26 Ağustos 2018 Balık Burcunda Dolunay ve Burcunuz; Hayaller ve Gerçekler Arasında Dostluk Kurmak

26 Ağustos 2018 Saat 14:56’da Balık burcunun 3. Derecesinde bir Dolunay gerçekleşecek. Dolunay haritasında Yay burcunun 13. derecesi yükseliyor ( =İstanbul, Ankara için 17. derece). Bu zamanlamada Aslan’daki Merkür’ün, Akrep’teki Jüpiter’e ve Terazi’deki Venüs’ün, Oğlak’taki Plüton’a yaklaşan açı şeklindeki kare/sert görünümleri, Boğa’daki Uranüs ve Oğlak’taki Satürn’ün, Başak burcundaki Güneş’e Üçgen / 120 derecelik açı yaparken, Balık burcundaki Ay’a da Yarım Üçgen / 60 derecelik açı yaparak oluşturduğu Uçurtma Açı Kalıbı dikkat ediyor. Ay Balık konumu Uçurtma Açı kalıbının Apex’ini yani Boğa, Başak,Oğlak arasında oluşan bu Büyük Toprak Üçgen açısının enerjisinin çıkış noktasını ifade ediyor. Ay’a doğru olan yarım üçgen açılar da destekleri ve fırsatları gösteriyor. Burada Toprak elementi gerçekçi, ayağını yere sağlam basan, maddiyatı hesap eden, mantık kısmını ifade eden, somutlaştırıcı bölümken Ay da bir şekilde maddi metabolizmamız ve ondan gelen hislerimizi ifade ediyor. Bu Dolunay’dan özellikle değişken burçların İkizler, Başak, Yay, Balık burçlarının 3. günü civarı doğumlular (-+1 gün) etkileniyorlar.   

Ay sağlık ile yakından ilgilidir. Ay Balık burcundayken sanat yeteneği, ilham, yakınlık ve arkadaşlık kurma, başkalarına fedakarlık yapma ve hizmet yönleri gelişkindir fakat bir doğum haritası görünümü ise bu her zaman danışmanlıklarımda da söylerim ki beslenme ile ilgili olan seçiciliğe daha çok dikkat etmek gerekir. Balık hayallerle ilgili bir burçtu. Ruhsallık, süptillik, kendini bırakma, teslim etme, gevşetme davranışları ve halleri ile ilgilidir. Burada karşısındaki Başak gerçekçi, analizci, eleştirel yönleri ifade eder ve yine temizlik, hijyen, diyet, sağlıklı beslenme, genel sağlık konuları ile yakından ilgilidir. Hayatımızın daha robotik, hesaplı ve mükemmeliyetçi kısımları ile ilgilidir. İşte bu noktada bu Dolunay’da Uçurtma görünümünün içindeki Başak- Balık karşıtlığında daha da çok şey anlatıyor. 

Balık Dolunayının Etkileri

Balık – Başak aksının değişken toprak ve su grubu etkilerini karşı karşıya getiren durumu, uçurtma açının desteği ile de şartlara uyumluluğu ve adaptasyonu getiriyor. İş ve hizmet alanları, sağlık, diyet, besin takviyesi, vitamin, kimya, ecza, uyku düzeni, evcil hayvanlar, çalışma arkadaşları ile ilgili konular ön plana çıkıyor.

Balık fazlaca duygulanımlarla ilgili olabilir. Bu zaman diliminde hassasiyetlere de dikkat etmek gerekir. Fakat ne var ki fazlaca toprak desteği bu hassasiyet konusunu tolere edebilecek bir zamanlamayı da gösteriyor. Uçurtma açı kalıbı ile Balığın imajinasyon kabiliyeti, rüyaları, şekil değiştirmesi ve Başak burcunun gerçekçiliği, nesnelciliği ve somut çizgileri arasında dengeler kuruluyor. Hayat da öyle değil midir zaten? Hayaller ile gerçeklerin birbirine karışabildiği bir yerdir. Ayrıca Dolunay yükseleni de Ateş elementi Yay burcunda olduğu için girişimcilik, deneyimlemek, gezginlik, keşifler, macera, uzak yollar, yolculuklar, eğitim, metafizik, doktrinler ve ideolojiler ile ilgili konular da ön planda. Öyle ki Hem Yay yöneticisi Jüpiter Akrep konumu hem de Balık yöneticisi Neptün’ün Balık konumu arasında da üçgen açı devam ediyor ve bunların orta noktasına yakın bir yerde de Plüton Oğlak konumu var. Yani yine benzer şekilde hayaller ve gerçekler arasında dengelerin kurulduğu bir dönem olduğunu görüyoruz. Böylece hayalini kurduğunuz şeyler ile ilgili adımlarınızı dikkatli mantıklı atarsanız iyi ilerlemeler kaydedeceğiniz bir zaman dilimi de diyebiliriz. Tabi en başta haritasında Boğa, Başak, Oğlak burçları olanlar bu konumdan daha iyi etkileniyorlar. Onlar doğuştan gerçekçi, nesnel alanda sürekli çalışma yapan burçlar. Bu haritada da su ve toprak uyumlu elementlerinin dayanışmasını görüyoruz. Tabi bu Dolunay haritası ile de sezgiler, imajinasyonlar da destek olarak işin içinde. Konu farkındalıksa eğer ilhamlar en önemlisi olabilir.

Yine Toprak elementleri burçlar ile iş yükünün ifade olunduğu düşünülürse Apex konumundaki Balık bir taraftan bu zamanlamada kendini gevşetici, dinlendirici faaliyetlere yönelmeyi de ifade edecektir. 

Merkür Retro’dan Döndü

Merkür Aslan burcunda yaptığı retro /geri hareketinden tekrar direkt hareketine döndü. Bu iyi bir haber fakat gökyüzünde bir çok retro gezegen var. Şu an Plüton, Neptün, Uranüs, Satürn ve Mars halen retrolar. Bu durum bir takım belirsizliklerin devam etmesi hali demektir. Evet, Merkür retro ile beklediğiniz bir takım haberlere yaklaştınız, bunlar gelebilir fakat özellikle ilerleyişler ve yön bakımından da tam bir şeylerin yerine oturması için Mars direkt hareketine dönüşünü (28 Ağustos Saat 17:05 durağandan tam çıkış zamanı) bekleme durumu olabilir. Bu süreçte pek çok Retro / geri hareket yorumu okumuşsunuzdur. Ben de Retrolar ve mevcut tutulma süreci ile ilgili birkaç şey söyleyip öyle devam etmek istiyorum. 

Gezegenlerin retrogradelerini / geri hareketlerini hazmetme mekanizması gibi düşünün. Geçmişi tam hazmederseniz geleceğe daha sağlam adım atarsınız. Dolayısıyla retroda eylemden kaçmak iyi bir davranış değildir. Örneğin Merkür retrosu ve hele ki Aslan burcundayken. Aslan her türlü açık yüzleşme ile ilgilidir. Şimdi bu açık yüzleşmeler geçmiş ile ilgili oluyor ve Aslan yöneticisi olan Güneş bilinç demek olduğu için geçmiş ile ilgili toparlamalar ve farkındalık bakımından favori.

İyi bir retro döneminin ardından artık iyi kararlar alma dönemine geçersiniz. Tabi bu arada retrolarda bir şeyler yapacaksınız deneyimleyeceksiniz ki bu gerçekleşecek. Yani çok kaçınan insanlar görüyoruz ki bu gelişim ve farkındalık bakımından iyi değildir. Hayatı yaşayın. Gezegen sert görünümleri, retrograde hareketler vs öcü değildir. Her şey sizin farkındalık geliştirmeniz için var. Hani nasıl derler çocuk düşecek kalkacak öyle yürümeyi koşmayı öğrenecek deneyim kazanacak aynen ruhsal gelişim ya da farkındalık geliştirmek açısından diyelim bu böyledir. Bir yerim uff olmasın derseniz hiç bir gelişim kaydedemezsiniz. O şekilde yaklaşanlar var. Bu doğru bir yaklaşım değil. Korku gelişime aykırıdır. Hele ki Aslan burcunda ise konu. Aslan yüzleşmek demektir. Ayrıca en son Aslanda bir Güneş Tutulması yaşadık onun da etkileri uzun vadeye yayılacaktır ve tutulma haritaaında Akrep yükselirken aynı zamanda Jüpiter Akrep konumu da yükseliyordu. Yani kendinizi daha çok tanımanız ve ne istediğinizi netleştirmeniz için, tutkularınızla, arzularınızla, kendinizle yüzleşmek için favori bir dönem olabilir.

İlişkiler, Kısmetler

Merkür’ün Jüpiter ile kare açısı altında öğrenmeye daha hevesli bir zaman dilimi olabilir. Bağlantılarla ve çevrenizle ilgili destek ve büyümeler için iyi bir zamanlama olabilir. Anlaşmalarda ve sözleşmelerde dikkat dağınıklıklarına dikkat etmek gerekir. Zihnin birçok konu ile aynı anda ilgilenmek durumunda olduğu bir zaman olabilir. Yolculuk ve diyaloglar artabilir. Fikir, ideolojiler ve sözlerle ilgili abartılara dikkat etmelidir. 

Venüs – Plüton açısında ise İlişkilerde tutku önem kazanıyor. Derinlemesine ve keskin bir ilişkiye çekilebileceğiniz bir zaman olabilir. Özellikle Aslan Güneş Tutulmasında Akrep burcu Jüpiter ile birlikte yükseldiği için Akrep yöneticisi Plüton’un etkileşimleri bu devam eden süreçte de daha çok önem kazanmakta. Tutkulu ilişkiler Kasım ayına kadar Jüpiter Akrep’te ilerlediği sürece daha çok desteklendiği bir zaman içinde olacak.

Venüs bu süreçte yine Terazi burcunda ilerliyor ve sizin sosyal kültürünüzü artırmak, sosyal anlamda yeni şeyler öğretmek ve ilişkiler konusunda iyi bir öğretici konumunda. 

Kova’dan sonra Oğlak burcunda gerileyen Mars’ın ise ilerlemesine az kaldı. 28’inde ilerleme hareketine geçmiş olacak Oğlak burcundayken. Bu süreçte yaşamınızın düzeni ile ilgili taşlar daha çok yerine oturacaktır. İlerleyişiniz konusundaki bir takım belirsizlikler varsa bunların artık netleşmesi söz konusu olacaktır. Arzularınız da daha hevesli hale dönecektir ve daha girişken olduğunuz bir zaman dilimi tekrar önünüzde olacak. Mars Kova’ya geçtiğinde ise tekrar sosyal ilişkiler ile ilgili gelişmeler, grup çalışmaları, birlikte hareket etmeler mümkün. Fakat Güney Düğümün üzerinden geçecek Mars Kova yine bir zorlanma işaretini gösteriyor grup çalışmaları ve birlikte hareket etmeler bakımından. Geçmiş ile ilgili ve karmik bir takım durumlar da söz konusu ve şimdi son bir kez Güney Düğüm üzerinden geçerken bununla ilgili şeyler de ortaya çıkabilir. 

Türkiye Astrolojik Haritası

Türkiye Astrolojik Haritasında Balık burcu 9. Eve gelmekte ve bu uzak yolculuklar, uzaktaki kişiler, akademik konular, metafizik, yüksek öğrenim, felsefe, yurt dışı, yabancılar, hukuk, adalet, düşünce dünyası gibi konuları daha çok  gündeme getirecek. Karşısındaki Başak burcu konumu da kısa yolculuklar, temel eğitim, çevre ilişkileri, yakın kişiler, akrabalar, kardeşler, kardeş gibi kişiler ve trafik yolculuklar alanı ile ilgili olacaktır. 

Malum Bayram ve Tatil zamanı olarak da trafik, yolculuklar ve uzak yerleri görmek konularının da ön planda olması söz konusu. Türkiye’nin bu alanlarında hareketlenmeler ve özellikle uluslararası ilişkiler alanında bu Ay’ın ve Balık burcunun geldiği alan aynı zamanda uçurtmanın Apex’i yani enerji u alanda kendini dışa vuruyor ve bu din, hukuk, ideoloji, eğitim konularında yurt dışı bağlantılı ve hassasiyet kazanmış durumlar daha çok vurgu yapabilir. Bu dönem dış ilişkilerde de hassasiyet ve anlayış teması ya da bu alanda ilişkilerde feda olunan bazı durumlar görülüyor.    

Tekrar Mars Oğlak konumuna dönen Mars kısa bir süre sonra buradan ayrılacak ve Tekrar Kova’ya dönecek. Oğlak da Kova da Türkiye Astrolojik haritasının yükseleni olan Yengeç burcuna göre biraz zorlayıcı ve müttefikler ile ilgili kouları ifade ediyor. Aynı zamanda Yengeç halkı temsil ettiği için Oğğlak konumu ve burada bulunan üçşlü gezegen dizilimi (Stelyum) yine halkın zorlandığını ve baskı altında olduğunu gösteriyor. Oğlak sistem, düzen, kontrol, baskı, ekonomi, otoriteler ile ilişkili bir burçtur. Türkiye’nin son döneminde de hem sistem ve düzen değişimi hem de ekonomik bakımdan değişken durumlar geçirdiğini gördük. Şimdi önümüzdeki dönemde Mars Kova konumu ile özellikle güney düğüm üzerinden geçerken insan ilişkileri, farklılıkları kabul, anlayış, hümanizm konusu tekrar önem kazanacaktır. 

Yazımı Balık burcundaki Dolunay’ın burcunuza Güneş ve Ay konumundan etki alanları ile tamamlıyorum. Görüşmek üzere diyor, iyi bayramlar diliyorum…

Danışmanlık, iletişim ve sorularınız için astrologburakustun@gmail.com’a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

ISAR CAP Danışman Astrolog
            Burak Üstün

Balık burcundaki Dolunay burcunuzu hangi alanda etkileyecek? (Güneş (öz burcunuz) ve yükselen burcunuz olarak okuyabilirsiniz):

Koç: Ay konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Boğa: Ay konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

İkizler: Ay konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Ay karşısındaki Güneş konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Yengeç: Ay konumu: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim alanı, inançlar, düşünceler, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzaklarla ilişkiler.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Aslan: Ay konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.

Başak: Ay konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Terazi: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Akrep: Ay konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Yay: Ay konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Oğlak: Ay konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.

Kova: Ay konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

Balık: Ay konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Ay’ın karşısındaki Güneş konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir