Astrolojide Sirius Yıldızına Rasyonel Açıdan Bakmak, Mitos ve Logos Farkı

 

                                                                                                                Sirius

Ne diyorlar? Sirius şans getiriyor, Sirius kavuşuyor, Sirius şu evinize bunu getiriyor falan filan. Peki Sirius nerede? Sirius yıldızı 8.6 ışık yılı uzaklıkta.

Işık yılı, ışığın, bir Dünya yılında aldığı yoldur. Bir ışık yılı yaklaşık olarak 9 trilyon kilometredir. Yani Sirius yıldızı bizden yaklaşık olarak 77.4 Trilyon km uzaklıkta bulunuyor. Eskiler bu mesafelerin ne kadar büyük olduğunu ve dolayısıyla evrenin ne kadar büyük olduğunu bilemiyorlardı. Evreni daha ufak ve ışıklı kandillerle döşenmiş bir sistem gibi görüyorlardı.

Astrolojide odaklanacaksak Güneş Sistemine ve bunun insanlarda projekte olan fonksiyonlarına odaklanmalıyız. Dogmatik kaderci inançlara değil. Mitolojik inançlarda benzetmeler vardı. Burada önemli olan Sirius’un güçlü bir ışığa sahip olmasıdır. Yani ışık ve karanlık kavramları açısından hatırlatıcılığı önemlidir. Mitolojiye göre Tanrı’nın kapısı olduğu ve buradan iyilik gönderdiği düşünülürdü çünkü Işık Tanrısal iyilikti.

Konuya fazla mitolojem ile bakanlar Satürnden münezzeh bir Neptünyen tarzı ifade ederler. Burada hakikatleri ortaya çıkartmak gerekiyor. Felsefe tarihinde bu mitostan logosa geçiştir. Toplumun mitoslara (dogma, masal) değil logoslara (akılcılık, mantıkçılık) ihtiyacı var. Işık ve karanlık kavramlarını hayatımızda olması gerektiği şekilde algılamalıyız. O ışığı içimizde yakalım, kalbimiz ve aklımız ışısın. Çünkü biz mikro bir evreniz aynı zamanda. İç dış ayrımını bilelim. Dışımızdan trilyonlarca km öteden gelen ışık da bize hatırlatıcı bir işaret olsun sadece. Astrolojide etik, erdem ve ahlak da mitos – logos ayrımını yapabilecek bir kalbe ve akla sahip olmaktan geçer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir