AKREP BURCUNDA YENİAY VE BURCUNUZ; YENİLENME VE DÜZENLENME ZAMANI

30 Ekim 2016, Saat: 20:38:09’da Akrep burcunun 7, 43’’ derecesinde bir Yeniay gerçekleşecek. Yeniay gerçekleştiği sırada ise İkizler burcunun 25 derecesi yükseliyor ve şans noktası da 25 derece ikizlere geliyor. Bu zaman diliminde iletişim kurma konusu doğal biçimde daha da öne çıkıp vurgu kazanmakta. Ayrıca bir süre evvel Akrep burcuna geçen Güneş ve Merkür’ün ardından şimdi Ay’ın da Akrep burcuna gelmesi ile gökyüzünde 3’lü bir kavuşum meydana gelecek.

Akrep burcu zamanı sonbaharın ortasına gelen bir zamandır. Nitelik olarak sabit niteliğe sahip olan Akrep’ler kararlı yapıdadırlar. Bu Akrep burcu yoğun dönemde araştırma yapmak, bir şeyin derinine inmek, belirli konular ile ilgilenip odaklanabilmek daha çok mümkün olacaktır. Tutku, cinsellik, ölüm, metafizik, ölüm ötesi, ezoterizm gibi konular ile ilgilenmek ya da işler bakımından ortaklı işler, vergi/sigorta, muhasebe, miras, başkalarından gelen gelirler, ortak kazançlar, menajerlik gibi konular, başkalarının yeteneklerinden sahip olduklarından fayda gelmesi, güç birliği yapmak gibi temalar öne çıkacaktır.

Akrep zamanında bir şeyleri netleştirmek de daha mümkündür. Ne istediğinizi daha iyi tespit edebilir ve derinleşebilirsiniz. Tabu olan konular konuşulabilir, arzu ve istekleriniz doğrultusunda daha vurgulu ifadeler kullanabilirsiniz. İğnelemeler artabilir bu dönemde. Daha keskinleşmek söz konusu.

dolunay-kadin

Eğer olumsuz aşırı anlamlara bürünülürse bir şeyleri fazla kurcalamak ve bir şeylerin dejenere olması söz konusu olacaktır. Takıntılara ve aşırlıklara dikkat etmek gerekir. Akrep’in dünyası nettir. Siyahlar ya da beyazlar vardır. İstedikleri ve istemedikleri arasındaki tavrı çok nettir.

Bir taraftan da iyi anlamda iyileşmek ya da iyileşmenin başlatılması mümkün olabilecektir zayıf olunan konularda. Aşırıya kaçılmayan vur denilip öldürülmeyen iğnelemeler pozitif anlamda çalışabilir. Akrep bu manada güçlü bir şifacıdır. Hekimlik, psikanaliz, psikolojik ağırlıklı konular özellikle vurgu yapar. Bu zamanı iyi kullanırsanız bir şeyleri daha iyi çözümleyebilir, netleştirebilirsiniz.

Yeniay haritasına bakıldığında ise Güneş’in, Ay’ın ve Merkür’ün bir araya gelmesinden yani  kavuşum açısı yaptığından bahsetmiştik. Bu kavuşum grubu ile de  Balık burcundaki Neptün’ün uyumlu üçgen açı yaptığı görülüyor. Bu zaman diliminde yaratıcı uğraşlar ile uğraşırken daha çok esin almak ya da gelecekle ilgili vizyonların daha belirginleşmesi gibi şeyler söz konusu. Bir şeylerin üzerinde zihinsel olarak çalışıyorsanız bu dönemde daha akıcı, rahat enerjiler olması ve daha hızlı öğrenmek mümkün. Bu etkileşim bir taraftan da dönüşüm değişim konularında daha akıcı ve esnek durumları getirecektir. Akrep olumlu açı etkileri altında yenilenme etkileri getirir. Bu bakımdan bu zamanın hayatınızdaki bir şeyleri yenilemek, şifalamak ve yeni tohumlar atmak için olumlu bir zaman olduğunu belirteyim Tutku bakımından da bu dönem daha fazla etki altına girebilir ve bir şeylerden daha fazla etkilenebilir yoğunlaşabilirsiniz.

Mars ve Plüton’un Oğlak burcunda olması da şu dönem etkiyi daha da kuvvetlendirecektir. Çünkü Akrep burcunun klasik astrolojideki yöneticisi mars ve modern astrolojideki yöneticisi ise Plüton’dur. İkisinin de Oğlak burcunda olması ve bu dönem aktive olması daha fazla irade, kararlılık ve mücadeleyi, dayanıklılığı da getirebilecek nitelikte. Yenilenmek, dönüşmek, bir şeyleri dönüştürmek bakımından etkili olabilecek bir zaman dilimi olacaktır. Bu yenilenmek, kararlılık, mücadele sözlerine bir örnekte bulunmam gerekirse size Leonardo DiCaprio’yu örnek gösterebilirim. Oskar ödülünü aldığı son filmi “The Revenant” yani Türkçe ismi ile “Diriliş” filmi de tam olarak bu konuları anlatmaktadır. Aktör Leonardo Dicaprio’nun astrolojik haritasında iradesini ve mücadele şeklini ifade eden Güneş ve Mars Akrep burcundadır. Yani tam kendine göre bir senaryoyu canlandırmış ve başarıya ulaşmıştır. Akrep burcu ve güçlü mars ifadeleri birlikte kişinin davasında kararlılık, mücadelecilik ve odaklanma getirecektir.

14914713_10154590486758340_742917412_n

Akrep burcu küllerinden yeniden doğabilen Simurg isimli kuşu yani Zümrüdü Anka kuşunu da ifade eder. Bu Revenant ismi de geri dönebilen şey demektir. Yani filmin ismi de Akrep burcunun bu konusunu tam olarak ifade etmektedir. İşte böyle bir Yeniay döneminde de yapılması gereken, takıntıları, takılmaları geride bırakmak ve yenilenip, dönüşüp yeni bir tohum olmak üzere tekrar doğmaktır.

Diğer taraftan eğer takıntılar aşılmazsa bu sizi aşağı çekecek ve ilerlemenizi güçleştirecektir. Takıntılar kişiyi daha çok karanlığa çeken ve gelişimini de etkileyen şeylerdir. İçinizdekini biriktirmemek dışarı vurmak gerekir. Bu ani patlamaları, enerji boşalımlarını, aşırılıkları engeller. Eğer katılaşmış, kabalaşmış ağır enerjiler çok fazla ise bu Akrep’in daha ilkel arketiplerini ifade eder. Sadece o da değil biriktirmeler, negatif enerjiler sizi bir taraftan zehirleyebilecektir de.

İşte bu bakımdan yenilenmek ve enerji bağlarını kesmek için bir şeyleri sonlandırmak gerekir. Takıldığınız oranda bu sizin tekamülünüzü/evriminizi ve ilerlemenizi de engelleyecektir. İşte bu manada Zümrüdü Anka kuşu ve onun ateşe dönüşmüş yapısı iyi bir örnektir.

akrep111

kartal

ay-akrep11

Şimdi açılarla devam edersek yine yeniay haritasında Venüs ve Satürn’ün Yay burcunda gerçekleşen kavuşumu ilişkiler ve paylaşım konularında düzenlenmeleri gösteriyor. Bir taraftan keyifler konusunda bir takım sınırlamalar hem bilinçli şekilde yapılabilir hem de bazen şartların bir getirisi olarak ortaya çıkar. Bu açı etkisi altında ilişki ifadesi ya da sosyal ifade olarak daha ciddi, düzenli, çerçeveleri belirli, ölçüsü belirli arayışlarda olmak mümkün.
Venüs bir süre sonra ise Uranüs ile üçgen açısını daha kuvvetli gerçekleştirecek ve ilişki temasına bireysellik ve özgürleşme de etkileyecek. Yani Satürn’ün ardından belirginleşen Uranüs etkisi kısmetleriniz ve ilişkileriniz bakımından iki etkinin de bir şekilde size etki edebileceğini gösteriyor. Bir taraftan düzenleme gelirken bir taraftan da daha bireysel ifadeler mümkün. Bu etkilerden de en fazla Ateş; koç, aslan, yay ve Hava; ikizler, terazi, kova’lar etki alıyor.

Türkiye Astrolojik Haritası

ay-akrep-harita

Türkiye astrolojik haritasına kısaca değinirsek özellikle Türkiye’nin Güneş’i Akrep’te olduğu için bu dönem daha önemli hale geliyor. Türkiye’nin yöneticiler ile ilgili konular ön plana çıktığı gibi bununla birlikte Türkiye’nin kendini ifadesi, imajı, girdiği riskler vurgu yapacaktır.
Hem Yeniay haritasında hem de Türkiye haritasında 5. Evin vurgu yapıyor. 5. Ev konuları özellikle görünüş ve kendini gösteriş ile ilgilidir ve sinema, sahne, tiyatro, spor, çeşitli organizasyonlar, hobiler, aşk, flört, sevgi ifadesi, yaratıcılık, sanat konuları daha çok vurgu yapabilir. Zira Neptün’ün de açı yaptığından bahsetmiştik.

Türkiye haritasında halkı ifade eden Ay ikizler de olduğu için bu dönem içinde halk için düzen konusu daha çok önem kazanıyor. Hem disiplini, düzeni, otoriteyi ifade eden Satürn’ün karşıt burç olan Yay burcunda olması hem de Akrep burcunun ikiziler burcuna göre 6. Burç olması yani başak burcu temalarını da beraberinde getirmesi bunun da çalışma hayatı, günlük düzen, ve genel sağlık ile ilgili olması bu temayı getiriyor. Akrep burcunun yenilenme, iyileşme kavramları bu konuda öne çıkıyor. Tabi 180 derecelik zıt açı ve 150 derecelik görmeyen açının olması bir taraftan zorlanma belirtisi de oluyor ve bu noktadaki halkın arayışlarını ifade ediyor.

Akrep burcundaki Ay  burçları nasıl etkileyecek? (Güneş (özburcunuz) ve yükselen burç olarak bakabilirsiniz.)

Koç: Ortaklaşa kaynaklar, başkalarından gelen gelirler, başkalarının yetenekleri ile ilgili daha fazla konsantrasyon kurduğunuz ve fayda sağlamak yönünde hareket ettiğiniz bir zaman dilimi olabilir. Kaos ve kriz getirecek durumlar açısından bu durumlar ile ilgili iğneleyici ve fazla kuşkucu hareket etmek olumlu sonuç getirmeyebilir. Cinsel bakış açınızda daha yoğun, kontrol edici ve tutkulu bir meyille hareket edebilirsiniz.

Boğa: Sosyal; ortaklık/eş/yakın arkadaş ile ilişkilerinizde daha fazla odaklanarak hareket edebilirsiniz. Araştırmacı, yoğun, tutkulu, sahiplenici eş/partner/yakın arkadaşlar ile tamamlanmak, beraber hareket etmek durumunuz olabilir. Bu özellikler ile uzlaşmaların yanı sıra negatif anlamları ( iğneleyicilik, manipülasyon, kontrolcülük vb.) ortaya çıkarsa zıtlaşma durumları da yaşayabilirsiniz. Siz kendiniz de zıt kişilik özellikleri ile etkileşip, normal kişiliğinizden farklı bir yapıda hissedebilir ve farklı bir perspektiften bakabilirsiniz bu zaman diliminde.

İkizler: Çalışma hayatınızda, eğer varsa yanınızda çalışanlar ya da evcil hayvanlar ile ilgili daha sahiplenici ve tutkulu yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Yine bu alanlarda size kaos hissettirecek durumlar ortaya çıkabilir. Araştırma, odaklanma, çözümleme gerektiren konularda çalışmalar yapmanız mümkün bu zaman diliminde. Rutin düzeniniz içinde derinlik, yoğunluk, kurcalama ihtiyacı içinde olabilirsiniz.

Yengeç: Aşk hayatınız ya da kendinizi ifade edişiniz, gösterişiniz ile ilgili daha derin olabilir ve yoğunluğunuzu ortaya koyabilirsiniz. Sevgi ifadenizde daha konsantre ve sahiplenici hareket etmeniz mümkün. Metafizik, araştırma, ortak kaynaklar, değerler ile daha çok ilgilenebilirsiniz. Çocuklarınız var ise onlar ile daha yakından ilgilenmek de söz konusu olabilir. Size keyif verecek faaliyetler ile ilgili bağlantılar kurabilirsiniz. Spora yönelebilirsiniz.

Aslan: Aile, ev ve içsel hayatınız ile ilgili derinleşme ve yoğunluk ihtiyacınız olabilir. Daha sahiplenici hisler ile dolabilirsiniz ve konsantrasyonunuz daha etkinleşebilir. Aile ile birlikte faaliyetler yapmanız mümkün bu zaman diliminde. Ev içindeki konular ön plana çıkabileceği gibi ebeveynler, geçmiş ve kökler ile ilgili konularda gündeme gelebilir. Aile üyeleri/akrabalar ile bir araya gelebilirsiniz.

Başak: Yakın çevreniz, yakın yollar, iletişim, eğitim, zihinsel işler, bağlantılarınız ile ilgili daha konsantre ve yoğun yaklaşımlarınız olabilir. Sözlü ifadeleriniz daha keskin olabileceği gibi yakın çevreniz ile ilgili daha samimiyet ve sahiplenicilik arayışında olabilirsiniz. Zihinsel olarak daha araştırmacı olmanız mümkün. İletişimde fazla iğneleyici olmamaya dikkat edin. Alım – satım gibi ticari konular ile ilgili haberleşmeler mümkün. Ortak paylaşımda olduğunuz, ortak değerlere sahip olduğunuz insanlar ile birlikte hareket edebilirsiniz.

Terazi: Maddi konular, yetenekleriniz, üreticiliğiniz, kaynaklarınız ile ilgili ortak paylaşım ihtiyacınız ortaya çıkabilir. Bu konular ile ilgili sezgisel yeteneklerinizi kullanabilirsiniz. Araştırma, fayda getirecek konular ya da tutkusal meyillerinize göre harcamalarda bulunabilirsiniz. Ortaklık ile ilgili becerilerinizi daha çok kullanabileceğiniz bir zaman dilimi.

Akrep: Kişisel duruşunuz, görünümünüz, imajınız ile ilgili yoğunluk ihtiyacınız artabilir. Daha fazla derinlik ve samimiyet arayabilirsiniz. Hassasiyete, kurcalayıcılığa ve pesimistliğe dikkat etmelisiniz. Girişimlerinizde daha konsantre olabilir ve kendinizi daha kesin ifade edebilirsiniz. Bu zaman diliminde anneniz veya kadınlar/kadınlık ile ilgili konular ön plana çıkabilir. Metabolizmanıza/bedeninize daha çok kulak verebilirsiniz. Yine beslenme ile ilgili konular ön plana çıkabilir.

Yay: Kolektif bilinçaltı ile bağlantılar kurabilirsiniz. Kendi iç sesinizi daha iyi duyabilirsiniz. Fedakarlık ve hizmet gerektiren durumlar söz konusu olabilir. Derinlik ile ilgili konularla ilgilenebilir, daha çok yoğunluk ve konsantrasyon da kazanabilirsiniz. İğneleyiciliği, tutkuları ve kurcalayıcılığı kontrol etmeye daha çok özen göstermelisiniz. Bu zaman diliminde elde olmayan, göremediğiniz noktadan gelen şartlar da söz konusu olabilir. Eşya kaybı ve dalgınlığa karşı dikkatli olun. Bir diğer bakış açısından değerlendirilirse daha gizli ve sessiz hareket etmenizde mümkün. Bununla birlikte kendi dünyanıza çekilebilir, meditasyon ile ilgili çalışmalar yapabilir, dua ve dileklerde de bulunabilirsiniz.

Oğlak: Birtakım kolektif faaliyetlere katılabilir, sosyal hareket edebilir ya da zihinsel bağlantılar kurabilirsiniz. Kolektif bakış açınız etkinleşebilir. Arkadaş çevreniz, dost gruplarınız, dahil olduğunuz organizasyonlar ile ilgili kesinlik gerektiren durumlar gündeme gelebilir. Birlikte faaliyetler içinde bulunmak, tek vücut, güçlü ve yoğun hareket etmek mümkün. Gelecek ile ilgili konularda daha fazla derinlik kazanabilirsiniz. Arkadaş grubu içinde ortak değerler ve sahip olunanlar ile ilgili konular da gündeme gelebilir. Negatif etkileşimde grup içi kaos ve krize dikkat etmek gerekir.

Kova: Kariyeriniz ve toplum önünüzdeki duruşunuzda kendinizi daha etkili ve odaklanarak ifade edebilirsiniz. Yine toplum önünde kendinizi daha araştırmacı ya da sahiplenici etme ihtiyacınız da ortaya çıkabilir. Ortak değerler ile ilgili hedeflerinizi toplum önünde ifade edebilirsiniz. Hedeflerinizle ilgili daha derin ve konsantrasyonlu hareket etme durumunuz olabilir. Sanat ve kalite ifadeniz artabilir.

Balık: Uzak yollar, akademik, eğitim, yabancılarla ilişkiler konularında daha yoğun ve araştırmacı meyille hareket edebilirsiniz. Yolculuklar söz konusu olabilir. Keskin, kuşkucu ifadeniz artabilir ve daha irdeleyici bir perspektiften bakabilirsiniz. Düşüncelerinizde daha sezgisel hareket edebilir ve uzak hedeflerinizle ilgili daha doyurucu şeylerin arayışında olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir