BAŞAK BURCUNDA DOLUNAY VE BURCUNUZ; ARINMA ZAMANI

12 Mart 2017, Pazar günü saat 17.54’te Ay Başak burcunda ve Başak burcunun ilk onluk içindeki dereceleri (İstanbul ve Ankara için) yükselirken bir Dolunay gerçekleşecek. Bu Dolunay, Balık burcundaki Yeniay ve aynı zamanda Güneş Tutulmasının da bir objektif farkındalık sonucu niteliğinde aynı aksta yani başak – balık aksında meydana geliyor ve Dolunay anı itibarı ile de 1 -7 aksını içine alıyor ki bu da özellikle ilişkilerden alınacak yansımaların önemini gösteriyor. Ayrıca bu Dolunay’a bir arınma ve temizlik farkındalığı zamanı da diyebiliriz.

Başak burcundaki Ay özellikle hisleri mantık ile sentezleyen bir yapıyı ifade eder. İki hızlı gök cismi Ay ve Merkür’dür. Başak burcunun yöneticisi Merkür ve Yengeç burcunun yöneticisi de Ay’dır. Yengeç ve Başak burçları birbirine yarı-uyumlu açı dediğimiz sextile açı mesafesindedir ve bu açı fırsat veren açı olarak ifade edilir. Başak Toprak burcu ve Yengeç de su grubu burçları olarak birbiri ile uyumludurlar. Klasik Astrolojideki asalet tablosu öğretisine göre Ay, Başak burcunda olumlu ya da olumsuz bir asalet taşımaz fakat astropsikolojiye/psikolojik astrolojiye göre yukarıda anlattığımız uyumluluklardan dolayı uyumlu olarak değerlendirilir.

Başak’taki Ay bir doğum haritasındaki yani kişideki hali olarak ifade edildiğinde özellikle işlevsellik, sağlık, sinir sistemi ile yakından ilgilidir. Hisler bunlara bağlı olacak ve yapı da oldukça hassas olacaktır. Oldukça sezgisel uyanıklık olacak fakat bu sezgiler daha çok mantık süzgeci ile ayıklanarak hareket edecektir. Başak burcunun ay yerleşiminde getirdiği avantaj budur fakat dezavantajı da her şeyi mantık süzgecinden geçirerek hareket etmek ve biraz soğuk olabilmektir. Burada zihin-his akıcılığı olsa da çok fazla duygu-his akıcılığından bahsedilemez. Tabi kişisel haritalardaki farklı kombinasyonlar nispeten durumu değiştirebilecektir.

Başak’taki ay sağlık konularında endişeli ve oldukça pimpirikli bir yapı olabilir. Hastalık hastalığı, aşırı titizlik, virüslerden korku, aşırı el yıkama gelişebilir. Tabi bunlar doğum haritaları vasıtasıyla kişilerde gözlemlenen özelliklerdir. Bir dönem olarak değerlendirildiğinde özellikle sağ sağlık konusunda yapılacak sağduyulu yönelimler ve dikkatlilik ön plana çıkacaktır. Şimdi en son Balık burcunda gerçekleşen Güneş tutulmasından itibaren konuyu ele alarak değinmek istiyorum.

Geçen tutulma ile ilgili yazımda (Tutulma ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz; http://www.sechaber.com.tr/balikta-gunes-tutulmasi-beklentiler-ve-arzular/) Balık burcundaki gezegen dizilimi ve bunların içinde de en ağır devinim hızına sahip Neptün’ün etkilerine özellikle değinmiştim.

Neptün, modern astrolojide Balık burcunun yöneticisi olarak geçer ve geçirgenlik, şeffaflık, hassasiyetler, hayaller, fanteziler, teslimiyet, bırakmışlık, bağımlılıklar(alkol, sigara, uyuşturucu, sex, oyun vs.), her türlü keyifçilik, tüketicilik, uyku halleri, meditasyon, ilahi yükselişler, görsel unsur içeren sinema ya da makyaj ve fake gibi olumlu ya da olumsuz kelimeler ile yakından ilgilidir. Tutulmanın güçlü bir şekilde burada gerçekleşmesi ve güney düğüm tarafında olması ile hem bütün bu konularda bir farkındalık ve yeni bir değerlendirme sürecinin filizlenmesi hem de bağımlılıkları kontrol ve sınırlamak adına bir şeyler yapmayı içeriyordu. Güney düğüm Mars ve Satürn karakterindedir. Daha sınırlayıcıdır. Köklerden ve geçmişten gelen davranışlar ile ilintilidir. Eğer avantaja kullanılırsa burada kronikleşmiş kötü özellikler de sınırlanabilir ve kuzey düğüm yönüne doğru ilerleyişte daha başarılı olunabilir. Özellikle kişisel astrolojik haritalarında bağımlılık ile ilgili kodları olanlar bu zaman dilimini iyi değerlendirebilirler.  Genel olarak da doğum haritalarında bizi asıl geliştirecek özellik kuzey düğüm yönündedir. Kuzey düğüm de başak burcunda ve şimdi bu dolunay başak burcu tarafındaki ay’ı gösterdiği için özellikle sağlığımız ile ilgili objektiflik kazanmak bakımından çok önem ihtiva etmekte.

DOLUNAY HARİTASI (Placidus ev sistemi görünümü)

Dolunay haritasında Satürn’ün 27 derece yay burcundaki konumu ile birlikte bir T-Kare açı kalıbı oluşuyor. Bu görünüm de bizi bu dönem içinde kısıtlayan, sınırlayan, sıkan, üzerimizde baskı yaratan koşulları ifade ediyor. Özellikle ilişkilerden yana etkilerin ön planda olduğunu görüyoruz. Başak burcu yükseldiği için Başak burcundaki Ay ve Balık burcundaki Güneş’le 1- 7 aksını yani girişimler ve ilişkiler ile ilgili durumları içine alıyor ve öne çıkartıyor. Yükseleni Başak olanlar için daha belirgin öne çıkan bir zamanlamayı gösteriyor Dolunay haritası. Genel olarak da ilişkilerden yana sağlıklı beklentiler, bu konuda olması gereken objektif düşünceler daha belirginleşecektir. Dolunayı gerçekleştiren Başak – Balık aksı da genel olarak sağlık konuları ile yakından ilgilidir ve bu konularda hareketlenmeler meydana getirebilir.

T-Kare açı kalıbına dönersek Satürn’ün T-kare’nin apex konumunda olduğunu ve bu konum açısından bir sonraki burçta yani oğlak burcunda yer alan Plüton’un burada kilit rolde olduğunu belirtelim. Plüton dönüşümler ve değişimleri ifade eden bir gök cismidir. Burada oğlak burcunda yani Satürn’ün yöneticisi olduğu burçta ve Başak burcundaki Ay’a üçgen dengeli / uyumlu açı ve Balık burcundaki Güneş’te sextile /yarı uyumlu açısı bu Dolunay’da oluşabilecek güçlükler ile ilgili bir çözüm yolu sunabilir. Özellikle sorumluluklarınız, kariyeriniz, çalışma hayatınız ile ilgili göstereceğiniz çalışmalar, organizasyonlar, düzenlemeler, yapılanmalar düşeceğiniz kısıtlamalara , sınırlamalara karşı emniyet supabı görevi görebilir. Burada otorite konumundakiler ile ilgili bağlantılarınız da önem kazanıyor. Ayrıca bu düzenlemelerinizde, yapılanmanızda ortaya koyacağınız akıl ve yaratıcılık oldukça önem taşıyor. Başak burcuna göre Oğlak 5. Ev alnında yani aslan burcunun yöneticisi olduğunu alanda bulunuyor. Burası yaratıcılık ve girilen riskler ile de ilgili bir bölümdür. Bu açıdan bu dönem burada oluşan iyi açılar bunları dengeli ve ölçülü şekilde gerçekleştirmeniz için yardımcı ve çıkış yolu olabilecek bir zaman dilimini gösteriyor.

Bir süre evvel geri hareketine başlayan Koç burcundaki Venüs ile ilgili yazı yazmıştım. (buradan ulaşabilirsiniz; http://www.sechaber.com.tr/venus-retro-sureci-ve-burclara-etkileri/) Şimdi bir de buna Mars’ın Boğa burcuna geçmesini eklediğimizde ortaya mutual reception dediğimiz karşılıklı ağırlama durumu çıkıyor. Koç burcunun yöneticisi mars Boğa burcunda, Boğa burcunun yöneticisi Venüs de Koç burcunda yerleşiyor. Fakat bu karşılıklı ağırlama, Asalet öğretisine göre Venüs Koç burcunda zararlı ve Mars Boğa burcunda zararlı konumda olduğu için çok da iyi bir karşılıklı ağırlama yerleşimi olarak ifade edilmez. Venüs Koç burcunda iken ilişkilerde daha kabalaşabilir, paylaşım konusunda daha benmerkezci olabilir, venüs’ün naifliğine uymaz şekilde daha atak ve dürtüsel olabilir. Aynı şekilde harekete geçmek, girişimler bakımından da Mars fonksiyonu için Boğa burcundaki yerleşim hareketsiz ve rahatına düşkün kalabilir.

Daha ağır olan gezegen Mars’ın sözü bu ikili arasında daha fazla ağır basacağı için mars boğa sürecinde (10 Mart 3:34 – 21 Nisan Saat 13:32 ve sonra İkizler burcuna geçecek)) özellikle maddi konular, bir şeyler kazanmak, değer edinmek, istikrar sağlamak ve kalıcı olmak bakımından harekete geçmek söz konusu olacak ve bunun da sosyal girişimler bakımından bir yansıması olacak. Fakat şu ara Venüs koç burcunda retro olduğu için sosyal girişim noktasında daha geçmişe dönük sosyal çevre ile ilgili bağlantıya geçmeler söz konusu. Daha sonrasında Balık burcuna dönecek Venüs ile birlikte de bu maddi girişimlerin bir yanı da daha idealistçe sosyal ve ortaklı oluşumlar biçimini alabilir. Hem Balık burcunda bir Venüs hem de Mars’ın boğa’da olamsı ise ikili olarak daha da naif bir dönemi gösteriyor. Ayrıca Mars Boğa döneminde toprak, arazi, yerleşim, memleket, doğallık, beslenme, keyifçilik, huzur, konfor ile ilgili konular daha da ortaya çıkacaktır. Yani özellikle kilolara da dikkat diyelim. Yine bu Venüs Balık ve Mars boğa beraber sürecinde atıl kalma durumuna dikkat etmek gerekiyor. Atalete düşüp hareketsiz kalırsanız ve tüketici olursanız daha sonrasında zararlar almanız, projelerinizde geride kalmanız mümkün dikkat. Şunu da belirteyim Mars Boğa ve Venüs Balık ya da Koç sürecinde de sanat konularında üreticilik, yaratıcılık daha çok vurgu yapabilir.

Tekrar Venüs Koç burcuna girdiği zaman da sizi özellikle yükselen burcunuza göre bir alandan sosyal olarak tekrar tetikleyecek ve kazançlar elde etmek üzere harekete geçirecektir.

Venüs ile ilgili zamanları tekrar verirsem; 5 mart 2017 saat 12:08 itibarıyla retroya geçti, 3 nisan 2017 saat 3:25’te Balık burcuna dönmüş olacak, Retro süreci bittikten sonra ise 15 nisan akşamı önce Balık burcunda tekrar ileri hareketine başlayacak ve 28 nisanda da Koç burcuna tekrar geçecek.

Başak burcundaki Dolunay’ın burcunuza etkisi nasıl olacak? (Güneş (özburcunuz) ve yükselen burcunuza göre bakabilirsiniz.)

Koç; Sağlık, genel bakım, rutin düzeninizle ilgili düzenlenme ihtiyacı içine girebilirsiniz. Çalışma hayatınızda kişisel performansınız temponuz artabilir.  Hizmet, fayda, fedakarlık gerektiren durumlar bakamından objektiflik kazanabilirsiniz.

Boğa: Aşk hayatınız, eğlence, spor, kendinizi ifade ve çocuklar ile ilgili konularda daha mantıklı hareket etme ve dikkatli olma yöneliminde olabilirsiniz.  Gruplar, organizasyonlar, dernekler, arkadaş grupları ve ortaklaşa çalışmalar ile ilgili daha objektif bir bakış açısı elde edebilirsiniz.

İkizler: Aile , ev ve içsel konularda daha hassas etkileşim halinde olmak ile birlikte eleştirelliğiniz ve detaycılığınız ortaya çıkabilir. Kariyeriniz, iş yaşamınız, toplum önündeki pozisyonunuz ile ilgili daha objektif bir bakış açısı kazanabilirsiniz.

Yengeç: Yakın çevre, kardeşler, iletişim ve zihinsel konularda daha dikkatli ve düzenli hisler ile hareket edebilirsiniz. Ticari işleriniz var ise daha uyanık harekette olduğunuz bir zaman dilimi. Eğitim, inanç, yurtdışı, yabancılar, yabancı kültürler, hukuk, felsefe, derin düşünceleriniz ile ilgili konularda daha objektif bakış açısı kazanabilirsiniz.

Aslan: Maddi konular ile ilgili pratik yaklaşımlarda bulunabilirsiniz . Üretkenlik konusunda daha işlek, hareketli olma meyliniz oluşabilir. Ortaklaşa kazançlar, ortak borç ve alacaklar, vergi-sigorta konuları, cinsel paylaşım, ortak üretkenlik, miras gibi konularda daha objektif bir bakış açısı elde edebilirsiniz.

Başak: Fiziksel imajınıza ve genel sağlığınıza daha dikkat edebilir, vücut ritminizi daha iyi dinleyebilirsiniz. Bununla beraber girişimlerinizde daha sağ duyu ve mantık ile hareket etme meylinde de olabilirsiniz. Ortaklık, ilişkiler, evlilik, yakın arkadaşlarınız, sözleşmeler, anlaşmalar ile ilgili daha objektif bir bakış açısı elde edebilirsiniz.

Terazi: Kendi dünyanıza çekilmek ve bununla birlikte de bütün ile bağlantıya geçmek söz konusu. Tabi bu meditasyon hali için geçerli. Daha fedakar, daha hizmet gerektiren işlere çekilebilirsiniz. Beslenme konusunda dikkatli olmalısınız. Çalışma hayatınız ile ilgili hesap etmediğiniz gelişmeler olabilir. Rutin düzeniniz, sağlık ve bakım konularınız, yanınızda çalışanlar, evcil hayvanlarınız, hjyen gibi konularda daha objektif bir bakış açısı elde edebilirsiniz.

Akrep: Arkadaşlarla ya da bir takım organizasyonlar içinde bulunabilirsiniz. Bu alanda daha dikkatli olmak ile birlikte eleştirel de hareket edebilirsiniz. Kendinizi arkadaşlarınızla kolektif bir çalışmanın içinde bulmanız muhtemel. Aşk hayatınız, flört konularınız, çocuklarınız ile ilgili konular (özellikle 1. Çocuk), eğlence, spekülatif konular ile ilgili daha objektif bir bakış açısı elde edebilirsiniz.

Yay: Kariyeriniz ve toplum önündeki pozisyonunuz ile ilgili analizlerde bulunabilirsiniz. Daha işlek, dikkatli ve çalışkan olmanız muhtemel.  Ev hayatınız, özel yaşantınız, aileniz, ebeveynleriniz, kökleriniz, gayrimenkul ile ilgili konularınızda daha objektif bakış açısı elde edebilirsiniz.

Oğlak: Uzak yollar, akademik ya da yabancılar ile ilgili konularda hareket ve çalışmalarınız olabilir. Bunların yanı sıra düşünce hayatınızda da analizler yapabilir, işleklik kazanabilirsiniz. Çevre ilişkileriniz, komşularınız, kardeşleriniz, iletişim ve bağlantılarınız, eğitim ve ticaret ile ilgili konularda daha objektif bakış açısı elde edebilirsiniz.

Kova: Ortak kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili konularda çalışmalar yapmanız muhtemel. Yine Ortakları/Eş’i de içine almak ile beraber detay ve analiz gerektiren durumlar, işler sizi biraz rahatsız edebilir.
Kişisel kazançlarınız/harcamalarınız, üretkenliğiniz, yetenekleriniz, kısmetleriniz ve keyfi konularınız ile ilgili daha objektif bir bakış açısı elde edebilirsiniz.

Balık: Ortaklar/Eş ile ilgili konular ve bununla birlikte uzlaşı gerektiren durumlar ile ilgili daha dikkatli, pratik, sağduyulu olmanız gerekebilir. Bu alanlarda tamamlanma ile birlikte zıtlık duygusu içine de girebilirsiniz. Genel sağlık, kendinize bakım konusunda yansıma almanız ve kendinizi dışarıdan görebilmek için iyi bir zaman dilimi.

Görünümünüz, imajınız, genel sağlık durumunuz, mizacınız, bedeniniz, girişimleriniz, inisiyatifini elinize aldığınız konular ile ilgili daha objektif bir bakış açısı elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir