4-23 Aralık Yay Burcunda Merkür Retrosu: Tekrar Öğrenme

4 – 23 Aralık (2 Aralık sabah 10:35 yavaşlama (slow) ve 23 Aralık sabah 4:51 direct hareket başlangıcı) Merkür Yay Retrograde hareketi (Gerileme görüntüsü) 29 derece yaydan başlayıp 13 derece Yay’a gerileyene kadar devam edecek. Özellikle geçmişe dair tamamlamanız gereken yolculukları, bağlantıları, görüşmeleri, zihinsel çalışmaları, gözden kaçırdığınız şeyleri getirecektir. İçsel ve dışsal olabilir.

Merkür Retro zamanını bağlantılar, yolculuklar açısından panik ile karşılamaya gerek yoktur. Problemler ile engeller ile yüzleşeceğiz ki orada Merkür Retro bize bir şey öğretecek. Özellikle kişisel doğum haritanızın gidişatı ve yaşamınızda önünüze gelmiş ve halletmeniz gereken şeyler varsa ilerlemek durumundasınızdır. Hayatta her zaman hatalar oluyor. Yani Merkür retro olmasa da teknolojik sıkıntı, dalgınlık, kaza vs olmaktadır. Zaten doğum haritalarımızdaki durumlar bunu daha çok getirmektedir. Gerekli olan şey bilinç ve dikkattir. Sorunsuz, sıkıntısız bir hayat yoktur. Ne kadar aksilik ile yüzleşirseniz o kadar aksilik çözebilme kabiliyetiniz artacaktır ki hayat içinde eylemsel insanlar sürekli bunlarla yüz yüze gelmektedirler. Yani çekinik ve endişeli olanlar bunu paniğe çevirmemeli ve hayatın bu durumu ile yüzleşip üzerine gitmeliler. Burada psikolojik ve yüzleşilmesi gereken bir durum da var. Kaçarak, saklanarak, yüzleşmeyerek, sorunlar le barışık olmayarak yaşamak biiz olgunlaşmaktan ve güçlü olmaktan alıkoyar.

Sürece bakarsak, Güneş’in de Yay burcunda olduğu bu süreçte Merkür’ün de Yay’a gelmesi ile bir takım söz abartıları, büyütmeleri, boşboğazlıklar olabilir. Küçük şeyler büyütülebilir, büyük şeyler küçük görülebilir, Dİyalog, konuşmalar, araştırmalar, merak artabilir. Bunların da tabi Retro sürecinden dolayı geçmişe dönük olabileceğini belirtelim. Yay yöneticisi Jüpiter Akrep burcunda olduğu için derinlemesine durumlar söz konusu olacaktır. Mesela sözle çam devriliyorsa burada daha kökünden bunu yapmak söz konusu olabilir bu dönem. Yani hem large / geniş hem de keskin sözler sarf edebilmek söz konusu.. Tabi doğum haritalarında böyle olanlar bunu daha doğal bir şekilde temelden yaparlarken, dönem / süreç etkisi ile bunu yapanlarda da artış olabilir. Hayat ne getiriyorsa ve bizi nasıl etkiliyorsa buna göre bir etki tepki sistemi var ve bizi etkilemekte.

Retro’ya gelirsek, her türlü retro, hayatın içinde yüzleşmeniz gereken eski bağlantılar, tekrarlanması gereken okunması gereken dersler ile alakalıdır. Böylece eksikler tamamlanıp giderilir. Eğitim, öğretim, yurtdışı, inançlar, yaşam felsefeniz, yolculukla ilgili konularınız ön planda olacaktır. Eğer eskiyi ve eksiği tamamlamadan ilerlemeye çalışırsanız işte o zaman Merkür Retro size daha çok güçlük çıkartabilir.

Merkür retro zamanı içinde oluşan anlaşmazlıklar ise karşılıklı aranmalıdır. Hoca ve öğrenci, şöför ve yolcu gibi. Dediğim gibi yeniye gidiyorsanız sıkıntılara, gecikmelere, aksiliklere daha çok hazırlıklı olun. Çünkü bir tarafınız sizi geçmişe ve eksik işe çekebilir. Aksaklıklar geçmiş bağlantılarınız ile ilgili halletmediğiniz şeyleri/karmaları da düşündürmeli size. Bu zaman içinde genel olarak teknik aksaklıklar, gecikmeler, odaklanmanızı dağıtacak şeyler olabilir. Doğum haritanız üzerinde denk geldiği alana ekstra dikkat gerekecektir.

Yay burcundaki Merkür özellikle içsel ve düşün dünyanızı etkileyebilir. Fakat tabi eğer bu dikkat etmeniz, odaklanmanız gereken yerlerde, teknik konularda geniş / dalgın hareket ettirirse o zaman zarar oluşacaktır. Her türlü yazılı sözlü konuya, söz iletimine daha çok dikkat edin. Özellikle yazarlık, teknik işler, öğretmenlik – öğrencilik, yolculuk, basın-yayın, eğitim, evrak ile ilgili işlerle iştigal edenler daha çok dikkat etmeli.

Yay burcundaki Merkür Retro’su burçları hangi alandan etkileyecek? (Güneş (öz burcunuz) ve yükselen burcunuz olarak okuyabilirsiniz):

Koç: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim alanı, inançlar, düşünceler, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzaklarla ilişkiler

Boğa: Ortak gelir-borç, başkalarından gelenler, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi

İkizler: Ortaklaşa işler, anlaşmalar, anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar.

Yengeç: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Aslan: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa

Başak: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Terazi: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

Akrep: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.

Yay: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Oğlak: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Kova: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Balık: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir