KOÇ BURCUNDA SÜPER DOLUNAY VE BURCUNUZA ETKİLERİ

16 Ekim 2016, Pazar günü saat sabah 7:23 itibarı ile Koç burcunda bir Dolunay gerçekleşecek. Güneş Terazi’de ve Ay’da Koç burcunda olarak 23 derecede karşı karşıya gelecekler ve tam da bu sırada yine Terazi burcunun 23 derecesi yükselmiş olacak. Terazideki Güneş’in yanı sıra yakın ona yakın konumda Merkür ve biraz uzağında kalan Jüpiter’de Terazi burcunda olacak. Ay Koç tarafına baktığımızda ise çok yakın bir kavuşum açısı ile Ay ve Uranüs’ün Koç burcunda kavuştuğunu görüyoruz. Ortaklık ve Bireysellik arasında bilinci artıran etkilerin ortaya çıkacağı görülüyor ve dahası bir Süper Dolunay ile karşı karşıyayız.

Süper Dolunay nedir ve nasıl etkiler?

Ay’ın Dünya’ya iyice yaklaştığı zaman biz buna “Süper Ay” durumu diyoruz. Ay, Dünya’ya en yakın noktaya ulaştığında yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözüküyor. Bu Dolunay’da Ay, Dünya’ya perigee yani en yakın olduğu konuma doğru geliyor. Tam perigee konumu ise saat 23:37’de 357,859 km yakınlıkta gerçekleşecek. Ay’ın bu yakınlaşması ile Dünya’nın bazı yerlerinde deniz seviyesinin 10 – 15 cm yükselebileceğini ve gelgitlerde de %1-2 oranında artış olabileceğini söyleyebiliriz. Ay, Dünya üzerinde güçlü manyetik etkilere sahip bir gök cismidir ve özellikle sıvı sistemleri ile ilgili olduğu için vücudunun büyük bölümü sıvı olan insan yapısı üzerinde de oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Hatta yaşlı ve yetişkinlere oranla gençler ve çocuklar bu etkiden daha da fazla etkileneceklerdir. Vucüt sıvı oranlarını sıralarsak çocuklarda %70, yetişkinlerde %60, yaşlılarda ise %50 sıvı civarındadır. Özellikle bu etkiler dolaşım sistemimiz ve hormonlarımız üzerinde etkili olduğu için hassasiyetimizin yüksek olabileceği ve hislerimizin etkisiyle duygusal çıkışlar yapabileceğimizi belirtelim. Merak edenler Ay’ın etkileri ile ilgili istatistiksel-bilimsel veriler ve hem kriminal hem de tıbbi gözlem ve tespitler için Aile Danışmanı – Psikolog – Astrolog Stephen Arroyo’nun, “Astroloji, Psikoloji ve Dört Element” isimli kitabının sonundaki bölüme göz atabilirler.

Ayrıca Uranüs’ün sarsıntılar ile elektrikli olaylar ile ilgili olduğunu belirtmek gerekir. Bu kişisel anlamda bizi harekete geçiren durumlar olabileceği gibi daha global ve sosyolojik olaylar şeklinde cereyan edebilir. Uranüs bilim, teknoloji, grup çalışmaları, ortak yaratımlar, internet bağlantısı, teknoloji gibi konularda etkiler gösterir. Özgürlük bağımsızlık reform ya da isyan ile ilgili durumları ortaya çıkartır. Yine Uranüs’ün yer sarsıntıları ile ilgili olması da söz konusudur. Bu durum aynı vücudumuzda elektrik akışı olması ile benzer şekildedir. Fazla elektrik bizi sarsar titretir fazla elektriğimizi uygun şekilde atmamız gerekir. Toplumsal olarak da birikebilen elektrikli hisler total anlamda gerginlik yaratabilir. Evrende her şeyin temelinin enerji olduğunu düşünülürse hem kendimiz hem de toplum bakımından daha bilinçli hareket etmemiz ve enerjimizi gerektiği gibi yönlendirmemiz sağlıklı olacaktır.

super-dolunay

Terazi Yeniay’ından sonra…

İlk olarak Terazi’nin konusu olan ilişkilerden bahsetmek gerekiyor. Terazi her türlü ortaklığı, birlikteliği ifade ediyor. Terazi burcundaki Yeniay’ın ardından ilişkiler açısından, iç ve dış bazı dengeler oturmuş ya da anlaşılmış olabilir fakat Ay Koç ile birlikte zıt bir denge geliyor diyebiliriz. 180 derecelik açı Astrolojide yine Terazi burcunu ifade eden bir açıdır. !80 karşıtlıkları ve zıtlıkları ama aynı zamanda en çok tamamlanılacak eksik olan yönü de gösterir. Eğer zıt açıda iki gezegen varsa, karşılık gelen fonksiyonlarında çekişe çekişe hareket ederler.

Peki nedir Terazi’de eksik olan ve tamamlayacak olan? Koç’tur. Koç ne demektir? Koç direkt hareket eden, direkt olan, açık, kararlı ve sabırsız bir yapıdır. Terazi’deki “durumları değerlendireyim tartayım” durumu Koç’ta yoktur. Koç ateşli, hevesli, girişken olan, yaşamı bir mücadele, başarma olarak gören yapıdır. Yenilik sever ve yeni şeyler başarmanın peşindedir. Doğal bir liderdir. Bir faaliyete ilk atılandır. Onu lider yapan da zaten bu atılganlığıdır. Talep beklemez talep eder. İsteği arzusu yüksektir. Bu istek ve arzu yüksekliği ona mücadele gücü verir. Burada Terazi’den ayrılırlar. Koç istekli olan, istediğini almak isteyen ve harekete geçen bir yapıdır. Burada benlik aktiftir. Terazi ise daha kolektif ve sosyaldir. Ortaklık sloganı ile hareket eder. Bir öncü hava elementi olarak farklı özellikte insandan oluşan bir çevresi de olabilir mesela. Bu kişiler ile dostluklar ortaklıklar sürdürebilecektir. Koç ise onun hareketini engellemeyen ve bir arada bir şey yapabileceği, harekete geçebileceği onu yeni şeylere atılmak konusunda heveslendiren kişiler ile olmayı sever. Terazi Koç bir noktada birbirlerini tamamlarlar. Koç’ta olmayan sabır ve politika ya da daha naif Venüsyen dediğimiz barışçıl, sosyal ve toplumsal ifadeler Terazi’dedir. Koç’ta ise Terazi’de olmayan girişim, kararlılık, harekete geçme, isteklilik, kendini direkt ortaya koymak ve güçlü benlik duygusu olacaktır.

zeynaYaşam içinde Koç ve Terazi

(Bir koç burcu kadını olan Lucy Lawless Xena (Zeyna) rolü ile Koç arketipine iyi bir örnektir.)

Anlaşılması gereken bunların her insanın doğasına ama az ama çok var olduğudur. Her zaman belirttiğim gibi her insanın haritasında 12 burç da mevcuttur. Astrolojik bir doğum haritası buna göre oluşmaktadır ve belirli taraflara meyil vardır. Benlik çok baskınsa, bunu mesela ilişkilerle, sosyalleşerek giderebiliriz. Eğer kendimizde bir şeyleri tamamlamazsak ve bu özellikle sosyal açıdan ise bu toplum ile uyumsuzluk demek olacaktır. Evet bir benlik olarak kendimiz olabiliriz ben bunu istiyorum, şunu istiyorum şunu yaparım böyle davranırım, şunu severim bunu sevmem diyebiliriz fakat hayatın içinde “biz” kavramının olduğunu da unutmamalıyız. Diğer taraftan ise Koç ile birlikte tam tersi benliğin ortaya çıkması ve kendini ifade etmesi söz konusu olacak. İşte bu Dolunay tam da bu konuları bu zıtlıkları daha da yoğunluklu olarak tetikleyebilecek türde. Bu tetiklenmeler özellikle Öncü burçlar Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak’ın 23. Gününe yakın doğanların etkilenebileceğini gösteriyor. Burada ben kavramı ile biz kavramları daha fazla açığa çıkacak ve olayı iki açıdan da görmemiz söz konusu olacak. Bazı kararlar vermemiz gerekecek. Ortak hareket etmek ya da bireysel kendimiz hareket etmek arasında düşüncelerde de gidip gelebiliriz. Özellikle iş konusunda durum bunu göstermekte. Bir tarafımız ortaklık diğer tarafımız kendim yapayım da diyebilir. Bu etkileri de yoğunluklu olarak hissedeceğiz. Neden daha da yoğunluklu olarak? Çünkü Ay Koç tarafında çok ağır bir gezegen olan Uranüs ve Güneş Terazi tarafında da orta ağır hızdaki Jüpiter bulunuyor.

İki Ağır Gezegen

Uranüs, Güneş etrafındaki bir turunu tam 84.1 yılda tamamlar. İnsan ömrüne göre düşünürsek, Uranüs için bir ömür içerisinde çok da fazla açı yapmayacak bir gezegen diyebiliriz. Yarı periyodu ise 42 yaşa yani orta yaş krizi dediğimiz zamana gelir. Bu yaşta kişiler bireyselliklerini yaşamak isteyebilir, özgür olmak isteyebilir, yer değiştirmeler, farklı yaşam tarzları mesela motosikletle ilgisi olmayan bir insan deri ceket giyip motosiklete binmesi söz konusu olabilir. Uranüs burada doğum haritasındaki yerleşiminin tam karşıt noktasındadır. Gelelim Terazi tarafına. Burada da Jüpiter’i var demiştik. Jüpiter, Güneş etrafındaki bir turunu 11.86 yılda tamamlar. Yani yaklaşık 12 yıllık bir döngüden bahsediyoruz. Her burçta bir yıl gibi kalarak devinir ve bu gezegen orta ağırlıkta bir gezegendir.

İki tarafta da ağır gezegenler olması durumu daha da belirginleştiriyor. Yalnız diyebilirim ki Jüpiter Güneş’in gerisinde kalıyor ve yaptığı açı çok etkili değil fakat Uranüs’ün Ay’ın tam üzerinde olması çok etkili bir durumu göstermekte.

Ay ve Uranüs Koç’ta

Ay ve Uranüs’ün Koç ta olması kolektifle bağlantılı etkileri ifade etmekte. Girişim duygusu ile hareket edebilirsiniz, iletişimler kurabilirsiniz, özgürlük ihtiyacı ortaya çıkabilir. Daha çok boyut kazanabilirsiniz bu iletişimlerinizi de artırabilir. Uranüs özellikle çoklu iletişimi ifade eden bir gezegendir. Fakat olumsuz etkiler de olabilir. Bunlar nedir? İsyanlar, elektriği artıran olaylar, bir takım sarsıntılar, sürprizler, beklenmedik durumlar yani elektrik ve sürpriz dedik ya insanı sarsan, şok eden, şaşırtan durumlar da Uranüs ile ilgili olabilir. Bu etkiler ilişkiler içinde ya da kişisel olarak meydana gelebilir. Mevcut bir ilişki bir anda kopabilir ya da tam tersi bir anda bir ilişki başlayabilir. Daha bağımsız ve özgürce hareket etme duygusu oluşabilir. Bu bağlamda yer değiştirmeler olabilir.

Bu zaman dilimi içinde Terazi’nin yöneticisi Venüs’ün de Akrep’te olması kolektif hareket edilen noktalarda ya da ilişkiler içinde de daha yoğun ifadelerin ortaya çıkabileceğini göstermekte. Koç ve Akrep’i karşılaştırsak ikisi de marsiyen ifadeler yani benlik yönü ağır basan ifadeler olmasına karşın birbirlerini görmeyen burçlardır. Geometrik olarak 150 derecelik açı ilişkisi içindedirler. Element olarak da Ateş Su ile anlaşamaz. Ateş hareketli ve sıcak olacaktır ama su grubu Akrep duygusal bir ifadedir, yoğundur. Yani burada da anlaşılması gereken bu dolunay ile birlikte ilişkilerde ikili durumların ortaya çıkacağıdır. İlişkilerde bir taraftan belki bağımsızlaşmak isteyeceğiz ama diğer taraftan da daha yoğun duygularla hareket edeceğiz. İlişkilerdeki durum bu şekilde gözükmekte. Ayrıca ilişkisi olmayanlar da başlangıçlar açısından ikili durumlar arasında kalabilirler.
Ortak işler, anlaşma ve sözleşmeler ya da mahkemeler bakımından bir takım ani gelişmeler de gerçekleşebilir. Bir şeylerin açığa çıkması söz konusu. Sürprizlere de hazırlıklı olmak gerekiyor. Çünkü Uranüs beklenmeyeni getirebilen bir zaman dilimini gösterir.

dolunay-koc-harita

Türkiye Astrolojik Haritası

Dünya Astrolojisi olarak bakıldığında Türkiye Astrolojik haritası açısından yine önemli bir zaman dilimindeyiz. Özellikle Terazi’de geçen Yeniay’da bir takım konulara dikkat çekmiştik. Önceki yazımda geçen konuları okumak için tıklayabilirsiniz

Bu Dolunay ile birlikte ise Koç burcundaki Ay’ın Uranüs ile birlikte ülke haritasında özellikle kendini uluslararası camiaya ifade etmek ile ilgili bir alan olan 11. Evde olduğunu görüyoruz. Burada özellikle ifademizi sivrilten durumların ortaya çıkabileceği görülüyor. Türkiye haritasının 5. Evindeki Merkür ve Satürn Terazi kavuşumu ile karşı karşıya gelen Ay ve Uranüs’ün özellikle konuşmaları, ifadeleri etkilediğini ve bu dönem yapılacak konuşmaların hem iç dengeler hem de dış dengeler açısından önemli etkilerinin olabileceğini belirtmeliyim.

Uluslararası politik camiaya karşı kendimizi daha lider davranışlarla ve cesur ifade ettiğimiz bir zaman dilimiyken aynı zamanda askeri konularımızla ilgili de dikkat çekebiliriz. Dış politikamızda daha müdahaleci ve kontrol sağlamak isteyen bir meyil ortaya koymamız muhtemel. Fakat komşularımızla ilişkilerimizde politik dengeleri iyi idare etmemiz gerekiyor. Koç kaos ve savaş ile ilgili olan ve benlik yönü ağır basan etkileri gösterir. Bu bakımdan gösterilecek davranışlar çok önemli olacaktır. Çünkü ülkemizin haritasında koç burcunun yöneticisi Mars da Terazi burcunda ve 4. Ev dediğimiz kökleri yuvayı temsil eden evde yer almakta. Yani politik sahada yapılacak her hangi bir sürpriz çıkış bizim iç dengelerimizi de fazlası ile etkileyebilir. Bir taraftan kendimizi ortaya koyarken bir taraftan da dengeleri bozmamaya gayret göstermemiz gerekmekte. Bu zaman diliminde politikacıların, yöneticilerin kişisel tutumu daha çok önem kazanıyor.

dolunay11Koç burcundaki Ay’ın burcunuza etkileri: Güneş (öz burç) ve yükselen burç olarak okuyabilirsiniz.

Koç: Kişisel duruşunuz, görünümünüz ve imajınız ile daha fazla ilgilenebilirsiniz. Girişimleriniz doğal bir şekilde aktive olabilir. Bu zaman diliminde Anneniz veya kadınlar/kadınlık ile ilgili konular ön plana çıkabilir. Metabolizmanıza / Bedeninize daha çok kulak verebilirsiniz. Rahatlamak üzere faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Bazı konularda yenilik ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Boğa: Kolektif bilinçaltı ile bağlantılar kurabilirsiniz. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Bu zaman diliminde, elde olmayan, göremediğiniz noktadan gelen durumlar olabilir. Eşya kaybı ve dalgınlığa karşı dikkatli olun. Tehlikeli, bilmediğiniz ya da uzak noktalardan sakının. Bir diğer bakış açısından değerlendirilirse bu zaman diliminde daha sessiz hareket etmeniz ya da yalnız kalmanız da mümkün. Kendi dünyanıza çekilebilir, meditasyon ile ilgili çalışmalar yapabilir ya da dua ve dileklerde bulunabilirsiniz. Rüyalarınız ya da vizyonlarınız daha canlanabilir.

İkizler: Bir takım kolektif faaliyetlere katılabilir, sosyal hareket edebilir ve dost çevrenizle bağlantılar kurabilirsiniz. Kolektif bakış açınız etkinleşebilir. Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili girişimci hareket etmeyi gerektiren durumlar olabilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak, kolektif bir yaratıcılıkla hareket etmek mümkün. Gelecek ile ilgili konularda daha fazla cesaret duygusu kazanabilirsiniz. Arkadaş grubu içinde aksiyon ve yenilik yapmak ile ilgili konular da gündeme gelebilir. Negatif etkileşimde grup içi kavgacı ve bencil davranışlara dikkat etmek gerekir.

Yengeç: Kariyeriniz ve toplum önündeki duruşunuzda kendinizi daha girişimci, aktif, direkt, cesaretli olarak ifade etme ihtiyacınız ortaya çıkabilir. Gelecek ile ilgili hedeflerinizi toplum önünde ifade edebilirsiniz. Hedeflerinizle ilgili daha süratli ve çabuk hareket etme durumunuz olabilir. Kariyeriniz açısından coşkulu ve enerjik ifadeniz artabilir.

Aslan: Uzak yollar, akademik, eğitim, yabancılarla ilişkiler konularında daha girişimci olabilir ve hareket kazanabilirsiniz. Yolculuklar söz konusu olabilir. Yenilik duygunuz artabilir ve daha benliği kuvvetli bir perspektiften bakabilirsiniz. Düşüncelerinizde daha atılımcı olmanız ve yeni düşünceleri harekete geçirmeniz mümkün.

Başak: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler, başkalarının yeteneklerinden fayda görme konusunda daha hızlı gelişmeler olabilir. İlişki ve ortaklık konusunu değer açısından değerlendirdiğiniz bir zaman. Her türlü ortak paylaşım maddi, manevi, cinsel ön plana çıkabilir. Bazı etkilerde sizi zorlayacak ve kaos etkisi içine sokacak durumlar mümkün. Ortak paylaşımlar konusundaki tutumunuz bu bakımdan önem kazanacak.

Terazi: Sosyal; ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha girişimci hareket edebilirsiniz. Aktif, sıcak, girişimci, doğal, enerjik eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek ihtiyacınız olabilir. Zıtlaşmalarla birlikte tamamlanma durumunuz söz konusu. Çekişme ve anlaşmazlık durumuna da dikkat etmelisiniz.

Akrep: Çalışma hayatınızda ya da rutin düzeniniz içinde daha aktif hareket edebileceğiniz bir zaman dilimi söz konusu. Eğer varsa yanınızda çalışanlar ya da evcil hayvanlar ile ilgili konular ön plana çıkabilir. Yeni girişimler, hareket gerektiren faaliyetler ile ilgili çalışmalar yapmanız mümkün. Estetik, sağlık ve bakım ile ilgili konularla ilgilenebilirsiniz.

Yay: Aşk hayatınız ya da kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha aktif ve girişimci olabileceğiniz bir zaman dilimi. İfadenizde daha coşkulu ve güvenli hareket etmeniz mümkün. Hareketli işler, girişimsel faaliyetler, yeni konular ile daha çok ilgilenebilirsiniz. Çocuklarınız var ise onlar ile daha yakından ilgilenmek de söz konusu olabilir. Size keyif verecek spor, hobi, eğlence gibi faaliyetlere yönelebilirsiniz.

Oğlak: Ev içindeki konular aktive oluyor. Özel hayatınızda daha faal olabilir yenilik yapmak isteyebilirsiniz. Sahip olduklarınız; gayrimenkul ile ilgili konular gündeme gelebilir. Evin içinde daha çok hareket ve faaliyet ortaya çıkabilir. Ebeveynler ve yakın kişiler ile ilgili konular gündeme gelebilir.

Kova: Yakın çevreniz, kardeşler, iletişim, eğitim, zihinsel işler, bağlantılarınız ile ilgili konular aktive olabilir. Yeni bağlantılar kurabilirsiniz. Alım – satım gibi ticari konular ile ilgili haberleşmeler mümkün. Yolculuklar yapabilir, yeni insanlarla diyaloglar kurabilir, tanışabilirsiniz.

Balık: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile ilgili faaliyetleriniz artabilir. Bu konularda yeni atılımlarda bulunabilirsiniz. Kısmetinizi elde etmek üzere kendi elinizle girişimlerde bulunmanız mümkün. Alım yapma ve harcamalar ön plana çıkabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir