YENİAY ETKİLERİ İLE BİRLİKTE KOVA BURCUNDAKİ AY’IN BURÇLARA ETKİLERİ VE AÇILARI


İlginç bir zamanlama ile karşı karşıyayız. Kova burcunda bir yeni ay gerçekleşecek. Yeniay, Ay ve Güneş’in kavuşumunu ifade eder. Bu kavuşum Kova burcunun son derecelerinde Ay ve Güneş’in gözlenmesinin ardından Balık burcunun ilk derecelerinde de gözleniyor. Yani bu yeni ay tam kova burcunun son derecelerinde gerçekleşiyor ve oradan aldığı başlangıç ve sonlanma ifadesini Balık burcuna da taşıyor. Balık burcunun da son burç ve burç kolektif ile bütünleşme, bütün ile bir olma, benliğin sonlanması, karşılıksız hizmet ve fedakarlık temaları olduğunu ve diğer taraftan alan olarak daha kontrol dışı etkilerin gerçekleşebileceği bir alan olduğunu da ifade edelim.

Yeniay’lar yeni filizlenen şeyleri yani başlangıçları gösterirler. Yeni şeylerin filizlerini ekebilir, ilgili tema ile ilgili şeylere start verebilirsiniz hayatınızda. Burçların ise 29 derecesi bir sonlanma ve tamamlanma göstergesidir. Diğer burca geçiş ile birlikte yeni bir tema başlar. Kavuşum enerjisi olarak ifade edersek Eril ve Dişil fonksiyonların bir arada olması, birbirine etki etmesi Güneş’in Ay’ı kuvvetlendirmesi, Ay’ın ise Güneş’e hassasiyet katması şeklinde ifade edebiliriz. İçi dışı bir olmak denilen bir enerjiden bahsediyoruz. Bir kaç şekilde sembolik olarak bunu ifade edersek; Ego ve hissiyat bir arada olacak, En temel eril fonksiyonlar ile dişil fonksiyonlar bir arada olacak, Baba arketipi ile Anne arketipi bir arada olacak. Amaçlar ve güvence ihtiyacı bir arada olacak.

Şimdi daha önceki yazılarımda olduğu gibi Kova burcundan genel olarak bahsedeceğim ve bu bahis sırasında da Yeniay’ın getireceği temaları da kavramış olacağız.

Kova burcu gelecek ile ilgisi olan reformist bir burçtur. Teknoloji ile ilgili konular Kova burcu ile ilişkilendirilir. Aklı gelecekte olan, son derece hızlı hareket edebilen, birçok bağlantılar kurabilen -ki İnternet dediğimiz kavram da Kova burcu ile yakından ilgilidir onu da hemen belirtelim-, arkadaş grupları ile bir arada hareket eden, birey olmaya, özgür ifadeye önem veren ve bunun içinde sonuna kadar tavır koyabilecek bir burçtur. Birtakım grupların toplanması bir arada reform ve yenilik isteğinde olması, bazı şeylere isyan etmesi hep kova burcunun ana temaları ile ilgilidir.

Herkes bireydir. Birey olmalıdır. Birey olmak için gerekirse bir arada bunu müdafaa etmelidir. Evet bütün bu görüşler gelişkin bir Kova burcunun anlayışıdır. Teknoloji ile ilgilidir ve bir çok icat ve buluşlar yapan, yine bilim ile gelecek ile ilgili olan bu burçtur.

Bağımsızlık onun için çok önemlidir. Bağımsız hareket etmeli bağsız olmalıdır. Duygular pek onun yapısına göre değildir. İlişki kurma şekli duygusaldan çok zihinseldir. Hal böyle olunca da dostluk bağlamında bağlantılar önem kazanmaktadır. Evet, oldukça zihinseldir ve sabit bir burç olduğu içinde fikirleri pek değişir nitelikte değildir. Yine de egosu kuvvetli Aslan burcunun karşısındaki bir burç olarak bireysel yaratıcılıktan ziyade, kolektif yaratıcılık yönelimiyle hareket etme meyli vardır ve her türlü farklı insanla diyalog kurma, çok farklı insanlarla, gruplarla bir araya gelebilmek kabiliyeti gelişkindir. Bir özelliği yine sıçrayıcı olmaktır. Yani çok başarılı olsa da bir işte, bir yerde uzun süre durmakta zorlanır. Elektrikli etkilere sahiptir. Onun için heyecan çok önemlidir. Evet buradan da anlaşılacağı üzere ekstreme, adrenalin sporları ile ilgili birçok kişi kova burcu özelliklerini taşır astrolojik haritalarında.

Olumsuz halinde ifade edersek eğer duygulardan çok kopuyorsa, çok isyankar oluyorsa, sürekli sıçrama yapma ve değişiklik arayışında ise durumu zorlaşacaktır. Marjinal davranışlar artabilir ve toplum ile uyumu da gitgide azalabilir.

Peki Kova burcundaki Ay nasıl etki eder?

Kova burcu Ay için pek de uyumlu bir yerleşim değildir. Ay Annelik ile ilgilidir ve dişil etkileri ifade eder. Temel metabolizmamız, huylarımız, otomatik hareketlerimiz, bilinçaltı ile ilgilidir. Kova burcundaki bir Ay tam olarak yakınlıktan pek hoşlanmayacaktır. Ona göre her zaman insanın özeli özel olmalıdır. Hissiyatı nasıl istiyorsa ona göre özgürce hareket etmelidir. Tabi yine bu etkileşim haritanın diğer unsurları ile sentez yaparak değerlendirmelidir. Örneğin Güneş’i Akrep burcundaki biri kendi haritasında sahip olduğu Kova’daki Ay’a 90 derecelik bir açılanma içindeyse durum haliyle değişecektir. Ya da Kolektif bir gezegen açı yapıyorsa sentez, değişiklik kaçınılmaz olacaktır. Devam edelim; Herkes ile kolayca temas kurabilir. Bu yerleşim çok kolay arkadaş, dost olmayı getirecektir ve kişinin çevresini geliştirecek, onu sosyal yapacaktır. Rahat, sürpriz hareketler, oldukça etkileyici bir karizma verebilir bu etkileşim. Örnek vermek gerekirse Aktör Bruce Willis, Pop müzik sanatçısı Tarkan ya da meşhur Bond kızı Ursula Andress yine Ay’ı kova burcunda olan ünlülerdendir. Ortama elektrik, heyecan katan, farklı kişiliklerdir. Ayrıca yine bir detay olarak Ay’ın manyetizma ve yakınlık ile olduğunu ve birçok Ay Kova’nın da oldukça etkileyici göz ve bakışları olabileceğini belirtelim.

Kova burcundaki Ay’ın burçlara etkileri nasıl olacak? (Güneş ve Yükselen burç olarak okuyabilirsiniz.)

Koç: Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili faaliyetler gündeme gelebilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak, reformist ve yenilikçi hareket etmek mümkün. Gelecek ile ilgili orijinal düşüncelerle hareket edebilir, planlar yapabilirsiniz. Arkadaş grubu içinde farklı spontane gelişmeler olabilir. Pozitif etkileşimlerin yanı sıra isyankar davranışlara karşı dikkatli olun.

Boğa: Kariyeriniz ve toplum önündeki duruşunuz ile ilgili bağımsız ve birey olarak hareket edebilirsiniz. Kendinizi toplum önünde daha özgür ifade etme ihtiyacınız olabilir. Daha orijinal ve farklı algılanabilirsiniz bu zaman dilimi içerisinde. Farklı projeleriniz ile gündeme gelebilirsiniz.

İkizler: Uzak yollar, akademik konular, yabancılarla ilişkiler konusunda daha özgür duygularla hareket edebilir, farklı olabilirsiniz. Bağımsızlık ve bireysellik ifadeniz artabilir ve düşüncelerinize etki edebilir. Düşüncenizde farklı bağlantılar kurabilir ve gelecek ile ilgili projeler geliştirebilirsiniz.

Yengeç: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha çok bağlantılar kurabilirsiniz. Kaos ve kriz getirecek durumlar ortaya çıkarsa bu durumlara karşı isyankar ya da marjinal bakış açısı ile tepki vermek olumlu sonuç getirmeyebilir. Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha özgür ve bağsız hareket edebilirsiniz. Cinsel bakış açınızda birey olarak hareket etmek ön plana çıkabilir.

Aslan: Ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha bağımsız hareket edebilirsiniz. Özgür, farklı, orijinal hareket eden Eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek durumunuz olabilir. Bu özellikler ile uzlaşmaların yanı sıra zıtlaşma durumları da yaşayabilirsiniz. Normal kişiliğinizden farklı bir yapıda hissedebilirsiniz ve farklı bir perspektiften bakabilirsiniz bu zaman diliminde.

Başak: Çalışma hayatınızda, eğer varsa yanınızda çalışanlar ile ilgili farklı yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Rutin işler ile uğraşırken daha özgür, kendinize has çalışabilir ve farklı icatlar, buluşlar ortaya koyabilirsiniz. Çalışma hayatınızda isyankarlık temasına karşı dikkatli olmalısınız.

Terazi: Aşk hayatınız ve kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha özgür olma ihtiyacı ile birlikte bağlantı kurma hissiyatı içinde de olabilirsiniz. Aşk hayatınızda zihinsellik, geleceğe dair umutlar, orijinallik ihtiyacı olabilir. Kendinizi daha fazla birey olarak ifade edebilirsiniz. Farklı hobiler ve sportif faaliyetlere ilginiz çekilebilir. Çocuklarınız var ise onlar ile bağlantılı gelişmeler ile ilgilenebilirsiniz. Sizi mutlu edecek faaliyetler ile ilgili bağlantılar kurabilirsiniz.

Akrep: Aile, ev ve içsel hayatınız ile ilgili daha özgür ve birey olarak hareket etme ihtiyacınız olabilir. Geçmiş ile ilgili doneler ile geleceğe dair umutlarınız arasında bağlantılar kurabilirsiniz. Daha bağımsız hisler ile dolabilir ve farklı bakış açıları geliştirebilirsiniz. Aile ile birlikte bazı faaliyetler yapmak mümkün olduğu gibi özelinizde kendinizle ilgilenmek ve yalnız hareket etmek de söz konusu olabilir.

Yay: Yakın çevreniz, yakın yollar, iletişim, eğitim, zihinsel işler, bağlantılarınız ile ilgili daha farklı yaklaşımlarınız olabilir. Sözlü ifadeleriniz daha orijinal olabilir ve kendi bireyliğinizi ifade etmenizi destekler bu zaman dilimi. Uzaklar ile bağlantılar kurmanız söz konusu olabilir. Teknoloji ile ilgili ticaretler söz konusu olabilir. Çevrenizde olan biten ile ilgili zihinsel olarak sezgileriniz artabilir ve geleceğe dair görülerde bulunabilirsiniz.

Oğlak: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile ilgili daha orjinal hisler ile hareket edebilirsiniz. Bir takım icatları somutlaştırmak için uygun bir zaman dilimi olabilir. Özgürlük ve bireysel olma adına harcamalarda bulunabilirsiniz. Teknolojiye para harcayabilirsiniz. Dostlarınızda bir araya yapılan harcamalar da söz konusu. Maddi konularda geleceğe dair planlar geliştirebilirsiniz.

Kova: Kişisel duruşunuz, görünümünüz, imajınız ile ilgili farklılık ihtiyacı içine girebilirsiniz. Daha fazla özgür hareket etme meyli, birey olma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Girişimlerinizde daha farklı ve spontane hareket edebilirsiniz. . Anneniz veya kadınlar ile ilgili konular daha ön plana gelebilir bu zaman diliminde.

Balık: Bütün ile bir olmanız daha orijinal duygular ile bunu yapmanız söz konusu. Kolektif bilinçaltı ile geleceğe dair bağlantıları içine alan bağlar kurmanız mümkün. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar ile ilgili kolektif ve arkadaşlar ile birlikte hareket etmek organizasyonlarda bulunmak da söz konusu olabilir. Çok kopuk hisler ile hareket etmemeye, bağlantılarınızı koparmamaya dikkat edin. Elde olmadan kontrol dışı gelişebilecek şartların da gelişebileceğini söyleyeyim bu zaman diliminde.

Kova burcundaki Ay’ın dikkat çeken açıları

18.02.2015, saat 00:29 da Ay, Koç burcundaki Uranüs ile sextile dediğimiz uyumlu açılanmayı kuracak. Hava ve Ateş etkileri bir araya geliyor. Daha özgür, orijinal ve cesur, başlatıcı enerjiler dengeli şekilde birbirine etkide olacak. Sosyal ağlarda kurulacak bağlantılar, teknoloji ile ilgili konular da akıcılık söz konusu. Özgür hislerimizle ifade edilen ihtiyaçlarımızın daha etkin ifadesi de mümkün.

saat 4:00 da Ay, Jüpiter ile karşıt bir açı gerçekleştiriyor. Bu saat te ayakta olanların, çalışanların v.s. fazla gevşek hareket etmemelerini ve dikkatli olmalarını öneriyorum. Diğer bir bakış açısından manevi, düşüncel, ve meditasyon bakımından açık, pozitif enerjiler olarak da değerlendirebiliriz.

19.02.2015 saat 1:46 ya geldiğimizde Kova burcunda Yeniay gerçekleşecek. Bu açılanma tam olarak 29,59 derecede gerçekleşiyor. Başlangıç ve sonlanma teması bir arada olacak. Gerçekleşen açının etkilerine yukarıda değinmiştik.

Bu açılanmadan sonra Kova burcundaki Ay başka bir major açı gerçekleştirmeyecek ve hemen ardından Ay’ın ve Güneş’in geçişi ile Balık burcu temaları da start alacak.

Görüşmek üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir