BALIK BURCUNDA AY TUTULMASI VE BURCUNUZ

16 Eylül 2016, (Bugün) Saat: 22:04’te bir Dolunay ve Ay tutulması gerçekleşecek. Tutulma, Ay düğümlerine 11 derece mesafede, Balık burcunun 23. Derecesi içinde gerçekleşecek ve bu esnada ikizler burcunun ilk dereceleri yükselecek. Bu yükselen derecesi ile birlikte karşımıza değişken burçlar arası bir büyük kare (Grand Square) açı kalıbı çıkıyor.

Bu zaman dilimi içinde şartların değişken olması, çok da istikrar ve sabitlik beklenmemesi, bu zamanlamanın daha çok iletişim, sosyallik, yer değiştirmeler için uygun olabileceği düşünülebilir. Lakin İkizler ve Başak burcunun yöneticisi Merkür Retro (Geri hareket) durumunda olduğu için daha çok eski ya da geriye dönük bağlantılarımız, diyaloglarımız, ilişkilerimiz ile ilgili konuların tekrar gündeme gelmesi, üzerinden geçilmesi ve bunlarla ilgili bir takım konuların yakalanması söz konusu olmuş olabilir ve bir şeyler oturana kadar eski konular kişiyi bırakmayabilir. Tutulma haritasına baktığımızda, Kiron’un Ay tutulması derecesine yakın olması, bir takım yaralı tarafların içeriden hissedilerek ihtiyaç noktasında ortaya çıkması demektir.

Özellikle değişken burçlar bu etkiyi daha fazla hissedecekler ama detay belirtmek gerekirse özellikle İkizler, Başak, Yay, Balık burçlarından olan ve ayın özellikle 13’u ve 17’si arası doğumlular bunu daha da fazla hissedebilecekler. Lakin dediğim gibi genel olarak bu etki bütün değişkenlerde özellikle hissedilecektir.

Başak burcundaki Yeniay ve Güneş tutulmasından Retrograde hareketteki Merkür ile beraber alıp ifade edersek, geçmişteki bir takım bağlantılarımıza odaklanmış onları detaylıca düşünmüş ve bir taraftan da özellikle çalışma alanımız ile ilgili düzenleme ve temizlikler yapmış olabiliriz bu süreç içerisinde. Şimdi ise Ay balık burcunda olarak bir zıt bakış açısı meydana getirmekte ve çekişme ile birlikte bazı konulara objektiflik getirmekte. Başak, hayatın daha mekanik, gerçekçi, tutarlı, mantıklı, fonksiyonel ve işlevsel tarafı iken Balık daha çok hayal gücü, yaratıcılık ile ilgili bir tarafıdır ve ruh burada süptil, şeffaf ve biçimden biçime giren bir haldedir. Aynı zamanda Balık bırakmayı teslimiyeti bu bakımdan da rahatlığı, dinlenmeyi ifade eder. Meditasyon ve ya dinlendirici sanatlar, müzik, şiir vs. de Balık ile ilgilidir özellikle.

dolunay2

Şimdi Kiron’un da yakın olması ile birlikte bir takım hissedilen yaraların iyileştirilmesi için farkındalığın ortaya çıkması muhtemeldir. Daha çok ruhumuzun sesini dinlememiz gerektiği ya da eksiklerimizi ve bize neyin iyi geleceğini fark edeceğimiz bir zaman dilimidir denilebilir. Ay temelde fizyolojik ihtiyaçlar ile ilgilidir fakat balık daha kolektif ve biz duygusu ile alakalıdır. Örneğin Ay burcu balık olanlar pek de yalnız yapabilen burçlar değildir. Yakınlık ve paylaşmak onlar için önemlidir. Hassas bir yapıları vardır. Anne ile aralarında kurdukları bağ da bu şekildedir. Sonra yakın olarak hayatına giren insanlarla da. Dolayısıyla doğamızın hassas tarafına kulak vermeyi ve eğer orada yaralanmalar varsa bunu gidermek açısından harekete geçme gerekliliğinin ortaya çıktığı söylenebilir. Çünkü insan sadece mekanik olarak ve tekil şekilde beslenemeyen aslında sosyal olan biz duygusuna sahip bir varlıktır. Balık burcu da ilgi isteyen bir burçtur. Balık burcu için sevgi, ilgi çok önemlidir. İşte bu biraz sevgi, ilgi isteyen biz duygusuna sahip tarafımız bu tutulma ile birlikte biraz daha belirginleşiyor. Ayrıca Balığın hassas yapısı ve Kiron ile de birlikte tükenmişlik duygusu da ortaya çıkabilir. Buna dikkat etmek gerekli. Bunalım tetiklememelisiniz. Bunu bir işaret noktası olarak değerlendirip eksikliklerin farkında olun ve onları tamamlamak üzere neler yapacağınızı düşünün.

Mars Yay pozisyonu?

Mars’ın da 23 derecelerdeki Yay ‘daki konumu Güneş ve Ay’a kare açı yapmakta ve bir T-kare açı oluşmakta. Bu durumda iç çatışmalar da artmakta. Mars Yay daha çok dürtüsel açıdan deneyimsel, rahat, özgürlük arayışında, keşfetmekten hoşlanan geniş bakış açılı bir yapıyı gösterir. Onun bu konumu üstelik Balık burcundaki Ay’a da süperior tepeden kare açı yapmaktadır. Yani ilk planda bahsettiğimiz duygusal eksiklik belki yakınlık eksikliği veya eksiklik hissettiğimiz ihtiyaçlar ve bunun verdiği duygusallığa karşı yay ve mars ateş elementi ve benlik vurgusuyla duruma farklı etki etmektedir. Yani bu zaman dilimindeki çatışmalar biraz duygularımız, hislerimiz, ihtiyaçlarımız ile dürtülerimiz, daha bağımsız ve özgür hareket etme isteğimiz, eylemsel ve yaşamsal yönlerimiz arasında geçiyor da denilebilir.  Bir taraftan da daha mantık ve mekanik yönü ağır basan Başak’taki Güneş konumunun da konuya katıldığı unutulmamak gerek.

Başak hakkında önceki yazımda detaylı anlattığım için burada ona girmiyorum. Dileyenler Başak Yeniay’ı ile ilgili yazımı bu linkten tekrar okuyabilirler: http://www.sechaber.com.tr/basakta-gunes-tutulmasi-ve-burcunuz-analiz/ 

Türkiye açısından değerlendirdiğimizde Türkiye haritasında genel olarak yurt dışı, basın – yayın, eğitim konuları, trafik ve yolculuk konuları gündeme geliyor. Trafik açısından bayram tatili dönüşü yola yorgunken çıkmamaya özen göstermek gerekiyor. Uyku ve dalgınlıklara dikkat diyelim. 17’sinde saat sabah 7:23’te de Ay koç burcunda olacak ve yeni bir enerji artışı, başlangıçlar ve hareket söz konusu.

balik-burcuŞimdi Ay’ın Balık burcunda burçları nasıl etkilediğine bir bakalım Görüşmek üzere… Balık burcundaki Ay, burcunuzu nasıl etkileyebilir? (Güneş (öz) ve yükselen burcunuza göre okuyabilirsiniz.)

Koç: Bütün ile bir olmanız ve daha fedakar duygular ile bunu yapmanız söz konusu olabilir. Kolektif bilinçaltı ile sezgisel bağlantıları içine alan bağlar kurabilirsiniz. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar ile ilgili kolektif ve gönüllü hareket etmeniz mümkün. Bununla birlikte içinize çekilmek, belki dinlenmek ve yalnız kalmak ihtiyacınız da olabilir. Elde olmadan kontrol dışı gelişebilecek şartların da gelişebileceğini söyleyeyim bu zaman diliminde.

Boğa: Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili faaliyetler gündeme gelebilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak gönüllü ve hizmet etme yönlü hareket etmek mümkün. Gelecek ile ilgili vizyonlar oluşabilir. Arkadaş grubu içinde gizli kalmış konular da gündeme gelebilir. Arkadaş çevreniz ile ilgili fedakarlık ve hassasiyet gerektiren durumlar ortaya çıkabilir. Birlikte yapılabilecek yaratıcılıkla ilgili faaliyetlerde mümkün.

İkizler: Kariyeriniz ve toplum önündeki duruşunuz ile ilgili algıları açık ve empatik olarak hareket edebilirsiniz. Kendinizi toplum önünde daha duyarlı ifade etme ihtiyacınız olabilir. Daha hassas ve düşünceli algılanabilirsiniz bu zaman dilimi içerisinde. Yaratıcılık, sanat ve tasarım ile ilgili projeleriniz ile gündeme gelebilirsiniz.

Yengeç: Uzak yollar, akademik konular, yabancılarla ilişkiler konusunda daha sezgisel duygularla hareket edebilir, hassas olabilirsiniz. Sevgi ve bütünlük ifadeniz artabilir ve düşüncelerinize etki edebilir. Düşüncenizde sezgisel bağlantılar kurabilirsiniz ve uzak hedefleriniz ile ilgili vizyonlarınız artabilir.

Aslan: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha empatik olduğunuz bir zaman dilimi. kaos ve kriz getirecek durumlar ortaya çıkarsa bu durumlara karşı dikkatsiz ve gevşek hareket etmek olumlu sonuç getirmeyebilir. Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler ile ilgili daha sezgisel ve anlayışlı hareket edebilirsiniz. Cinsel bakış açınızda karşı tarafı iyi algılayarak hareket etmek ön plana çıkabilir.

Başak: Ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha fedakar hareket edebilirsiniz. Anlayışlı, empati sahibi, adaptasyon yönü yüksek Eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek durumunuz olabilir. Bu özellikler ile uzlaşmaların yanı sıra zıtlaşma durumları da yaşayabilirsiniz. Normal kişiliğinizden farklı bir yapıda hissedebilirsiniz ve farklı bir perspektiften bakabilirsiniz bu zaman diliminde.

Terazi: Çalışma hayatınızda, eğer varsa yanınızda çalışanlar ya da evcil hayvanlar ile ilgili daha empatik ve fedakar yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Rutin işler ile uğraşırken daha sezgisel hareket edebilir ve adapte olabilir ya da çalıştığınız konular üzerinde yeni tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. Çalışma hayatınızda dikkatsizliğe ve dalgınlığa dikkat etmelisiniz. Eğer yorgunluk varsa dinlenmeniz önerilir.

Akrep: Aşk hayatınız ve kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha yaratıcı olma ihtiyacı ile birlikte daha empatik olma hissiyatı içinde de olabilirsiniz. İfade ettiğiniz sevgide daha bütünsel ve anlayışlı olabilirsiniz. Romantizm duygunuz artacaktır. Sanat, dans, tasarım ile ilgili hobilere ilginiz çekilebilir. Çocuklarınız var ise onlar ile bağlantılı gelişmeler ile ilgilenebilirsiniz. Sizi mutlu edecek faaliyetler ile ilgili bağlantılar kurabilirsiniz.

Yay: Aile, ev ve içsel hayatınız ile ilgili daha anlayışlı ve fedakarlık ihtiyacınız olabilir. Daha sezgisel hisler ile dolabilir ve empatik bakış açısı ile hareket edebilirsiniz. Aile ile birlikte bazı faaliyetler yapmak mümkün olduğu gibi özelinizde kendinizle ilgilenmek yalnız hareket etmek, belki dinlenme ihtiyacı söz konusu olabilir.

Oğlak: Yakın çevreniz, yakın yollar, iletişim, eğitim, zihinsel işler, bağlantılarınız ile ilgili daha sezgisel yaklaşımlarınız olabilir. Sözlü ifadeleriniz daha empatik olabilir ve yakın çevrenizle ilgili daha duyarlı ve hassas olabilirsiniz. Zihninizde vizyonlarınız artabilir. Bu zaman diliminde çevrenizle ilgili dalgınlık konusunda dikkat etmenizi ve yine yazılı ve sözlü hususlarda daha uyanık olmanız gerektiğine dikkat çekerim.

Kova: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile ilgili beklentileriniz artabilir. Bir takım tasarımlar oluşturmak için uygun bir zaman olabilir. Gevşemek ve rahat hissetmek için harcamalarda bulunabilirsiniz. Özendiğiniz şeyler, sanatsal konular, sinema v.b. ile ilgili konulara para harcayabilirsiniz. Fedakarlık ve empatiden kaynaklı harcamalar da olabilir. Vizyonel bakımdan daha üretken olabilirsiniz.

Balık: Kişisel duruşunuz, görünümünüz, imajınız ile ilgili adaptasyon ihtiyacı içine girebilirsiniz. Daha fazla anlayışlı hareket etme meyli, bütün ile bir olma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Girişimlerinizde daha empatik ve sezgisel hareket edebilirsiniz. Anneniz veya kadınlar ile ilgili konular daha çok ön plana gelebilir bu zaman diliminde ve duygusal ihtiyaçlarınız da ön plana çıkabilir. Bu zaman diliminde özellikle bir şeyleri kendi elinizle harekete geçirmek ve direksiyonda olma durumunuzda mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir