BALIK BURCUNDA GÜNEŞ TUTULMASI VE BURCUNUZ; BEKLENTİLER VE ARZULAR

26 Şubat 2017 Saat 17.59’da Balık burcunun 8 derecesinde bir Yeniay ve Güneş tutulması gerçekleşecek. İstanbul için çıkarılan haritada 28 derece Aslan burcu yükselirken, Ankara için çıkartılan haritada Başak burcunun ilk derecesi yükselmekte. Bu, etki bakımından istanbul’da biraz daha spekülatif konular, borsa, bir takım spor olayları, sinema gibi alanları daha çok ifade etse de Ankara tarafı itibarıyla bu zaman açılımı daha çok işçi, hizmetli, kolluk kuvvetleri ile ilgili konuları ön plana çıkartıyor.  Ülkemiz açısından genel duruma baktığımızda ise oldukça önemli etkileri olacağı görünen bir zamanlamayı ifade ediyor bu tutulma. Çünkü yeniay haritasında Balık burcunda bulunacak Güneş ve Ay’ın yanı sıra Güney düğümün, Neptün’ün, Merkür’ün ve Kiron’un da burada bir arada etkileşim halinde olduğunu görüyoruz. Bu özellikle ülkemiz bakımından geçmişe dönük bir karma yüzleşmesini de gösteriyor. Burada Kiron’un ifade ettiği yaralanma ve şifalanma mevzusu öne çıkıyor. Karmayı iyileştirebilecek miyiz? Evet, bu soruya yazımın alt kısmında Türkiye astrolojik haritası başlığı altında yanıt bulmaya çalışacağım. Ayrıca ilişkiler bakımından da oldukça dikkat çekici bir zaman dilimi var. Önce biraz astronomi bilgilerinden ele alayım. Hadi bakalım başlayalım.

Güneş Tutulması nedir?

Ay, Güneş’ten 400 kat daha küçüktür fakat dünya’ya olan uzaklığı güneşten 400 kat büyük olduğu için gözlem olarak ikisi de bize dünyadan eşit görünür.

Bu bakımdan Güneş tutulması, Ay’ın yörüngesel devinim hareketini gerçekleştirirken Güneş ile Dünya arasına gelmesi ve Güneş’i kısmen ya da bütünen kapatması sonucunda gerçekleşen bir doğa olayıdır. Güneş tutulmaları Ay’ın Yeniay dediğimiz fazında gerçekleşir. Yeniay fazı Güneş ile Ay’ın 0 derecede kavuştuğu zaman başlar. Kavuşum Ay’ın yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması demektir. Bu kavuşum derece noktası tam tutulma anıdır. Yörünge düzlemine de aynı zamanda ekliptik (tutulma) düzlemi adı verilmektedir. Ekliptik sözcüğünün türetilme nedeni de, tutulmaların yalnızca Ay’ın bu düzlemi kestiği zamanlarda gerçekleşiyor olmasıdır.

Yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gerçekleşebilir ve bunların en fazla iki tanesi tam güneş tutulması şeklinde olabilir. Bunun nedeni de Ay’ın yörünge düzlemi ile dünya’nın yörünge düzlemi arasında yaklaşık 5 derecelik bir fark olmasından doalyıdır. Eğer bu fark olmasaydı 1 yıl içerisinde 12 kadar tutulma gözlemleyebilirdik.  Mesela tam tutulma dedik değil mi , evet birbirinden farklı tutulma çeşitleri vardır bunlar dört tanedir ve kısaca bunları ifade edersek;

Tam Güneş tutulması: Ay’ın Güneş’i tamamen örtmesi.

Halkalı Güneş tutulması: Dünya’nın Güneş çevresindeki yörüngesinin ve aynı şekilde Ay’ın dünya çevresindeki yörüngesinin daire şeklinde olmamasından kaynaklı olarak bazen dünya ile ay arasındaki mesafe değişir ve bu durumda ay bazen dünyadan daha küçük göründüğü için güneş ile hizaya geldiğinde güneş’i tam olarak kapatmaz ve ışığını sızdırır. Bu durumda da halkalı dediğimiz güneş tutulması gerçekleşir.

Hibrit Güneş tutulması: Ender olarak görülen bu tutulma şekli de dünyanın bazı bölgelerinden tam tutulma bazı bölgelerinden ise halkalı tutulma durumunun gözlemlenmesi şeklindedir.

Parçalı Güneş tutulması: Ay’ın Güneş’i kısmen örttüğü zaman dilimine parçalı güneş tutulması denir ve tam veya halkalı güneş tutulması sırasında dar gözlem koridoru dışındaki geniş alanlardaki gözlenen şekline verilen isimdir.

 

Bu gerçekleşecek tutumla ile ilgili bilgilere gelirsek, bu tutulma, maximum noktasında 44  saniye sürecek bir tutulma olacak. Sabah Güney Amerika’da görünür olacak ve gün batımında güney Batı Afrika’da sona erecek ve bu bir halkalı tutulma olacak.

Tutulma hattı ve bölgesinin görüntüsü bu şekildeki gibi olacak.

Güneş Tutulmalarının Astrolojideki ifadelerine değinirsek, tutulmalar Ay düğümlerine yakın oluşumları ifade ettiği için bu zaman dilimlerinde kaderi konuların ortaya çıkması söz konusu olur. Ayrıca Güney Ay Düğümü yönünde olduğu için geçmiş ile ilgili hususlarda farkındalık ifade ettiğini söylemeliyiz. Bu Türkiye’nin güney düğümüne de denk gelen bir tutulma olduğu için bu bakımdan özellikle değerlendirilebilir.

 

Yine Güneş tutulması daha çok hızlı bir şekilde gelişebilecek olayları ifade etmekte. Eğer o zamana kadar bekleyen birikmiş enerjiler söz konusu ise bu etki ile bir anda hız kazanması ve belirginleşip ortaya çıkması muhtemeldir. Özellikle de tutulmanın olduğu burç ve hayat alanında ortaya çıkan dikkat çekici gelişmeler söz konusudur.

Kişisel

Kişisel anlamda bu dönemde oldukça idealist ve yaratıcı olabileceğimiz faaliyetler olabilir. Yeniay etkisi ile birlikte balıktaki gezegen dizilimine oldukça enerji yükleniyor ve yeni oluşumların filizleri atılıyor. Neptün’ün işaret ettiği aşırı idealize etme etkisine karşı dikkatli edip beklentilerimiz noktasında biraz daha gerçekçi ve ölçülü olmamız yerinde olacaktır. Neptün etki ettiği alanda çözer, eritir, sınırları kaldırır. Yani Neptün’lü bu yeniay bir araya gelmesi biraz kontrolden çıkmaları gösteriyor. Gerçekten de bunu bilinçli ve ihtiyaç olarak isteyebiliriz bir bakıma ve tabi ki bunun ölçüsünü de bizim belirlememiz gerekiyor.

Yine Balık burcu ve Neptün birlikte daha kolektif olanı ifade ettikleri için, bu dönem oluşturulacak işlerin projelerin daha toplumsal nitelikte olması muhtemel. Vizyonlarınız daha aktif olabilir ve daha geniş çaplı oluşumlara yönelebilirsiniz.

Bu açılanma kişisel yaratımlar konusunda oldukça iyidir. Sanatçılar için hayal güçlerinin ve ilhamlarının daha iyi çalışması mümkündür.

Bu dönemde fazla alkol alımı, rahatlık, gevşeklik isteği, bir şeyleri bırakma isteği, müzik, dans, keyifçilik daha da artabilir. Zehirlenmelere(Gaz, ilaç, yiyecek, içecek vs.), fazla alkole, ilaç alımına, dolandırıcılığa karşı da dikkatli olmalısınız.

Balık ve Başak aksı da hastanelerle ilgili olduğu için açıkçası bu tip konular üzerinde olanlar da daha dikkatli hareket etmeliler çünkü bir takım göremedikleri şeyler de olabilir ve özellikle de dalgınlık ve ihmale karşı daha dikkat etmeliler.

Balık ve özellikle Neptün’ün bir ifadesi de özenmek ile ilgilidir. Bu zaman diliminde birilerine özenmek, onlara bürünmek söz konusu olabilir. Bu etkiler biraz bukalemunluğu da ifade ediyor. Biraz burada taklit ortaya çıkabilir. Tabi bu eğer bir ideal için birlik şeklinde ise gerçekten bir benzerlik sonucu ise olumsuz olmayacaktır bir nevi aynı duyguları yaşamak bir olmak erimek de buna girer ama dediğim gibi bu dönem içinde yolunuzdan sapmalara ve etki altında kalmalara karşı daha dikkatli olmalısınız.

Merkür’ün de Balık burcuna geçecek olması düşünüldüğünde zihinsel dağınıklık ortaya çıkabilir. Merkür ve balık birbirine uygun bir ikili değildir. Eğer bir iş üzerinde çalışıyorsanız bunun üzerinde çalışmaya ve bu etkileri yaratıcı şekilde kullanmaya çalışın derim. Zihninizi karıştıracak şeyer ya da bu uykusuzluk yorgunluk gibi şeylerden dahi olabilir, bir süreliğine olacak şeylerdir.

Balık burcundaki Neptün’lü, Kiron’lu bu dizilim sizin kendiniz de bu dönem sorgulamanızı tetikleyebilir. Amaçlarınızı, ideallerinizi sorgulayabilirsiniz. Bazı faaliyetlerinizle ilgili boşluk duygusu ortaya çıkabilir ve hayal kırıklığı durumu da yaşayabilirsiniz. Beklentileriniz konusunda endişeler duyabilirsiniz. Ama bu noktada da söylemeliyim ki bir süre sonra bu etkiler de dağılacak ve önünüzü daha net gördüğünüz bir zaman dilimine doğru ilerleyeceksiniz. Bu zaman diliminde hayal gücünüzü olumlu kullanmanız, bir takım tasarımlar yapmanız ve ne çok olumlu ne de düşük halde olmayıp kararında ilerlemeniz sizin için iyi olacaktır. Çünkü balık ve Neptün konumu, Güneş ile birlikte ani motivasyon yükselmesi ve düşüşü ile de ilgilidir. Bir şey iyi gittiğinde yükseliş ve bir şey kötü gittiğinde düşüşler yaşamak gibi bir durum ortaya çıkartabilir. Özetle beklentilerinizi makul tutarsanız dengeli giderseniz bu zaman diliminde daha rahat edersiniz. Farkındalıkla ilerleyin yeter ki.

İlişkiler

Güneş – Ay Balık’ta yeniay enerjisi ile birlikte ve Venüs ve Mars da Koç’ta yani eril dişil göstergelerin aynı burçlarda olmasıyla da birlikte bu zaman diliminde ilişkilerde bir tarafta idealler, beklentiler, özlemler ve bir tarafta da arzular, istekler, dürtüler kıpır kıpır görünüyor.

Koç burcundaki Venüs ve Mars sizi bir süre evvel ilişkilerden, sosyallikten yana eyleme geçirmiş olabilir. Koç yaşam dürtüsü, arzu ve isteklerle hareket etmek demektir. Şu ara yönetici olduğu Mars’ta da oldukça kuvvetlidir ve bununla birleşik olarak Venüs ‘ün de Koç’ta olmasının etkisi ile yeni sosyal ilişkiler ya da flört başlatmış olabilirsiniz. Bu aktif etkiler bir taraftan ilerlemekle birlikte şimdi ise ilişkide teslim olma ve çözülme teması etkin hale gelecektir. Bir taraftan belki ilişkinin dürtüsel tarafında aktifken diğer taraftan da hem bilinçli ve iradi hem hissi ve ihtiyaç olarak ilgiye, teslimiyete ve çözülmeye istekli olan bir ruh haline bürünmek olası. Ruhunuzu ve bedeninizi rahat bırakın ve diğer taraftan da arzunuz gitmek istediğiniz yön yapmak istediğiniz yön ne ise o konudaki aktif yönünüzle hareket etmeye devam edin gibi bir mesajdır bu gökyüzü zamanlaması olarak.

Bu yeniayda karşılıklı olarak beklentileri ifade ediyor en çok da. Eğer iki tarafta beklerse ortaya hiçbir şeyin çıkmayacağı açıktır. Olması gereken bu Güneş – Ay (Balık) ve Venüs – Mars (Koç) bir burçta toplanmaları varken karşılıklı özveri ve çabadır.

Tabi dediğimiz gibi Venüs ve Mars’ın Koç burcunda olması ve harekete geçirebilecek bir zaman dilimini ifade etmesi bu eylemsizlik ve atalet durumlarını yener nitelikte görülüyor.

Bu noktada birkaç gezegen görünümüne daha değinirsem, özellikle bu yeniay haritasında Mars ile Uranüs tam kavuşur ve Jüpiter ile de karşıt konumda iken daha bağımsızlık ve özgürleşme, daha rahat ve geniş hareket etme, arzu ve istekler yönünde hareket etme gibi meyiller tetiklenebilir. Fakat fazla gerginlikten dolayı olabilecek kopmalara karşı da dikkatli olmalısınız. Uranüs ve karşıt açılar bir takım gerginlikleri de göstermekte. Bu Uranüs etkileri hem bir araya gelmeleri hem de kopmaları ifade edebilir. Bu sizin nasıl yönlendirdiğinize organize ettiğinize bağlı olacaktır. Neyse ki bu daha sert mizaçlı gezegenlerin yanı sıra Venüs ve Jüpiter yumuşak huylu ifadeleri gösteriyor.

Bu Venüs – Jüpiter açılanması için diyeceğim de özellikle bu dönem ilişkiler olsun sosyal olsun kişisel haritalarınız da benzer etkiyi destekliyorsa harcamalarınızda ipin ucunu kaçırmamaya dikkat ve özen göstermeniz gerekliliği çünkü sonradan bu durum sizi sıkıntıya sokabilir.

Türkiye astrolojik haritası

Tutulma Türkiye astroloji haritansın 9. Evini etkiliyor. Burası hukuk, adalet, hümanistik, dinsel, uluslararası, yurtdışı ve yabancılar ile ilgili bir alan olmasından dolayı Türkiye’nin özellikle bu konulardaki beklentileri görülüyor. Güney düğümün Balık olması Türkiye’nin geçmiş kökleri ve karması ile ilgili etkilerdir. Burada Neptün ile birlikte geçmişe duyulabilecek bir özenme söz konusu olabilir. Burada devreye hayaller ve fanteziler giriyor ve burası hem Mars ve Satürn karakterinde olduğu hem de Neptün’le de etkileşim halinde olduğu için görünmez üzeri örtülü bir sertlik içeriyor. Dikkat edilmez ise Türkiye’nin kaderinde hayallere kaptırarak zararlar almak söz konusu olacak. Kuzey düğüm yönünü incelememiz burada önem kazanıyor. Bu Balık burcundaki stelyum (gezegen dizilimi) Türkiye’nin Kuzey düğümüne zıt duruyor. Kuzey düğümde başak burcu var ve bu burç iyi anlamlarında daha bilimsel, mantıklı, gerçekçi olanı ifade ediyor ve gidilmesi gereken yönü ifade ediyor. Gidilmesi gereken bu ilim ve fen yolunun karşısında yani güney düğüm tarafında balık burcunun olumsuz anlamları ile ifade edilen tamamen özentisel, dogmatik, hayali ve fantastik geçmişimizle ilgili bir yöne ağırlık verirsek ülkenin kalkınması ve ilerlemesi bakımından bunun olumlu olmayacağı açıktır. Burada Türkiye’nin gelişiminin düşmanı olan etkiler de görülmekte. Çünkü 180 derece açı ile birbirine duran kuzey düğüm ve güney düğüm her zaman için bir çekişme halini ifade eder. Tıpkı insanlardaki gibi bir geçmişten gelen alışık olunan karmik dilden, toplumsal genetikten gelen ve yine toplumsal anlamda geleneksel olan fakat bunların içindeki bir takım bırakılması gereken şeyler ilerlemeye karşı durabilir ve bu da gelişimi olumsuz etkileyecektir. Bunlara dikkat edilmesi gerekiyor ülkenin bekası bakımından. Ülke için iyi düşünülmesi ve fedakar olunması gereken, olaylara benlik ile bakılmaması gereken zamanlar da diyebiliriz.

Koç burcunda seyreden Venüs ve Mars ise özellikle politik sahada tartışmaların hararetle sürebileceğini gösteriyor. Öyle ki bu tartışma mensubu olduğumuz dünya çapındaki bir takım oluşumlar açısından da önemli. Türkiye’nin uluslararası arenadaki kimliği açısından, imajı açısından bu dönem çok önem arz ediyor.

Mars ‘ın Uranüs ile kavuşumu bir takım sarsıntılı olabilecek olayları ifade ediyor. Umarım ki bu sarsıntılı olaylar ülke içindeki bir takım deprem gibi doğal afetler vasıtası ile gündeme gelme şekli olmasın. Özellikle Koç burcundaki Mars ve her tarafa yayılan etkileri ifade eden Uranüs ikisi birlikte patlayıcı etkileri gösteriyor. Ordu ve Polis kuvvetlerini ilgilendiren konular, ülke yöneticileri, lider konumdakilerle ile ilgili konular ön plana çıkıp vurgu yapabilirler. Bu Uranüs etkisi özellikle sürpriz, şoke eden bir takım gelişmeleri de içinde barındırabilecek niteliktedir. Uranüs aynı zamanda kolektif iletişimi de ifade ettiği için bu etkileşim ülke çapındaki internet gibi haberleşme sistemlerinin de faal ve üst düzeyde aktif olduğunu gösterecek. Yani sosyal ağlara daha fazla bir odaklanma söz konusu olacaktır bu zaman diliminde.

Balık burcundaki Güneş Tutulmasının burcunuza etkileri: (Güneş (özburç) ve yükselen burcunuz olarak okuyabilirsiniz.)

Koç: Bütün ile bir olmanız ve daha fedakar duygular ile bunu yapmanız söz konusu olabilir. Kolektif bilinçaltı ile sezgisel bağlantıları içine alan bağlar kurmanız mümkün. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar ile ilgili kolektif ve gönüllü hareket etmeniz mümkün. Bununla birlikte içinize çekilmek, belki dinlenmek ve yalnız kalmak ihtiyacınız da olabilir. Elde olmadan kontrol dışı gelişebilecek şartların da gelişebileceğini söyleyeyim bu zaman diliminde.

Boğa: Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili faaliyetler gündeme gelebilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak gönüllü ve hizmet etme yönlü hareket etmek mümkün. Gelecek ile ilgili vizyonlar oluşabilir. Arkadaş grubu içinde gizli kalmış konular da gündeme gelebilir. Arkadaş çevreniz ile ilgili fedakarlık ve hassasiyet gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Birlikte yapılabilecek sanatla ifade edilebilecek faaliyetlerde mümkün.

İkizler: Kariyeriniz ve toplum önündeki duruşunuz ile ilgili algıları açık ve duyarlı olarak hareket edebilirsiniz. Kendinizi toplum önünde daha duyarlı ifade etme ihtiyacınız olabilir. Daha hassas ve düşünceli algılanabilirsiniz bu zaman dilimi içerisinde. Yaratıcılık, sanat ve tasarım ile ilgili projeleriniz ile gündeme gelebilirsiniz.

Yengeç: Uzak yollar, akademik konular, yabancılarla ilişkiler konusunda daha sezgisel duygularla hareket edebilir, hassas olabilirsiniz. Sevgi ve bütünlük ifadeniz artabilir ve düşüncelerinize etki edebilir. Düşüncenizde sezgisel bağlantılar kurabilir ve uzak hedefleriniz ile ilgili vizyonlar görebilirsiniz.

Aslan: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha sezgisel olduğunuz bir zaman dilimi. Kaos ve kriz getirecek durumlar ortaya çıkarsa bu durumlara karşı dikkatsiz ve gevşek hareket etmek olumlu sonuç getirmeyebilir. Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha sezgisel ve anlayışlı hareket edebilirsiniz. Cinsel bakış açınızda karşı tarafı iyi algılayarak hareket etmek ön plana çıkabilir.

Başak: Ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha fedakar hareket edebilirsiniz. Anlayışlı, empati sahibi, adaptasyon yönü yüksek Eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek durumunuz olabilir. Bu özellikler ile uzlaşmaların yanı sıra zıtlaşma durumları da yaşayabilirsiniz. Normal kişiliğinizden farklı bir yapıda hissedebilirsiniz ve farklı bir perspektiften bakabilirsiniz bu zaman diliminde.

Terazi: Çalışma hayatınızda, eğer varsa yanınızda çalışanlar ya da evcil hayvanlar ile ilgili daha duyarlı ve fedakar yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Rutin işler ile uğraşırken daha sezgisel hareket edebilir ve adapte olabilir ya da çalıştığınız konular üzerinde yeni tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. Çalışma hayatınızda dikkatsizliğe ve dalgınlığa dikkat etmelisiniz. Eğer yorgunluk varsa dinlenmeniz önerilir. Bu zaman diliminde çalışma hayatınız ile ilgili dilekleriniz, beklentileriniz şekillenebilir.

Akrep: Aşk hayatınız ve kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha yaratıcı ve esnek olma ihtiyacı ile birlikte daha fazla duyarlılık ihtiyacı içine de girebilirsiniz. İfade ettiğiniz sevgide daha bütünsel ve anlayışlı olabilirsiniz. Romantizm duygunuz artabilir. Sanat, dans, tasarım ile ilgili hobilere ilginiz çekilebilir. Çocuklarınız var ise onlar ile bağlantılı gelişmeler olabilir. Sizi mutlu edecek faaliyetler ile ilgili bağlantılar kurabilirsiniz. Spora yönlenebilirsiniz.

Yay: Aile, ev ve içsel hayatınız ile ilgili daha anlayış ve fedakarlık ihtiyacınız olabilir. Daha sezgisel hisler ile dolabilir ve duyarlı bakış açısı ile hareket edebilirsiniz. Aile ile birlikte ya da ev içinde bazı faaliyetler yapmak mümkün olduğu gibi özelinizde kendinizle ilgilenmek yalnız hareket etmek, belki dinlenme ihtiyacı söz konusu olabilir.

Oğlak: Yakın çevreniz, yakın yollar, iletişim, eğitim, zihinsel işler, bağlantılarınız ile ilgili daha sezgisel yaklaşımlarınız olabilir. Sözlü ifadeleriniz daha sezgisel olabilir ve yakın çevrenizle ilgili daha duyarlılık ve hassasiyet kazanabilirsiniz. Zihninizde vizyonlarınız artabilir. Bu zaman diliminde çevrenizle ilgili dalgınlık konusunda dikkat etmenizi ve yine yazılı ve sözlü hususlarda daha uyanık olmanız gerektiğine dikkat çekerim.

Kova: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile ilgili beklentileriniz artabilir. Bir takım tasarımlar oluşturmak için uygun bir zaman olabilir. Gevşemek ve rahat hissetmek için harcamalarda bulunabilirsiniz. Sanat, sinema v.b. ile ilgili konulara para harcayabilirsiniz. Fedakarlık ve duyarlılıktan kaynaklı harcamalar da olabilir. Maddi konularda vizyonlarınız gelişebilir.

Balık: Kişisel duruşunuz, fiziksel durumunuz ve genel sağlığınız, bununla birlikte görünümünüz, imajınız ile ilgili daha fazla duyarlılık içinde olabilirsiniz. Daha fazla empati ve anlayışla hareket etme meyli, bütün ile bir olma ihtiyacı da ortaya çıkabilir. Girişimlerinizde daha duyarlı ve sezgisel hareket edebilirsiniz. Anneniz veya kadınlar ile ilgili konular daha çok ön plana gelebilir bu zaman diliminde ve yakınlık ile ilgili ihtiyaçlarınız da ön plana çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir