YAZ SAATLERİ TABLOSU


Yaz saati uygulaması herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesi şeklinde ifade edilir. Bu uygulamada genel olarak saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınmaktadır. Sürekli yaz saati uygulaması şeklinde de uygulanabilmektedir.

Yükselen burcunuzun doğru hesap edilebilmesi için yaz saatleri tablosunun kullanılması gerekmektedir. Bilgisayar programlarında eksiklikler ve hatalar olabilir.

GMT (Greenwich Mean Time), dünyanın başlangıç meridyeni üzerindeki ortalama güneş zamanı anlamına gelir. GMT, Britanya Adalarında kabul edilen standart ve resmi zaman dilimidir. GMT adı ise Londra’nın güneydoğusunda yer almakta olan Greenwich banliyösünden gelmektedir. Burada yer alan rasathane üzerindeki meridyen başlangıç meridyeni yani sıfır meridyeni olarak kabul edilmektedir.

GMT sıfır meridyenidir ve saatlerin ayarlanması açısından çok önemlidir. Tüm dünyada bir saat karmaşasının oluşmaması için her meridyenin arasında 4 dakika bırakma kuralı vardır. Bunun sonucunda da dünyayı çeşitli ve farklı zaman dilimlerine bölünmüştür. GMT hep sıfır olan ve Londra merkezli olarak hesaplanan saat sistemi olarak da düşünülebilir. Londra’dan doğu yönüne doğru gittikçe saatler GMT +1 ve GMT +2 şeklinde devam eder. Tam tersi yani Londra sıfırından Batı yönüne doğru gidildiğindeyse GMT -1 ve GMT -2 şeklinde devam edilir.

Türkiye’nin kullandığı GMT +2 ifadesi Londra ile aramızdaki saat farkının 2 olduğunu ifade eder. Yani Türkiye’de saat 12.00 iken Londra’da saat 10.00’ı gösteriyor.  GMT’yi kullanıyor olmamızın nedeni ise tamamıyla ülkemizin dünya üzerindeki yer almış olduğu konumdur. Bizimle aynı sıra üzerinde yer alan diğer bölgeler de aynı şekilde GMT +2 saat dilimini kullanmaktadır. Yaz saati uygulaması yapılan zamanlar ise bu fark +3 ya da +4’e çıkabilir ve buna göre saat düşülmesi gerekir. Hazırladığım tablonun sağ tarafında hesaplama yapılırken kullanılması gereken rakam yer almaktadır. 

Tabloyu görmek için ekranı aşağı doğru kaydırın.