13 Temmuz 2018 Yengeç’te Plütonik Güneş Tutulması ve Burcunuz; İlişkiler ve Dünüşüm

 


13 Temmuz 2018, Saat sabah 5:48’de Yengeç burcunun 20. Derecesinde bir Güneş Tutulması (Yeniay) gerçekleşecek. Tutulma haritasında İstanbul için 20 derece, Ankara için 23 derece Yengeç yükselecek. Tutulma haritasında en dikkat çeken görünüm 20 derecedeki Plüton Oğlak derecesinin Yengeç’teki tutulma derecesine tam karşıt açı içinde olması. Dönüştürücü ve yenileyici olabileceği kadar baskıcı ve manipülatif etkilerin de olabileceği bir zaman dilimi içerisinde olabiliriz. Aile/Dostluk olabilir, iş/Kariyer hayatı olabilir yakınlık ve mesafe konularının iyi dengelenmesi gereken bir zaman dilimi söz konusu. Bu bakımdan yazımın sonunda hem Yengeç burcundaki Güneş Tutulması hem de Oğlak burcundaki Plüton’un konumlarının burcunuzu hangi yaşam alanlarınızdan etkilediğini yazdım, aşağıdaki ilgili kısmı okuyabilirsiniz.

 

Güneş Tutulması nedir?

Ay, Güneş’ten 400 kat daha küçüktür fakat dünya’ya olan uzaklığı güneşten 400 kat büyük olduğu için gözlem olarak ikisi de bize dünyadan eşit görünür. Bu bakımdan Güneş tutulması, Ay’ın yörüngesel devinim hareketini gerçekleştirirken Güneş ile Dünya arasına gelmesi ve Güneş’i kısmen ya da bütünen kapatması sonucunda gerçekleşen bir doğa olayıdır. Güneş tutulmaları Ay’ın Yeniay dediğimiz fazında gerçekleşir. Yeniay fazı Güneş ile Ay’ın 0 derecede kavuştuğu zaman başlar. Kavuşum Ay’ın yörünge düzleminin Dünya’nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması demektir. Bu kavuşum derece noktası tam tutulma anıdır. Yörünge düzlemine de aynı zamanda ekliptik (tutulma) düzlemi adı verilmektedir. Ekliptik sözcüğünün türetilme nedeni de, tutulmaların yalnızca Ay’ın bu düzlemi kestiği zamanlarda gerçekleşiyor olmasıdır.

 

Güneş tutulmalarının etkileri Yeniay’a oranla daha uzun süreli olur. Tabi bu etki alanını ve süresini belirlemede bu zamanlamada olacak somut anlamdaki eylemler ve olaylar öncelikli olarak önemlidir.

 

Yengeç Tutulması / Yeniayı

 

Yengeç’teki Ay ve Güneş aile ilişkileri, yakınlık, beslenme, empati, sezgisellik, hassasiyet, güven, genel olarak kadınlar, Anne – Bebek ilişkisi, Genel olarak beden ve sağlık, bedendeki sıvı sistemler, vatanı ilgilendiren konular, aile işleri ve halk kitleleri ile yakından ilgilidir. Şimdi bu zamanlamada Oğlak burcundaki Plüton’un da karşıt açısı ile baskı ve zorlanma hissedilebilir. Tabi Plüton dönüştürücü, şifa verici de bir kuvvettir. Nasıl ki Oğlak da Satürn gezegeni ile ilintili ve düzen, sistem, kural, kontrol ile ilgili ise aynı şekilde Plüton da kontrol ve odaklanma ile ilgili olacaktır. Fakat Plüton ifadeleri daha odaklanmış ve gözünü karartmış yapıları da ifade der. Bu zamanlamada karşıtlıklar, zıtlaşmalar olumlu görünmemekte. Bir tarafta hisler ile hareket eden ve alıngan olabilen varlığımızın Yengeç ve Ay alanı etkide iken diğer tarafta da en sert, kontrollü ve odaklanmış varlık alanı var. Bu nedenle bu zamanlamada dengeleri iyi ayarlamak gerekiyor.

 

İlişkiler / Kısmetler

 

Tutulma haritasında Yengeç yükselen ile birlikte 1 – 7 aksı dediğimiz ilişkiler aksı aktive oluyor. Ortaklık ilişkilerinde açmazlar olabilecek bir zaman içinde olabilirsiniz. Bu zamanlamada yeni başlayacak ilişkiler son derece takılı ya da diğer ifadesi ile obsede kalınabilecek durumları ifade edebilir. İlişkilerde kontrolü eline almak ya da kontrolü partnere bırakmak gibi durumlar ortaya çıkabilir. İş anlaşmalarında ve sözleşmelerde özellikle dikkat etmek gerekiyor. Sizi uzun süreli durumların içine sokacak anlaşmalarda dikkatli adımlar atmalısınız. Özellikle burçlarının 20. günü civarı (- + 1-2) doğumlu öncü burçlar (Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak) bu konumlardan daha çok etkilenebilirler.

 

13 Temmuz itibarı ile 3 derece Başak burcunda seyredecek Venüs, 28 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleşecek Kova burcu tutulmasına kadar Başak’ta seyredecek ve 19 dereceye varacak. Bu zamanlamada Mars da Kova burcunda 3 derecede retro / geri hareketine devam ediyor olacak. Başak ve Kova birbirini görmeyen açı dediğimiz 150 derece konumundadır. Bu nedenle ilişkilerden yana dişi eril-figür arası bu zaman aralığına kadar olumlu görünmemekte. Tabi kişisel haritalardaki durumlar farklı olacaktır. Örnek verirsek mesela bu zaman diliminde doğum haritanızda Venüs İkizler’e sahipseniz ya da Mars Akrep ise durum farklı bir geometrik anlam içerecektir. Venüs İkizler konumu Mars Kova’ya uyumlu açı yaparken yine Başak’taki Venüs’e sert açı yapacaktır ya da Venüs Başak Mars Akrep’e uyumlu zamanlama yaparken bu sefer de Mars Kova sert açı mesafesinde duracaktır ve farklı bir şey anlatacaktır. Yani özetle genel görünümler genel yorumlar ile ilgilidir ve bir dereceye kadar bir dereceye kadar bir şeyler ifade edebilir, burada yine esas incelenmesi gereken kişisel haritalardır. Zaten ilişki astrolojisi dediğimiz husus da iki kişinin doğum haritalarının karşılaştırılması şeklindeki Synastry dediğimiz tekniği içeren çalışmadır.

Merkür Retrosu / Geri Hareketi

Merkür ise 21 Temmuz’da gölge sürecine, 25 Temmuz saat 08:03’te istasyona / durağa ardından da 27 Temmuz saat 08:03’te retro / geri harekete giriyor. 19 Ağustos saat sabah 7:25’te ise direkt harekete geçiş olacak. Bu zaman sürecinde tekrar eden aksayan işler ve bağlantılar daha sık olabilir. Eski bağlantılarınız ile ilgili konular tekrar gündeme gelebilir. Anlaşma, sözleşme, imza konularına dikkat etmek gerekir. Ayrıca ilerlemelerde bazı güçlükler ortaya çıkabilir. Özellikle ilerlemeler açısından istasyon /durak zamanında ortaya çıkabilecek durumlara dikkat etmek gerekir.

 

Türkiye Astrolojik Haritası 

 

Yengeç Tutulması Türkiye Astrolojik Haritasında Yengeç burcu yükseldiği için yine 1 – 7 aksında gerçekleşecek. Yani müttefiklerimiz ile ilgili konular, buradan eki altında olabileceğimiz dönüştürücü durumlar söz konusu. Ortak sözleşme konularına dikkat etmek gerekiyor. Bu konular daha çok gündeme gelebilirler.

 

  1. Ev başlangıçlar ile ilgili olduğu için yeni bir başlangıç zamanlamasına da gelmiş oluyoruz. Burada Yengeç yöneticisi Ay halkı ifade ediyor ve onun ikizler burcundaki konumu ile Oğlak yöneticisi Satürn’ün yine Oğlak burcundaki konumu ile 150 derecelik birbirini görmeyen açı içerisinde kalıyor. Bu durumda halk açısından da dönüşümler içeren bir gündem söz konusu olabilir.

 

Satürn Oğlak konumu özellikle sistem, düzen, otorite ve devlet kavramları ile ilgilidir. İçinde bulunduğumuz süreçte bu konularda da bir takım düzenlemeler, sistem değişiklikleri gündemde olduğuna göre bu görünüm ile ilgili bir eş zamanlılık olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Satürn ve Oğlak dar boğazı ifade ettiği için sistemin, düzenin ve yönetimin yanı sıra ekonomiyi ve iş piyasaları ile ilgili olarak da zorlanabilecek durumları gösteriyor.

 

Buradaki hassas husus doğal hayat ve hisler ile ilgili yaşamı ifade eden Yengeç/Ay tarafının yani dünya astrolojisine göre halkın, temel hassasiyetleri, rahatlığı, huzuru ve psikolojisinin durumudur. Bir süredir hem Satürn’ün Oğlak burcundaki konumu hem Oğlak burcundaki Plüton’un konumu hem de Oğlak burcundan geçen Mars’ın konumu ile halkı etkileyebilecek bir takım sistem düzen değişiklikleri görünüyordu. Şimdi bu içinde bulunduğumuz süreçte Mars Kova burcunda retro hareketini yapıyor ve tekrar Oğlak burcuna dönecek. İşte Mars Oğlak burcuna tekrar geldiğinde de bu konular daha belirgin şekilde gündeme gelecektir.

 

Mars’ın hareketleri ile ilgili tekrar hatırlatırsak

 

Mars 26 Haziran’da istasyona girdi ve ardından da geri harekete başladı.

 

-16 Mayıs 26 Haziran Kova burcunda direkt  hareket

– 26 Haziran’da gerileme sürecine giriş ve 14 Ağustos’a kadar Kova burcunda gerileme

– 14 Ağustos – 27 Ağustos arası Oğlak burcunda gerileme ve direkt harekete dönüş

– 27 Ağustos – 11 Eylül arası Oğlak burcunda ilerleme

– 11 Eylül2de tekrar Kova burcuna geçiş ve 15 Kasım’a kadar da Kova burcunda ve ardından Balık burcuna geçecek.

 

Danışmanlık, iletişim ve sorularınız için astrologburakustun@gmail.com’a mail atabilir, 05357748816 no’lu telefondan arayabilir ve www.astrologburakustun.com adresinden de detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

ISAR CAP Danışman Astrolog

             Burak Üstün

 

Yengeç burcundaki Güneş Tutulması ve Plüton karşıt açısı burcunuzu hangi alanda etkileyecek? (Güneş (öz burcunuz) ve yükselen burcunuz olarak okuyabilirsiniz):

Koç: Plüton konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

 

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

 

Boğa: Plüton konumu: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim alanı, inançlar, düşünceler, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzaklarla ilişkiler

 

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.


İkizler: Plüton konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.


Yengeç: Plüton konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

 

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.


Aslan: Plüton konumu: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

 

Başak: Plüton konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.


Terazi: Plüton konumu: Ev, yuva, gayrimenkul ile ilgili faaliyetler, aile, ebeveynler, özel hayat ile ilgili konular. Kökler ve geçmiş ile ilgili konular, içsel, düşünsel, duygularla, yakın bağlarla ilgili konular.

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Kariyer hayatı, siyasi ve politik duruş, toplum önündeki görünüm, tanınırlık ile ilgili konular, mesleki kimlik, toplum önündeki itibar, ebeveynler ile ilgili konular, işyeri/çalışılan firma ile ilgili konular.

 

Akrep: Plüton konumu: İletişim, çevre ilişkileri, yakın bağlantılar, yolculuklar, komşular, kardeşler, alış-veriş/ticaret, yazılı-sözlü ifadeler, eğitim ile ilgili işler, basın-yayın, sosyal medya, internet.

 

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Yurtdışı ya da uzun yolculuk, eğitim konuları, inançlar, düşünceler, doktrinler, hukuk alanı, akademik konular, yaşam felsefeniz, basın-yayın-medya, uluslararası / yabancılarla, uzakta olanlarla ilişkiler.


Yay: Plüton konumu: Maddi konular, alacaklar ve borçlar, harcamalar ve gelirler, üretim ve tüketim, yetenekler, beceriler, kısmetler, sahip olunan her türlü meta; para, eşya vb. , keyfiyet, lüks.

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Kişisel ya da Ortak gelir-borç, başkalarından gelen faydalar, ortak değerler, maddi paylaşımlar, cinsellik, miras, vergi, kredi, araştırma, detektiflik, gizemli konular, muhasebe ve bankacılık gibi başkalarının paraları ile ilgili işler.


Oğlak: Plüton konumu: Kendi eli ile girişilen, başlatılan işler, fiziksel faaliyetler, genel sağlık ile ilgili konular, motivasyon, dürtüsellik, atraksiyon gerektiren durumlar, baş bölgesi, gözler ve dikkat ile ilgili konular.

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Ortaklaşa işler, anlaşmalar/ anlaşmazlıklar, sözleşmeler, mahkemeler, evlilik, ilişki, yakın partnerler/ arkadaşlar, dengelemeniz gereken durumlar, aynalayan kişiler.

 

Kova: Plüton konumu: Hizmet ve fedakarlık gerektiren işler, Dinlenme, çekilme, meditasyon faaliyetleri, rüya, vizyon, yaratıcılık, tasarım faaliyetleri, psikolojik sağlık, kayıp, çalıntı, hırsızlık, gizli düşmanlar, kontrolsüz davranışlar, gizli konular, skandallar. Ayaklar, metafizik, ruhsal konular, dilekler, dualar.

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, evcil hayvanlar, yanınızda çalışanlar, temizlik, hijyen, sindirim sistemi, arınma, somut eylem, çalışma ve hizmet ile ilgili konular, teknik işler.


Balık: Plüton konumu: Organizasyon, dernekler, cemiyet, arkadaş grubu, dost çevresi, sosyal ortamlar, kolektif yaratıcılık ile ilgili işler, grup faaliyetleri, kolektif toplumsal konular, bağımsızlık, bireysellik, özgürlük, hümanizm ile ilgili konular, sahne ile ilgili işler, sürpriz, spontan, yaratıcılık gerektiren işler, bilim ve teknoloji ve elektrik ile ilgili konular, yer değiştirmeler, mucitlik, ilgili konular.

Plüton karşısındaki Tutulma konumu: Aşk hayatı, kendini gösterim, riziko edilen işler, spor faaliyetleri, sahne işleri, artistik işler, reklam ve vitrin faaliyetleri, çocuklar, oyun, sinema/tiyatro, eğlence/oyun dünyası, hobiler, şans oyunları, borsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir