Astrolojik açıdan ekonomi gündemi ve Tutulmaya Doğru, Modern Psikolojik Astrolojinin ışığında Uranüs’ün Gölgesi ve Işığını Anlamak

 
Dolar 15 TL civarında seyrediyor. Ekonomide neler oluyor? Astrolojik görünümler ne diyor?
ABD’de enflasyon %8’e dayanmış durumda. Neredeyse çift haneye yaklaştı. FED başkanı biz faiz artırmaya devam edeceğiz diyor. Eğer böyle devam ederse şu an doları tutamayan Merkez Bankasının bir süre sonra yapabileceği hiçbir şey kalmaz ve dolar kontrolsüz yükselir.

Ayrıca Mart sonuna doğru kur korumalı hesaplar için vade dönüşü zamanı. Yapılması gereken büyük bir ödeme söz konusu. Birileri dolar almasın diye ödenecek tutar şu an 50 milyar civarında. Yani az kaldı, hazineye devasa bir yük de geliyor.

Rusya’ya yapılan ekonomik yaptırımlar ise en çok bizi vuracak çünkü Rusya’ya oldukça bağımlıyız, buğdayı bile neredeyse tamamen Rusya’dan ithal ediyoruz. Dolayısıyla enflasyon tırmanışına bu şekilde devam ederken bu düşük faiz politikası da aynı şekilde devam ederse hızla artmaya devam edecek gıda, barınma ve enerji fiyatlarıyla daha derin bir ekonomik kaosun içine girmek olasılığı vardır. İçinde bulunduğumuz sürece bakarsak 6 Mart sabahı Kova burcuna geçen Venüs ve Mars Türkiye Astroloji haritasında 8. Evde ilerlemeye başladı ve Kova yöneticisi Uranüs de Boğa konumunda ve 11. Evdedir. Dahası Uranüs Boğa ile Venüs Kova konumları karşılıklı ağırlama içinde yani birbirlerinin yöneticiliklerinde durmakta. Ekonomik anlamda, kaynaklarımızla ilgili, kredilerimizle ilgili aydınlanma, ileri görüşlülük ve buna göre yapılacak rasyonel, akılcı hamlelerin zamanıdır.

Uranüs 15 Mayıs 2018’den bu yana Boğa burcunda ilerliyor ve o zamandan bu yana ekonomi ve tarım politikaları konusunda dikkat edilmesi gerektiğini yazıyorum. Ben modern psikolojik astroloji yapan birisiyim. Modern psikolojik astrolojide Kova burcunu Uranüs yönetir. 17 Aralık 2020’de Satürn’ün Kova burcuna geçmesiyle de Türkiye astroloji haritasında 8. Evde ilerlemeye başlayan Satürn bu konuda ciddi uyarı veriyordu. Satürn 2021’de üç kere Uranüs’le kare açı yaptı. Bu tarihler 17 Şubat 2021, 14 Haziran 2021 ve sonuncusu da 24 Aralık 2021’di. Bunların her biri ekonomik açıdan ciddi uyarı mahiyetindeydi ve eş zamanlı olarak ekonomideki sarsıntıları gördük. Bu zamanlarda hep bu konuları gündeme getirip ekonomi, tarım politikaları, bankacılık ve hazır kaynakların tüketimi konularında uyarılar yazdım. Ayrıca diğer bir açıdan değerlendirildiğinde burada Kova ve Uranüs’ün akıl, bilim, özgürlükler konusu da oldukça önemlidir çünkü işin içinde onlar da vardır. Özellikle liyakat kavramı Uranüs’ün ve Kova burcunun ışık etkisi ile ilgilidir. Gölge etkisi ise tam tersi liyakate aykırılık demektir, liyakat dışı yükselme ve sıçrama yapma çabası demektir. Bu nedenle de ilgi çekmek adına marjinalliğe ve aykırılığa kolaylıkla yönelirler. Modern astrolojiye göre Kova burcu Satürn’ün anlattığı şeylerle uymaz, çok farklıdır. Bireysel haritalardaki gözleme göre Uranüs ile ilgili oldukları açıktır. Bu süreçte ekonomiyi yöneten, ekonomiye yön veren kadrolar konusu bu açıdan oldukça önemlidir ve dikkat edilmelidir. Liyakat doğru sağlandığında böylesi sıkıntılar da olmaz ve her şey yerine oturur. Çünkü bu içinde yaşadığımız sistemin kuralıdır. Sistem geometrik ilkelere ve mantığa dayanır. Gerçek metafizik planın temeli de budur. Onu Matrix gibi bir yaradan yazılımı olarak düşünmeliyiz. Geçen yüzyılın en etkili bilim insanı ve mucitlerinden biri olan Nikola Tesla “Eğer evrenin sırlarını bulmayı arzuluyorsanız enerji, frekans ve titreşimler üzerinden düşünün.” demiştir. Hakikat sol beyin lobu ile sağ beyin lobu arasında dengeler kurulduğunda kendini gösterir. Buna orta yol öğretisi denir. Bu nedenle maneviyat denildiğinde de bunu geometrinin dili ile anlamak gerekir, frekans, titreşim yasalarıyla anlamak gerekir. Dahası hakikati dualite gerçeği ile anlamak gerekir. Dualiteyi anlamamak ve sapmak akıl hastalıklarının kapısını açmak ve kendi bakış açısı dışındakini reddetmekle ilgilidir. Modern-Psikolojik Astroloji hocası ve Felsefe Araştırmacısı olarak yıllardır bu konuları araştırmakta ve üzerinde düşünmekteyim. Benim bu konudaki tespitlerim bu şekildedir.

Önümüzdeki sürece baktığımızda ne görüyoruz? 30 Nisan’da Boğa burcunda gerçekleşecek yılın ilk Güneş Tutulması ekonomi konusunda ciddi uyarı veriyor. Ya ekonomi ve yönetim aklında devrim olacak ya da ekonomik kaos iyice kendini gösterip isyanlar çıkacaktır. Bu isyan kavramını şuna benzetebiliriz. Kolunuzu yaraladınız, yaradanın sistemi ona ağrı mekanizması koymuş ki bağırıp beni doktora götür diyor. Eğer dili olmasaydı diyebilir miydi? İşte isyan mekanizması da benim canım yanıyor mekanizmasıdır. Eğer dolarda aşırı artış olursa, enflasyon aşırı artarsa istisnasız bu doğru orantıda bir isyan sebebidir. Ha bunlar yok ama isyan varsa o kurgulamadır diyebiliriz. Neyin ne olduğunu açık bir şekilde rakamlarla, yaşam standartımızla, alım gücümüzle göreceğiz. Şu andan itibaren doğu adımlar atılırsa yani Venüs ve Mars Kova sürecinde doğru reformlar yapılmaya başlanırsa iyicil durumlar ortaya çıkacaktır. Bu süreç çok önemlidir.

Türkiye Astroloji Haritasında önemli bir psikolojik tespit

Türkiye astroloji haritasında yükselen Yengeç burcudur. İşte bu yükselen burcun karşısındaki Plüton Oğlak konumu 27 Ocak 2008’den yana oradadır ve duyarlılık, acı hissetme ve empatinin karşısındadır. Yani kendi içimizde kendi kendimize sıkıntı yaşattığımız bir halin tablosudur aslında. Astrolojide 7. Ev anlaşma, sözleşme, evlilik, ortaklık, dünya astrolojisinde müttefik ülkeler demektir ama bir anlamı da açık düşmanlar demektir. Burada psikolojik astroloji ile ülke haritasını bir birey gibi okuduğumuzda –ki mikro organizma ile makro organizma arasında her zaman bir bağlantı vardır ve bu okuma biçimi önemlidir, bu sosyolojinin de önemli bir konusudur- sadece dışsal bir ülkeler ile ilgili olan olumsuz durumlar değil, kendi içimizde de dualitik anlamda zorlu bir karşıt açı yaşadığımız ve kendi kendimizi duyarsızlık ile zor duruma düşürdüğümüz bir zaman olduğu gerçeğidir.


Yani bir şekilde aslında iyiye gideceğimizi düşünüyorum. Akıl başa gelecektir. Uranüs’ün ışığı aydınlanma ve devrim iken, zamanda ileri sıçrama yapmak iken, gölgesi; herkes gider Mersin’e ben giderim tersinedir yani akla isyan etmektir, zamanda ileri gitmek yerine tam tersi ileri gidişi engellemek üzere delilik ile aklın karşısına çıkılmasıdır. Uranüs ve Kova burcu ile ilgili bu aykırılık ve marjinal hareket etme gölgesi yaşamın içinde her zaman marjinal kişilikler ya da bazı marjinal gruplar açısından olabilir ama topyekun olamaz. Ülkemizin içinde bulunduğu bu ekonomik kaos sürecinde Uranüs ile ilgili bu kadar gölgenin ortaya çıkamayacağını düşünüyorum. Acı çekeceğiz ve öğreneceğiz. Bu yaz bu olay anlaşılıp çözülecektir ve inşallah akla bilime göre gerekli hamleler yapılıp her şey düzelecektir. Uranüs’ün ışığı kolektif zihnin ve evrensel objektifliğin zaferidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir