve bunlara karşın Balık tarafı da duygusal, sezgisel ve soyutlayarak hareket edebilir. O nedenle burçlardan bahsetsek de insanın bir karışım ve sentez olduğu akıldan çıkmamalıdır.

Bir örnek verelim. Mesela Michael Jackson bir Başak burcudur. Buna karşın Ay burcu da Balık’tır. Onun özellikle robotik danslar yaptığını, vücuduna tamamen hakim olduğunu ama aynı zamanda çok da esnek ve hassas bir yapıya sahip olduğunu söylemeye gerek var mı? Sanki iki zıttın birleşimi gibi ve bu astrolojik haritasında da görülmekte.

Michael Jackson bilindiği üzere uyku problemleri yaşaması ve estetik operasyonlarla da bir hayli gündeme gelmişti. Uyku ve estetik konusu da özellikle Başak ve Balık aksı ile ilgili konulardır.

michael jackson1

smooth crimanal

michael jackson clips

Devam edelim…

Başak burcu insanı eleştirel yapıda bir insandır. Düzenlemek, mükemmellik, dış görünüm de onun için çok önemlidir. Başak ve yükseleni başak olanlar özellikle elleri kolları, omuzları muntazam, düzgün ve uzun el , kol, parmak yapısına sahip olan insanlardır genellikle. Uzuvlara (eller, parmaklar) da önem verirler ve incelerler. Özellikle diş hijyeni onlar için çok önemlidir. Dişlerin beyaz olması mesela. Bir toprak grubu olarak şekiller konusunda fazlaca hassasiyetleri vardır ve yönetici gezegenleri Merkür’ün ifade ettiği sinir sitemleri de bu bakımdan hassasiyete meyillidir ve etraflarından çabuk etkilenirler. İyi bir analizci ve inceleyicidirler.

Bazen onların mükemmeliyetçi doğaları kendilerini fazla eleştirmelerine ve ikinci planda kalmalarına neden olur. Bir ikinci adam olarak çok faydalı dostlar da olabilirler. Dostluk demişken, Başak burçları bir dost olarak yanlış anlaşılmaya meyilli olabilirler. Dostlarına yaptıkları eleştiriler bazen yanlış anlaşılabilir. Tabi bu biraz da kişisel astrolojik harita ile ilgili bir konudur. Bazı kişiler bunu ifade ederken biraz kırıcı olabilirler bazıları da yapıcı hareket edebilirler. Yine de eleştirinin her türü diğer insanları zorlayabilir.

Başak burcu sağlık alanında faaliyetinden bahsetmiştik, yaşamımızda da özellikle sağlığımız ve işlevselliğimiz başak burcu ile ifade edilir. Vücudumuzda 2. Beynimiz olarak adlandırılan bağırsaklarımız da Başak burcu kontrolü altındadır. Aslında buradan da Başak burcunun hayattaki ifadesinin ne kadar analitik olduğu anlaşılmaktadır. Analitik düşünce dediğimizde mesela, karmaşık fikirleri parçalara ayırmak ve bir bütünü oluşturan parçalar ve aralarındaki ilişkileri dikkatli bir şekilde düşünmek durumunu anlıyoruz. Parçalara ayır (mikro işçilik) böl (ayıkla) işle (faydalı hale getir) … Bağırsağımızda oldukça analitik değil mi? Ve Başak burcu ile hem bağırsağımızın hem de analitik felsefenin bir bağlantısı var. İşte astroloji böyle bir şey. Hayata temsil ettiği konular kendini farklı farklı yerlerde gösterecektir. Hem bedenimizde hem de düşünce sistemlerinde ve oradan da hayata geçen daha büyük topluluklar, faaliyetler ve somut hale gelmiş kurumlar şeklinde.

Bir örnek daha verelim. Mesela Garbage solisti Manson bir Başak burcudur ve yükseleninin de Oğlak burcu olması ile yüzünde soğuk durağan bir ifadeye sahiptir. “World is not enough” adlı müzik klibinde görevli bir robotu canlandırıyordu. Sadece bu video klip değil bunun dışında da “Terminator: The Sarah Connor Chronicles” adlı dizide de T-1001 isimli yok edici bir robotu canlandırıyordu. Doğamızın mekanik tarafının yansımaları? Astroloji tesadüfleri pek sevmez diyelim.

robot

robot1

robot2

robot3

Şimdi gelelim konumuzun merkezine. Başak burcundaki yeniay ve tutulma. Gerçi şu bölüme kadar kafanızda başak ile ilgili şeyleri canlandırmaya çalıştım. Tutulma etkisi için ise özellikle astrolojik haritanızda başak burcu hangi yaşam alanınıza (eve) geliyorsa o alanda bir takım şeylerin tohumu atılacağını söylemeliyim. Yeni bir başlangıç için tohumlar diyebiliriz buna. Başak’taki tutulmanın da etkisi ile daha gerçekçi bir bakış yakalamak ve hayata biraz analizci ve eleştirel gözlerle bakmamız olası. Yine bir şeyler üretmek, faydalı şeyler ortaya koymak, işlevselliğe yönelmek, özellikle çalışma alanımızda daha üretici, verimli ve yaratıcı olmak mümkün olabilecektir.

tutulma harita 1 eylül 2016

Etki alanı olarak bu tutulmada özellikle akrep burcunun yükselmesi ve gökyüzündeki Mars – Satürn kavuşumu etkinliği, biraz zorlayıcı durumları gösterirken bu kavuşuma ve Başak konumuna zorlayıcı açılarla duran Neptün, biraz karışık belirsiz durumların da olabileceğini göstermekte. Dikkatli, analizci, kontrollü olmak böyle bir zamanda daha da önem kazanıyor ve zaten tutulma haritasında da bu alan çok vurgulu. Daha önceki yazımda da işaret ettiğim üzere Başak tarafındaki Jüpiter ve yine oradaki Kuzey Ay düğümün orada şimdi bir Yeniay olması aslında destekleyici durumları ve bilincin yükselmesini de gösteriyor. Özellikle bu dünya Astrolojisine göre hem organizasyonları hem de politika ile ilgili düzenlemeleri gösteriyor. Eğer Neptün’ün ifade ettiği karmaşa olasılıklarına dikkat edilir ve düzenlemelere ağırlık verilirse Türkiye açısından da bir şeylerin yoluna girebileceği şeklinde yorumlayabiliriz bu konumları. Tabi bilinçli olarak bir şeylerin görülmesi ve yapılması gerekiyor. Eğer iyi bir analiz, iyi bir özeleştiri, iyi bir düzenleme olursa (başak kaliteleri) yararlı sonuçlar üretilecektir. Bakalım bu zamanı nasıl değerlendireceğiz izleyip göreceğiz.

Kişisel bakımdan ise bazı çabalara rağmen elde olmayan durumlardan dolayı biraz dağınıklık yaşanılabilir gibi görülüyor. Şüphesiz sağlık ve çalışma alanları ile ilgili daha dikkat edilmesi ve bu alanlarda çıkacak bazı karmaşık durumlara da hazır olunmalı. Düzenleme şansları da açıkça görülüyor. Özellikle gökyüzü zamanlamasının gösterdiği, bir şeyleri toparlama, düzenleme, detayların farkına varma, kendine çeki düzen verme gibi fırsatların ve farkındalığın ortaya çıkacağı şeklinde.

Evet şimdi Yeni ay Tutulma haritasında dikkat çeken açısal görünümlere gelirsek, öncelikle Başak burcunda kavuşum durumundaki Ay ve Güneş’in, Yay burcundaki Mars-Satürn kavuşumuna kare ve Balık burcundaki Neptün’e de karşıt  durduğunu gözlemliyoruz. Yani bir T-Kare açı ile karşı karşıyayız. Bu açılanma özellikle değişken burçlar açısından bir kaos ve karışıklık durumu olabilir. Bu açı aynı zamanda oldukça dinamik bir açı ve içinde mücadele olmasının yanı sıra hayal gücünü ve idealleri de tırmandırabilen bir yapıya sahip. Ne var ki kare açılardan dolayı bakış açısının biraz daraldığı söylenebilir. Yani Neptün her ne kadar kolektif algıyı artırsa da T-Kare açının içindeki özellikle Mars ve haliyle kare açıların varlığı, bakış açısında benliği kuvvetlendirici bir etkiyi ortaya çıkarıyor ve da bakış açısının genişliğini biraz engelliyor haliyle. Yani daha kendine dönük etkiler içinde kalınabilinir bu zaman diliminde.

Özellikle değişken burçlar başta olmak üzere bu dönem bir taraftan disiplin gerektiren şeyler ile ilgilenilse de diğer taraftan kendinizi rahat bıraktığınız bir davranış ve anlayış şekline de bürünebilirsiniz. Mesela rekabet ve mücadele duygusu olabilir ama aynı zamanda gevşeklik ve rahatlık duygusu da. Öyle değişik bir zaman diliminden geçiyoruz.

Gerginliklere ve dalgınlıklara da özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bir şeylere sahip olmak isterken de zayıf kalacağımız durumların içine düşebiliriz. Ava giderken avlanmak gibi durumlar ortaya çıkabilir ya da dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma durumlarına da dikkat etmek gerekiyor.

Yani isteklerimizin ve arzularımızı biraz sınırlamalı ve sakinleşmeliyiz eğer zarar görmek istemiyorsak. Tabi bir takım dürtüleri ve hayalleri olumluya çevirebiliyorsak ne ala ama kontrol ve denge her zaman söylediğim gibi önemlidir. Çünkü nedir? Aşırılık kendini aşırılık ile dengeler. Özellikle böyle T-Kare gibi açılar varken dengeleri bozmak aşırılıklar yapmak favori olabilir. Tabi bazı anlar için normal dışı davranmak gerekir. İşte kare açılar, mars akresi böyle dinamik ani harekete geçen enerjileri de ifade ediyor. Örneğin ormandasınız bir ayı ile karşılaştınız e tabi orada son derece sabırsızca ağaca tırmanıp kaçmanız daha sağlıklıdır değil mi? Eğer ağaca balerin edası ile salınarak giderseniz o ağaca tırmanamadan ayı sizi kapabilir.

ayı

Satürn ile olan ters açılar ise özellikle otorite figürleri ile ilgili zorlayıcı durumları da ifade etmekte. Bu zaman diliminde sorumluluk alanlar, lider konumunda olanlar için de bir takım sınavlar ve zorlanmalar söz konusu olabilecek. Bir taraftan sorumluluk bir taraftan fedakarlık şeklinde iki açıdan da onları yorabilecek durumların içinde kalabilirler. Eğer zamanında hareket edilirse daha sonradan daha da zorlayacak durumların önüne geçme şansı olacaktır. Bu zaman diliminde sağlık ve dengemize daha da ihtimam göstermemiz gerekiyor.

Tutulma haritasında görülen T-Kare’nin, bir de onunla ilişki içinde olan, dengeleyen ve destekleyen bir üçgen açısı var Plüton gezegeni ile yaptığı. Bu da oldukça iyi bir açı. Bir şeyleri derin ve net bir şekilde görmek ve esnek bir biçimde kontrolü sağlamanızı sağlayacak destekleri getiriyor. Özellikle Güneş-Ay kavuşumuna göre 5. Evde duran Plüton somut bir yaratılıcılık ortaya çıkartmak bakımından destekleyici konumda bulunuyor. Yine benzer şekilde temel etkileri ifade edersek ev ve çalışma hayatında düzeni sağlamanız ve birilerinizden beklentilerinizde de aşırıya kaçmamanız bu dönem için önemli olacaktır.

Şimdi Başak burcundaki Ay’ın burçlara etkileri ile yazımı sonlandırıyorum. Görüşmek üzere..

Koç: Sağlık, genel bakım, rutin düzeninizle ilgili düzenlenme ihtiyacı içine girebilirsiniz. Çalışma hayatınızda kişisel performansınız temponuz artabilir.

Boğa: Aşk hayatınız, eğlence, spor, kendinizi ifade ve çocuklar ile ilgili konularda daha mantıklı hareket etme ve dikkatli olma yöneliminde olabilirsiniz.

İkizler: Aile , ev ve içsel konular ile ilgili konularda daha hassas etkileşim halinde olmak ile birlikte eleştirelliğiniz ve detaycılığınız ortaya çıkabilir.

Yengeç: Yakın çevre, kardeşler, iletişim ve zihinsel konularda daha dikkatli ve düzenli hisler ile hareket edebilirsiniz. Ticari işleriniz var ise daha uyanık harekette olduğunuz bir zaman dilimi.

Aslan: Maddi konular ile ilgili pratik yaklaşımlarda bulunabilirsiniz . Üretkenlik konusunda daha işlek, hareketli olmak meyliniz olabilir bu zaman diliminde.

Başak: Fiziksel imajınıza ve genel sağlığınıza daha dikkat edebilir, vücut ritminizi daha iyi dinleyebilirsiniz. Bununla beraber girişimlerinizde daha sağ duyu ve mantık ile hareket etme meylinde de olabilirsiniz.

Terazi: Kendi dünyanıza çekilmek ve bununla birlikte de bütün ile bağlantıya geçmek söz konusu. Tabi bu meditasyon hali için geçerli. Daha fedakar, daha hizmet gerektiren işlere çekilebilirsiniz. Beslenme konusunda dikkatli olmalısınız. Çalışma hayatınız ile ilgili hesap etmediğiniz gelişmeler olabilir.

Akrep: Arkadaşlarla ya da bir takım organizasyonlar içinde bulunabilirsiniz. Bu alanda daha dikkatli olmak ile birlikte eleştirel de hareket edebilirsiniz. Kendinizi arkadaşlarınızla kolektif bir çalışmanın içinde bulmanız muhtemel.

Yay: Kariyeriniz ve toplum önündeki pozisyonunuz ile ilgili analizlerde bulabilirsiniz. Daha işlek, dikkatli ve çalışkan olmanız muhtemel.

Oğlak: Uzak yollar, akademik ya da yabancılar ile ilgili konularda hareket ve çalışmalarınız olabilir. Bunların yanı sıra düşünce hayatınızda da analizler yapabilir, işleklik kazanabilirsiniz.

Kova: Ortak kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili konularda çalışmalar yapmanız muhtemel. Yine Ortakları/Eş’i de içine almak ile beraber detay ve analiz gerektiren durumlar, işler sizi biraz rahatsız edebilir.

Balık: Ortaklar/Eş ile ilgili konular ve bununla birlikte uzlaşı gerektiren durumlar ile ilgili daha dikkatli, pratik, sağduyulu olma durumunuz olabilir. Bu alanlarda tamamlanma ile birlikte zıtlık duygusu içine de girebilirsiniz. Genel sağlık, kendinize bakım konusunda yansıma almanız ve kendinizi dışarıdan görebilmek için iyi bir zaman dilimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir