MARS BALIK TRANSİTİ VE BURCUNUZA ETKİLERİ

Mars Balık Transiti ve Burcunuza Etkileri (19 Aralık 2016 – 28 Ocak 2017)

Mars ve Balık burcu birbiri ile uyumlu bir gezegen burç çifti değildir. Mars Koç burcunun yöneticisidir ve direkt dışa vurmak ile ilgilidir. Balık ise astrolojide 12. Ev’in doğal burcudur ve burası daha gizli, sessiz ve bilinçaltı ile ilgili bir alandır. Böylelikle Mars balık burcunda kaba ifadelerinden de iyice sıyrılır ve daha soft ve edilgen bir ifadeye bürünür.

Bu konumdaki Mars savunma, savaşım ve tavırlarını ortaya koyma noktasında net şekilde dışa vurulmayan ve daha dolaylı hareket edilen bir zaman dilimini ifade eder. Dünya astrolojisinde de halk kitlesi açısından daha perde arkası bir davranış biçiminin gelişebileceği zamanı gösterir.

Bu dönem için Mars Balık transitinin etkilerine baktığımızda hedefler, girişimler, ilerlemeler açısından özellikle yılbaşı öncesi ve sonrası birkaç gün çok da net yol tayin edilemeyecek kararsız durumların oluşabileceği görülmekte. Sonrasında Mars’ın Plüton ile uyumlu açısı(10 Ocak civarı) bir şeyleri düzenlemek ve belirlemek açısından daha uygun gözüküyor. Tabi bu arada Oğlak burcundaki retrograde (geri hareketteki) Merkür’de normal hareketine geçmiş oluyor. Açı olarak yine bir dikkat çeken de Mars’ın Satürn ile gerçekleştirdiği 90 derecelik sert açısı (23 ocak civarı). Bu zaman dilimi de biraz kısıtlayıcı, zorlayıcı olan çaba ve mücadele gerektiren koşulları gösteriyor. Şimdi genel olarak Mars Balık etkilerini değerlendireceğim.
Balık hayaller ve idealler ile ilgili bir burçtur. Bu bakımdan değerlendirildiğinde buradaki bir Mars hayalleri gerçekleştirmek yönünde harekete geçişi de ifade eder. Balığın fantezileri, idealleri Marsın ifade ettiği arzular ve dürtüler ile bir araya gelir. Eğer direksiyonu ifade eden mars burada rüyada gibi hareket ediyorsa tabi ki kontrolsüz olacak bir uyurgezere benzeyecek ve risk ortaya çıkacaktır. Dalgınlıklara, boş vermişliklere, fazla idealize edilen ve aşırı beklenti içinde olunan durumlara dikkat etmek gerekir. Mars burada kolaylıkla kurban olmaya müsait bir durumdadır. Dürtülere arzulara dikkat etmek gerekir. Ne istenildiği konusunda dengelerin çok yerinde olmadığı ve karmaşık olabilecek süreçler ortaya çıkabilir.

Burada benliği ifade eden Mars edilgen bir durum içine girer. Hareketi ve girişimi daha çok başkalarına bırakan ve daha çok teslimiyet ve beklenti içinde olan bir anlayış söz konusu olabilir. Aynı zamanda teslimiyetçiliği bir savaşım, savunma ve tavır haline getiren bir yaklaşım da olabilir bu. Bu konum tabi total olarak olumsuz bir konum değildir. Her konumun avantajları da dezavantajları da vardır. Örneğin bu davranış biçimi kişisel haritalar açısından değerlendirildiğinde politik sahada ve yüksek kültürel ortamlarda daha etkin bir tarz olabilir. Kişi daha çok iyicil enerjileri üzerinde taşıyan, anlayışlı tavırlara sahip naif yapıda olabilir.
Mars balığın yer tanıyış, alan açış tarzı zayıf olanı korumak konusunda da iyi çalışabilir. Cesaret veren bir davranış biçimidir fakat zararlı kişiler bunu olumsuz yönde kullanabilirler. İyimserlik, iyicil davranışlar hani derler ya polyannacılık durumu size pembe gözlüklerle baktırabilir ve özellikle ilişkilerde doğruları görememenize neden olur. Balık, başak burcunun karşısındadır ve burada başak burcunun analiz, ayıklama, seçicilik özellikleri yerini tamamen kabullenişe, anlayışa terk edebilir. Bir bakıma bu kendinizi gevşetmeniz ve rahat etmeniz ya da ilişkiler açısından yer tanıyış olarak iyi olabilir fakat tabi dikkat de etmelidir. Özellikle bir flört ya da arkadaşlık ilişkisi başlatacak ya da derinleştirecekseniz bunu net olarak güvenip güvenemeyeceğinizi bilmediğiniz kişilerle yapmamalısınız. Yanılabilir, dolandırılabilir ve sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.

Mars komplekslere kapılmak ile de ilgilidir ve buna Balık burcundaki Neptün sürecini de katarsak bu süreç içinde iyiden iyiye daha gizli bir şekilde hareket edecek ve ortaya da çıkmayacaktır. Yani alınmak 1. aşama ise 2. aşama içe kaçış şeklinde olabilir. Bu zaman dilimi bu tip durumlara kapılacağınız durumlar içinde kalabilirsiniz fakat özellikle su grubu burçlar olan yengeç, akrep ve balıkta ya da haritasında bu tip kodlar taşıyan kişilerde bu olasılık daha etkin olacaktır. Tetikleneceği alanlar da yine kişisel haritalarınızda bulunduğu yerlerdir.

Yine mars ile birlikte balık yüksek düzeyde bir ilgi beklentisine de dönüşebilir. Özellikle önündeki süreçte Balık’taki Neptün ile de bir araya gelecek ve kavuşum oluşturacak olan Mars Balık konumu bu hususlarda daha artış yaparak tavan bir noktaya gelecektir. Yani libidoyu tavan yaptıran durumlar ortaya çıkabilir. Tabi ki bir taraftan Satürn yay etkisi de bu balık’taki mars’ı etkilemekte. Bu bakımdan bazı sorumluluk olabilir, inanç olabilir, kurallar olabilir, disiplin içinde bulunulan durumlar olabilir ya da bir takım maddi ve somut kısıtlanmalar olabilir bu dönem içinde libidoyu azaltan durumlar da ortaya çıkabilir. Yani burada da yol ikiye ayrılabilecektir. Mars girişimleri ifade ettiği için bu dönemde başlattığınız ve devam ettirdiğiniz durumlar hangi yöne daha çok meyilli olacağınızı gösterecektir. Satürn düzene sokan bir etki iken Neptün burada daha bırakmış, umursamaz hareket ettirebilir kişiyi. Ne kadar kontrollü olmaya çalışsanız da gevşeme isteği de aktif olacaktır yani. Bıktığınız sıkıldığınız keyif yapmak istediğiniz dürtüsel hareket etmek ve boşlamak istediğiniz hatta hayal dünyanıza kaçmak istediğiniz durumlar bile ortaya çıkacaktır bir taraftan sorumluluklarınız belki sıkıntılarınız dahi olsa.
Sonuçta döngüsel olarak insanın etgen/aktif ve edilgen/pasif zamanları vardır. Bu bir yönelimdir. Bazen sakinlik sükunet bazen de aktif olma ihtiyacında olabiliriz. Koşullar bunları getirebilir. Koşullar bazen ikili de olabilir. Koşullar değişkendir ve zaman farklı kombinasyonlarla ilerleyen kodları içerir. Bu zaman diliminde de dikkat etmeniz gereken bu frekansı ve oluşan enerji biçimini doğru yönlendirmektir.

Bu etkilerden özellikle değişken burçların (ikizler, başak, yay ve balık) 9. ve 11 günü arası doğumlular daha fazla etkilenecekler.

Burcunuza göre değerlendirildiğinde ( Güneş (öz burcunuz) ve yükselen burca göre okuyabilirsiniz.)
Koç; Bu zaman diliminizde gizli alanınız dediğimiz alandan etkiler almaktasınız. Göremediğiniz hususlar söz konusu olabilir ve hırsızlık olaylarına karşı da dikkatli olmalısınız. Bu dönem kontrollü davranış ve eylemler içinde olmaya da daha çok özen gösterin. Gizli düşmanlık alanı da aktif olduğundan daha temkinli hareket ve davranış içinde bulunmanızı öneriyorum.

Boğa: Sosyal gruplar, dostluklar, arkadaşlar, organizasyon, cemiyet alanında ve geleceğe yönelik düşünceleri ile ilgili etki altındasınız. Bu konularda kontrollü ve dikkatli hareket etmelisiniz. Tanımadığınız kişilerle kurduğunuz bağlantılara dikkat edin. Sömürülmenize neden olabilecek durumlar da ortaya çıkabilir. Ayrıca bir grubun içindeyseniz buradaki hareketlerinize de dikkat etmelisiniz.

İkizler: Kariyerinizde çıkış yaptığınız yaratıcı olduğunuz bir zaman dilimi olabilir fakat olumsuzluk olarak da kariyeriniz, çalışma hayatınız ile ilgili karmaşıklıklar ortaya çıkabilir. Toplum önündeki durumunuza dikkat etmelisiniz, boş vermişlik dalgınlıktan kaynaklı şeyler olabilir skandal bile çıkabilir dikkat.

Yengeç: Uzak yollar, seyahatler, yabancılarla ilişkiler, iletişim, medya, eğitim, akademi, hukukla ilgili konular gündeme gelebilir ve bu alanlarda karmaşıklıklara karşı dikkatli olmalısınız.

Aslan: ikili ilişkilerde kaynak, para, değer paylaşımı, ortak kazançlar ve borçlar, cinsellik gibi konular gündeme gelebilir ve bu alanda bir takım karışıklıklar ve zorlanmalar yaşayabilirsiniz.

Başak: İkili ilişkiler, ortaklıklar, sözleşmeler konusuna çok dikkat etmeliler zira bir şeyler kontrolleri dışında gelişebilir. Direksiyonu bıraktıkları kişilere de dikkat etmeliler. Kaza vs doğuracak dalgınlık ve boş vermişlikten kaynaklı durumlara karşı dikkatli olmalısınız.

Terazi: Çalışma hayatı olsun diğer rutin hususlar olsun bu dönem içinde sizi uğraştıran konular daha da artabilir ve sizi iyice yorulabilir. Sağlık bakım konuları ile ilgili durumlar da gündeme gelebilir. Ev hayvanları ve yanında çalışanları varsa o konuların da öne çıkması söz konusu. Bu belirtilen konularda ortaya çıkabilecek karmaşa ve karışıklıklara da hazırlıklı olun. Yorgun düşerseniz dinlenme olayını ya da uyku konusunu pek ertelemeyin bu dönem. Özellikle uykusuzluğun yüksek risk içerdiği işlerde çalışanlar daha da dikkat etmeliler. Bu dönemde ameliyat ve estetik ile ilgili konularınız varsa bunlarda gündeme gelebilir.

Akrep: Aşk hayatları, eğlence, hobi, çocuklar ile ilgili konular, şans oyunları, borsa, görsel ve gösteriş ile ilgili konular gündeme gelebilir. Macera duyguları daha aktif. Çocuklar varsa onlarla ilgili konulara yoğunlaşacakları durumlar da ortaya çıkabilir.

Yay: Aile, ev, yerleşim konuları gündeme gelebilir. Burada bazı karışıklar söz konusu olabilir. Özellikle baba ile ilgili konular gündeme gelebilir. Özel hayatınız açısından kararlar verme durumunda olabilirsiniz ve kafa karışıklıkları da yaşayabilirsiniz.

Oğlak: Yakın çevreleri, kardeşler, komşuları ile ilgili konular öne çıkacaktır. Bunun yanı sıra iletişim halinde oldukları kişiler, eğitim konuları, yazılı – sözlü hususlar, okudukları kitaplar ile ilgili konular daha ön plana çıkabilir.

Kova: Maddi konular, ürettikleriniz, değer duygunuz ile ilgili konular ön plana çıkacak. Bu alanda mücadele gerektiren koşullar ortaya çıkabilir. Bu dönem harcamalarınıza ve alımlarınıza dikkat etmeniz gerek. Alışverişlerinizdeki karışıklıklara karşı da dikkatli olun.

Balık: görünüm , mizaç ile ilgili konularınız ön plana çıkabilir. Bu dönem girişimleriniz ile ilgili karışıklık ve kararsızlık da yaşayabilirsiniz. Harekete geçme ile teslim olma arasında kalabileceğiniz durumlar ortaya çıkabilir. Yeni şeyler tasarlayabilir ve harekete de geçebilirsiniz. İstek ve arzularınızın ne olduğunu tartacak ve bu yönde harekete geçebilirsiniz. Girişimleriniz açısından yanınızda güvenebileceğiniz insanlar da arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir